Klaus věří v dohodu lídrů. Její „střeva“ tají

  • 929
Prezident Václav Klaus jednal na Hradě s předsedy pěti sněmovních stran o řešení vleklé politické krize. Dohoda je možná, řekl po jednání. Nyní mají o návrzích diskutovat strany. Z Klausových slov vyplynulo, že budou hledat nejspíš "časově vymezené řešení". Znovu se sejdou v úterý.

"Je to pět měsíců, co skončily volby do Sněmovny, tato šestice která tu před vámi stojí, si toho je vědoma a usilovně hledá řešení," řekl po skončení schůzky Klaus. Ujistil novináře, že nešlo o formální setkání, ale vážné politické jednání.

Klaus: Rozmotávali jsme klubíčko
"Všichni si uvědomujeme nezbytnost udělat v co nejkratší době krok vpřed v rozmotávání tohoto klubíčka, které nám přinesl výsledek červnových voleb," řekl Klaus. "Pochopili jsme, že je buď možné pokračovat nedohodou a postupovat standardními pravomocemi prezidenta republiky, nebo usilovat o dohodu."

Není prý důvod, aby Klaus naznačoval "střeva" této dohody, protože se všichni předsedové musí vrátit do svých stranických orgánů, aby ji prodiskutovali.

"Někdo jednoznačně a s úlevou, jiný s otazníky si odnáší tento návrh s sebou domů," dodal prezident.

Další kolo v úterý
Klaus uvedl, že hledají řešení, které by mělo směřovat k "něčemu časově vymezenému". "Hledáme řešení, které by bylo - a teď vůbec nejde o slova překlenovací, dočasné, přechodné - řešením, o kterém víme, že asi musí směřovat k něčemu takto časově vymezenému."

Klaus dodal, že politiky spojuje úsilí nalézt dohodu, nikoliv nedohodu. "Úsilí udělat to co nejrychleji, abychom vám v úterý mohli říct něco bližšího."

Tajemný návrh z Hradu
Politici se před novináři o jednání nevyjadřovali, nikdo z nich neprozradil, s jakým návrhem z Hradu odcházejí. Topolánek řekl pouze ČT24, že jim Václav Klaus představil základní parametry svého řešení.

Jiří Paroubek jen poznamenal, že dosažení dohody bude velmi složité. "Nevím, myslím, že bude ještě hodně, hodně obtížné ji uzavřít," dodal.

Podle Paroubka má prezident vlastní představu, jak hledat kompromis. Víc říct odmítl. O tom, kdo bude pověřen sestavením kabinetu, prý nepadlo ani slovo.

Bursík: Ve vzduchu visí předčasné volby
Podle šéfa zelených Martina Bursíka teď musí politici vyřešit klíčovou otázku, zda se dohodnou na konání předčasných voleb, a pokud ano, tak kdy se mají volby konat a jaký kabinet by do té doby měl vládnout.

"Otázka, která visí ve vzduchu, je, zda se strany dokáží shodnout na tom, že řešením jsou předčasné volby. Druhá otázka je, zda se dokáží shodnout na termínu voleb. A teprve podle odpovědí na tyto dvě otázky se případně hledá model překlenovací vlády," řekl novinářům. Převládá podle něj názor, že v
ministerském týmu by měli sedět experti, ne lídři stran.

Šestice mužů jednala v hladomorně
Václav Klaus jednal s šéfy ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených v místnosti, která bývala ve středověku hladomornou. Politici vstupovali do jejích těžce okovaných dveří v dobré náladě.

"To vypadá jako vězení," poznamenal Topolánek. "Kdyby se ztratily klíče, tak se vidíme naposledy," loučil se s novináři Kasal.

Topolánkovy body
Odstupující premiér Topolánek přinesl na Hrad návrh dohody, která má umožnit vypsat předčasné volby a sestavit funkční vládu. Do voleb by zemi řídila "technokratická" vláda.

Dohoda počítá se dvěma změnami v ústavě - jedna by umožnila seberozpuštění Sněmovny, druhá by snížila počet poslanců na 199, dále se změnou ve volebním zákoně, která by zavedla jiné přepočítávání hlasů a bonus pro vítěze.

Kdyby se strany dohodly na těchto bodech, pak by bylo možné vypsat nové volby podle upraveného zákona v průběhu příštího roku, předpokládá Topolánek.

Klaus vynechal Bursíka
Prezident v předchozích dnech jednal mezi čtyřma očima postupně s šéfem ODS Mirkem Topolánkem, ČSSD Jiřím Paroubkem, s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a lídrem lidovců Janem Kasalem. Šéfa zelených Martina Bursíka z bilaterálních jednání vynechal. - více zde

Co kdo chce a nechce

Mirek Topolánek ve čtvrtek řekl novinářům, že ODS má připravených pět bodů možného řešení krize, které prezidentovi předloží. Občanští demokraté v posledních týdnech usilují o předčasné volby.

Sociální demokracii by se líbila buď velká koalice s ODS, kterou však druhá strana zatím razantně odmítá, nebo varianta menšinové vlády ČSSD.Tu by měli podpořit komunisté a "přeběhlíci" z dalších stran. Na Hrad šel Paroubek s požadavkem, aby byla druhým pokusem pověřena ČSSD. Předtím dostal k tomuto kroku "požehnání" od grémia strany.

KDU-ČSL navrhuje variantu duhové koalice bez komunistů, která by zemi vedla do předčasných voleb.

Předseda KSČM Vojtěch Filip se dal slyšet, že by pro něj přicházela v úvahu levostředová koalice ČSSD s lidovci.

Strana zelených začala jako první prosazovat variantu změny ústavy, která by usnadnila cestu k předčasným volbám. Umožnila by hlasování poslanců o rozpuštění Sněmovny. Pozitivně se k takové úpravě ústavy staví všechny strany kromě ČSSD. Novelu předložil Senát.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue