Hlasování o rozpočtu skončilo ve výboru remízou

  • 55
Nerozhodným skóre 9:9 skončilo ve sněmovním rozpočtovém výboru hlasování o podobě rozpočtu na příští rok. Pro přijetí bylo devět občanských demokratů a lidovců, proti stejný počet sociálních demokratů a komunistů.

Poslanci tak budou o rozpočtu dál vyjednávat. Jeho první čtení, kdy se schvalují základní rozpočtové parametry, si naplánovali na středu.

Sociální demokraté si pro podporu rozpočtu kladou čtyři podmínky. První dvě, a to aby schodek byl nižší než sto miliard korun a aby deficit veřejných rozpočtů byl nižší než čtyři procenta HDP, rozpočet splňuje.

Zbylé dvě podmínky zatím vláda nesplnila. ČSSD nesouhlasí s tím, aby v příštím roce začala privatizace menšinového podílu v ČEZ. Požaduje také, aby ministerstvo financí ukončilo podle nich nepravdivou kampaň o stavu veřejných rozpočtů.

Poslanec ODS Michal Doktor řekl, že ČSSD sice nechce privatizovat ČEZ, ale neříká, co by se tedy mělo privatizovat. "Říkají nesplnitelné podmínky. Co se týče té inzerce, tak tu už ani nezmínili, protože to je také hloupost," řekl.

Předseda rozpočtového výboru a bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka v pondělí uvedl, že by bylo lepší, kdyby rozpočet prošel prvním čtením tak, aby nemuselo platit rozpočtové provizorium.

Doktor k tomu dnes dodal, že všichni spějí k mimořádným volbám, a proto by bylo krajně nezodpovědné, kdyby politici ještě zemi připravili mimořádnou rozpočtovou situaci.

"Z toho vychází kalkulace, že ten, kdo myslí vážně předčasné volby, bude hlasovat pro rozpočet, protože nemůžeme zemi zajistit ještě druhou nestabilitu," řekl Doktor.

Ministr financí v rozhovoru pro Právo uvedl, že ochotu pustit rozpočet ve Sněmovně přes první čtení vyjádřily už tři politické strany - KDU-ČSL, zelení a komunisté. KSČM má sice k návrhu rozpočtu velké výhrady, ale rozpočtové provizorium považuje za mnohem horší variantu, řekl Tlustý.

Její současný postoj ale podle Tlustého neznamená, že rozpočet určitě podpoří i v závěrečném třetím čtení.

Rozpočet na příští rok počítá s deficitem 91,3 miliardy korun. Připravila ho ještě vláda bývalého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD). Deficit je nižší než původní návrh Tlustého - 119 miliard korun, ale vyšší než návrh předchozího Paroubkova kabinetu, který počítal se schodkem 88 miliard.

,