Topolánek získal první bod, shodl se s lidovci

  • 1975
Premiér Mirek Topolánek zahájil jednání o nové vládě. Sešel se s KDU-ČSL. Shodli se, že dohoda vyžaduje širší podporu více stran. Lidovci potvrdili, že mají zájem v Topolánkově kabinetu zasednout. Vedení ČSSD mezitím odmítlo návrh ODS, aby se na vládě dohodly všechny strany mimo KSČM.

ANALÝZA:
Navzdory ostrým slovům je dohoda ČSSD a ODS možná

Topolánek původně oznámil, že jednání o nové vládě zahájí v pondělí. Tento termín se ovšem nehodil zástupcům KDU-ČSL. Proto se schůzka konala už před víkendem.

Na jednání s premiérem přišli do sídla vlády ve Strakově akademii úřadující šéf lidovců Jan Kasal a předseda jejich senátorského klubu Adolf Jílek.

Zhruba po hodině se vyjednavači obou stran shodli na tom, že dohoda o vládě vyžaduje "širší podporu více stran".

Kasal už při příchodu na schůzku konstatoval, že každý, kdo umí počítat, musí vědět, že se ODS pro dosažení dohody musí domluvit i s ČSSD.

Připojil se také k Topolánkovu stanovisku, že by předseda ČSSD Paroubek mohl být předsedou Sněmovny, pokud by to bylo součástí dohody více stran.- více zde

KDU-ČSL: Do vlády chceme
Výsledek jednání potvrdila i slova místopředsedy ODS Petra Nečase. Ten řekl, že shoda na kabinetu rozhodně nebude exkluzivní dohodou s ČSSD.

Zástupci KDU-ČSL potvrdili, že mají zájem v Topolánkově kabinetu zasednout. Na ranní schůzce se ale nehovořilo o konkrétních jménech nebo funkcích. Strana je navíc připravena i na možnost, že zůstane v opozici.

ČSSD odmítla dohodu bez KSČM
O politické situaci jednalo v pátek ráno i vedení ČSSD. Odmítlo plán ODS, aby se na podobě vlády domluvily všechny strany kromě KSČM.

"Pro sociální demokracii je takový návrh nepřijatelný," řekl po zasedání vedení sociální demokracie Lubomír Zaorálek.

"Kdyby KSČM zůstala jedinou opoziční stranou, vedlo by to k neúměrnému posílení komunistů v příštích volbách," zdůvodnil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Na krok ČSSD zareagoval po skončení schůzky občanských a křesťanských demokratů místopředseda ODS Petr Nečas. "Nepovažuji za šťastné shazovat nějaké varianty ze stolu, řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue