Soud zostřil Lubinovi trest za vraždu Velíška na 25 let

  • 218
Vrchní soud zvýšil trest pro Davida Lubinu. Za vraždu Michala Velíška musí do vězení na 25 místo původních třiadvaceti let. Střihače Novy zastřelil loni v září v centru Prahy, když Velíšek bránil napadenou dívku. Žalobce požadoval doživotí.

Vrchní soud v Praze rozhodl, že vražda Velíška byla obzvlášť zavrženíhodná, ale ne natolik, aby za ní mohl uložit doživotní trest.

Soudce proto zvýšil Lubinovi trest "pouze" na horní hranici sazby 15 až 25 let vězení. Zároveň ale nastavil podmínky tak, že si David Lubina pravděpodobně odsedí celý trest a nevyjde z vězení poté, co si odpyká dvě třetiny.

Lubinův obhájce chystá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Pražský městský soud původně uložil Davidu Lubinovi v červnu výjimečný trest 23 let vězení. Doživotí mu podle předsedy senátu Pavla Bendy nedal proto, že se podle něj Lubinův případ pořád ještě liší od případů, kdy někdo někoho zabije opakovaně, nebo zavraždí více lidí najednou. - více zde

Proti rozsudku se tehdy odvolali Lubina i státní zástupce. Lubinův obhájce tvrdil, že čin jeho klienta byla "obyčejná" vražda a nikoliv výjimečná, za kterou by měl dostat výjimečný trest. Žalobce naopak požadoval doživotí.

Definice výjimečného trestu

Výjimečným trestem se podle trestního zákona rozumí jednak trest odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti pěti let, jednak trest odnětí svobody na doživotí. Výjimečný trest může být uložen jen za trestný čin, u něhož to tento zákon ve zvláštní části dovoluje.

Trest odnětí svobody na doživotí může soud uložit pouze pachateli, který spáchal trestný čin vraždy, nebo který při trestném činu vlastizrady, teroru, obecného ohrožení nebo genocidy zavinil smrt jiného úmyslně, a to za podmínek, že je stupeň nebezpečnosti takového činu pro společnost mimořádně vysoký.

Lubina podle obžaloby zastřelil Velíška loni v září na Karlově náměstí v Praze. K vraždě se přiznal. Před soudem řekl, že se bál, že na něj Velíšek přivolá policii, protože v parku na pražském Karlově náměstí zbraní ohrožoval mladou dívku. Původně prý chtěl loupit v nějaké bance.

Odvahu si dodal alkoholem. "A to byla chyba, alkohol na mě má nepříznivé účinky. Když jsem chtěl spáchat loupež, neměl jsem pít," řekl Lubina. Dodal, že se za čin omlouvá. - více zde

"Nabízela jsem mu peníze i mobil. Tlačil se na mě, měl kuklu, kapuci a sepranou mikinu. Zabořil mi pistoli do zad a řekl, ať jdu s ním, jinak budu mít kulku v ledvinách nebo páteři," vzpomínala Eliška S. před soudem na své přepadení. Michal Velíšek se dívky zastal a nepřežil. - více zde

Obžaloba několikrát soudně trestaného Lubinu vinila také z přepadení Raiffeisen banky v Praze 6. Loni v květnu zde měl uloupit 650 tisíc korun. Lubina účast na loupeži popíral a pražský městský soud ho v tomto případě zprostil viny.

Jednatřicetiletý David Lubina si už dříve odseděl 8,5 roku za loupeže. V jednom případě dokonce držel pokladní pošty jako rukojmí. Krátký čas byl i v léčebně. Podle psychiatrů je velmi agresivní.

Po propuštění z vězení se živil jako dělník. Policie se o něho začala znovu zajímat poté, co v červnu 2005 opilý ohrožoval funkční plynovou pistolí cestující v pražském autobuse. Pasažérům se podařilo násilníka povalit na zem a sebrat mu zbraň. - více zde

,

Video