Vláda přiklepla Aero Vodochody skupině Penta

  • 14
Novým majitelem zbrojovka Aero Vodochody se stala společnost Oakfield z investičního uskupení Penta. Návrh ministra financí Vlastimila Tlustého schválila na středečním zasedání vláda, informovala Česká televize.

Penta zvítězila v tendru na prodej vodochodského podniku, když za výrobce letadel nabídla 2,91 miliardy Kč. Vláda před týdnem odložila definitivní rozhodnutí o privatizaci Aera mimo jiné proto, aby využila času k tlaku na Pentu v otázce prodeje pozemků u letiště v Ruzyni.

To sice má nový terminál za devět miliard korun, ale Penta vlastní pozemky pro výstavbu nové dráhy. "Jednání se státem stále probíhají, chceme vládě vyjít vstříc, otázkou je pouze cena," řekla bez bližších podrobností mluvčí Penty Jana Studničková.

Vedení Penty již dříve oznámilo svůj záměr v Aeru zachovat vývoj a výrobu letadel, leteckých komponentů a případně finálních výrobků v rámci kooperačních projektů s mezinárodními producenty. Dalším záměrem investora je výstavba letiště Vodochody.

"Naším prvním krokem bude kompletní kapitálová restrukturalizace společnosti, která zahrnuje zejména navýšení základního kapitálu o zhruba deset miliard korun a která umožní uskutečnit další kroky zaměřené na obchod, marketing a provoz. Dalším důležitým cílem podnikatelského záměru je navázat na dosavadní, nejen smluvní, vztahy Aera s Armádou České republiky a dále je rozvinout," prohlásil letos v únoru spolumajitel Penty Marek Dospiva.

O Aero se ucházely společnosti Slovácké strojírny, HTC Holding, Aero Kilcullen Consortium, Benson RPG, Český letecký průmysl, Eco-Investment, Oakfield a konsorcium firem PPF a J&T.

Privatizaci Aera vláda v polovině letošního března přerušila kvůli snaze zájemců vybudovat z tamní dráhy mezinárodní letiště. Ministerstvo dopravy si pak nechalo vypracovat posudek, zda by tento krok nijak ekonomicky neohrožoval situaci ruzyňského letiště. Z analýzy vyplynulo, že existence dvou letišť se z hlediska celkových výnosů jeví jako výhodnější než provozování pouze jednoho.

Aero Vodochody vykázalo loni ztrátu 1,38 miliardy korun. Hospodaření firmy se tak meziročně zhoršilo o více než 1,5 miliardy korun. Hlavní příčinou propadu bylo nepříznivé finanční hospodaření, které skončilo ztrátou 959 milionů korun. Společnost má záporné vlastní jmění, a to téměř 6,5 miliardy korun.

,