Supermarkety Delvita na českém trhu končí

  • 564
Český maloobchodní trh opouští další firma. Ve čtvrtek oznámila svůj odchod belgická společnost Delhaize, které patří síť prodejen Delvita. Firmě se v Česku ekonomicky nedařilo, svých 96 obchodů proto nabídne k prodeji.

Své rozhodnutí zveřejnila Delhaize spolu s finančními výsledky za 3. čtvrtletí. Za odchodem z Česka jsou právě ekonomické důvody.

„Skupina Delhaize dospěla k závěru, že prostředky potřebné pro úspěch Delvity bude přínosnější investovat do jiných aktivit. Delhaize se proto rozhodla prodat své české provozy. Věříme, že je zde několik zájemců,“ uvedla společnost ve zprávě.

“Rozhodnutí opustit Českou republiku bylo obtížné. Věříme ale, že spojení Delvity s jiným českým maloobchodníkem jim pomůže být na trhu konkurenceschopnější. Nám to umožní zaměřit své zdroje na trhy, kde máme lepší příležitosti,“ dodal generální ředitel Delhaize Olivier Beckers.

Jedním z možných zájemců by mohla být například společnost Ahold, která v Česku vlastní Alberty a Hypernovy. O jejím propojení s Delhaize spekuloval v září holandský tisk. - více zde

„Budeme se zabývat všemi možnostmi zvýšení hodnoty pro akcionáře a naše další partnery, a to včetně akvizic, odprodejů a dalších potenciálních společných podniků,“ uvedla mluvčí českého Aholdu Kateřina Pecinová.

Dalším ze zájemců by mohlo být Tesco, které v poslední době začalo otevírat i supermarkety o prodejní ploše 1000 metrů čtverečních. Například právě v den, kdy Delvita oznámila svůj odchod z Česka, otevřelo Tesco takový supermarket ve Vodňanech.

Stejně jako Ahold se k možnosti odkoupení prodejen po Delvitě staví i Tesco. „Je to poměrně čerstvá zpráva a nemůžu Vám podat konkrétní informace,“ sdělila iDNES.cz mluvčí Teska Jana Matoušková. Tesco však o možnosti akvizice supermarketů určitě bude uvažovat, řekla Matoušková.

Delvita se posledních pět let potýkala s poklesem tržeb, loni její obrat podle odhadu Incomy dosáhl 8,8 miliardy korun. Celkem už má nahromaděné ztráty 1,6 miliardy korun.

Ještě v červenci ale její nový šéf Claude Allard plánoval, že zaměřením na kvalitu a lahůdky nepříznivý trend obrátí. - více zde

Delvita není jediným řetězcem, který v poslední době český trh opouští. Před rokem odešel z tuzemska řetězec Julius Meinl, jehož prodejny převzal nizozemský Ahold.

Letos se do nákupů pustilo pro změnu britské Tesco - to koupilo síť prodejen Edeka a v červnu se na Tesco změnilo i 11 hypermarketů francouzské společnosti Carrefour.

Šance pro obchodníky je ještě v malých městech

O odchodu Delvity z českého trhu se hovořilo už delší čas, připomíná Zdeněk Skála ze společnosti Incoma Research. Podle něj je v tuzemsku stále ještě mnoho silných hráčů s relativně nízkými tržními podíly, což zhoršuje jejich rentabilitu.

„Trh se dále koncentruje a koncentrace bude probíhat i nadále. Je to ale cesta ke zdravému a přehlednému trhu. Pak se budou moci začít řetězce od sebe odlišovat a používat i jiné strategie než cenové,“ míní Zdeněk Skála.

Koncentrace se ale netýká jen supermarketů. Podobné trendy jsou patrné i u diskontních prodejen či hypermarketů. Přesto se ještě v Česku dají najít pro obchodníky zajímavé příležitosti.

„Ty cesty zde určitě jsou. Ve městech pod 5000 lidí žije třetina české populace a z řetězců zde zatím není prakticky nikdo. Potenciál je i ve vnitroměstském prostoru, kde to zkoušela Delvita se svými prodejnami City,“ dodává Skála.