„Čištění vředu“ Čunkovi u lidovců prošlo

  • 158
KDU-ČSL rozhodla, že nepotrestá svého senátora Jiřího Čunka, který jako starosta Vsetína nechal vystěhovat z města romské neplatiče. "Ani na to nemáme mechanismy," vysvětlil šéf strany Jan Kasal. Celostátní konference nakonec Čunka podpořila a odmítla jeho "mediální diskreditaci".

ON-LINE S JIŘÍM ČUNKEM ČTĚTE ZDE

"Celostátní konference KDU-ČSL odmítá mediální dezinformace směřující k diskreditaci senátora KDU-ČSL Jiřího Čunka v souvislosti s řešením romské problematiky ve Vsetíně," stojí v prohlášení strany.

"Obecní a městská zastupitelstva jsou autonomní, stranické organizace by do jejich konání neměly zasahovat, ale nenesou za ně ani odpovědnost," vysvětlil úřadující předseda Jan Kasal.

"Varianta, kterou zvolil Jiří Čunek a vsetínské zastupitelstvo, nezapadá do programu KDU-ČSL. Nicméně je to možná řešení, které mohlo být pro danou oblast a daný čas vhodné," uvedl Kasal poté, co Čunek osobně vysvětlil svůj postoj stranickým kolegům.

Vředem Čunek myslel dům
Čunek se hájil i pomocí videoprojekce. Vysvětlil mimo jiné, že svým kontroverzním výrokem v pořadu TV Nova Na vlastní oči o tom, že jenom čistí vřed, myslel zdevastovaný vsetínský dům, ne romské spoluobčany.

Podle Kasala celou věc ještě komplexně posoudí sociální komise strany.

Byla to prasárna, míní senátor
Jiří Čunek vzbudil rozruch svými opatřeními proti neplatičům nájemného. Problematické rodiny musely opustit město. - více zde

Jeho straničtí kolegové mu to pak vyčítali a u některých tvrdě narazil - například senátor Adolf Jílek to označil jako "prasárnu". - více zde

I v řadách KDU-ČSL jsou zastánci i odpůrci řešení, které zvolila vsetínská radnice. Předseda strany Kasal a místopředseda Senátu Petr Pithart Čunkovo jednání odmítli, místopředseda Jiří Stodůlka nebo jihomoravský hejtman Stanislav Juránek se za něj naopak postavili.

"Řešení, které kolega Čunek zvolil, se mi nezdá být až tak úplně špatné. Lidi ze zdevastovaného baráku přestěhoval do nového ubytování, které se dostane málokomu," sdělil Stodůlka. Sporný je podle něj "vývoz" neplatičů do vesnic, tam ale získají možnost hospodařit.

"Svého času se tady chválil starosta New Yorku Rudolph Giuliani za to, jak se vypořádal s kriminalitou. Čím? Represí, nikterak jinak. Tady to snad ani není represe, někomu dát nové bydlení za vybydlený dům," komentoval Stodůlka a připomněl, že o začlenění Romů do společnosti se stát s nevalným úspěchem snaží už několik desetiletí. Romové se podle Stodůlky mezitím naučili žít ze sociálních dávek.

Předseda senátního výboru pro lidská práva Václav Jehlička (za KDU-ČSL) zaujal rezervovaný postoj - vystěhování podle něj mohlo být velmi radikální akcí. "Nesnažím se to vidět černobíle," uvedl Jehlička.

Zmínil, že kontejnerový dům ze stavebních buněk na okraji Vsetína, do kterého se romští neplatiči přestěhovali, na něj nepůsobil špatně. Horší pocit měl z nového obydlí na Jesenicku, "což tedy nebyla žádná sláva".

Začalo to Pithartem
U začátku skandálu mezi lidovci byl senátor Petr Pithart. Řekl den po odvysílání Čunkova výroku, že by měl senátorský klub najít způsob, jak se od Čunkových slov a činů distancovat. "Nechat to bez výrazné reakce prostě není možné, protože ten čin, ale i ty výroky jsou naprosto skandální," prohlásil Pithart.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue