Sparta na Espaňol neměla a prohrála

• 457
Praha - Sparťanští fotbalisté úvodní zápas v základní skupině Poháru UEFA nezvládli. Espaňolu Barcelona podlehli v domácím prostředí 0:2. První gól dal v sedmnácté minuty z penalty García, vítězství španělského celku pojistil čtyři minuty před koncem Riera. Spartě na zvrat v utkání vůbec neměla.

"Prohráli jsme si zápas sami, řada individuálních chyb nás zlomila," prohlásil sparťanský kouč Michal Bílek.

"Nebyli jsme aktivní, jak jsme si představovali. Soupeře jsme nedokázali přitlačit,
místo tlaku přišly pouze závary bez větších šancí, za celý zápas jsme vlastně žádnou pořádnou neměli," přiznal  Bílek.

Průběh zápasu
v on-line reportáži

Trenér Bílek při sparťanském angažmá musel skousnout první porážku. Jeho tým narazil na dosud nejsilnějšího soupeře - vítěze Španělského poháru - a proti němu zlepšení z posledních týdnů nepotvrdil. Pryč byla skvělá hra z nedělního ligového útkání proti Ostravě.

Sparťané se tentokrát prosazovali jen velmi velmi těžko, k zakončení se dostávali jen výjimečně. Navíc mohli být rádi, že utkání dohráli v jedenácti. Hodně nepřesný sudí Webb z Anglie odpustil červenou kartu kapitánovi Řepkovi, který při rychlým brejku fauloval zezadu Pandianiho.

Prohlédněte si pozápasové rozhovory

Až patnáct minut před koncem měla Sparta pořádnou šanci zakončenou střelou na branku. Z pravé strany přihrával Pospěch, útočník Došek v pádu netrefil, ale odražený míč se dostal k Matušovičovi. Jeho dorážku ale obránci hostů za překonaného Iraizoze vykopli.

Krátce předtím byl dvakrát v šanci Došek. Nejprve po nacvičeném signálu vrátil Matušovičův přetažený centr před branku Řepka, ale Došek míč usměrnil do boční sítě. Poté si vytáhlý útočník naběhl na Matušovičův pas z levé strany, ovšem přihrávku nezpracoval.

Letenští v závěru ze všech sil snažili vyrovnat, jenže to nedokázali. Jejich premiérové vystoupení v základní skupině Poháru UEFA, v níž hrají vůbec poprvé, skončilo porážkou.

Šance aspoň na remízu jim vzal čtyři minuty před koncem Riera, který po samostatné akci z levé strany prostřelil brankáře Blažka. Byl to rychlý protiútok do otevřené obrany Sparty, domácí v závěru ve snaze o gól riskovali.

Rozhodujícím momentem zápasu byla situace ze sedmnácté minuty. Webb odpískal penaltu za faul Kadlece na Garcíu, jenže ke střetu s největší pravděpodobností došlo před pokutovým územím. A jestli vůbec sparťanský obránce neustále padajícího Španěla zasáhl...

"Zda byla, nebo nebyla, rozhodně není podstatné. Předcházela ji hrubá individuální chyba," poznamenal Bílek.

Sparťané se hodně zlobili, gestikulovali i k pomeznímu rozhodčímu. Ale marně.

Sám faulovaný García šel kopat. Zkušeně si počkal na pohyb sparťanského brankáře Blažka a pak poslal míč skoro doprostřed branky.

Spartu inkasovaný gól pořádně rozhodil. Další minuty se trápila, k brance soupeře se vůbec nedostávala.

Letenští vstoupili do utkání v pozměněné sestavě proti poslednímu ligovému zápasu s Ostravou. Na soupisce pro evropské poháry chybějí Hušek a Horváth, místo nich hráli Sylvestre a Kisel. Na lavičce ještě zůstal útočník Jun, místo něj byl na trávníku Kolář.

Sparta začala s útočnou dvojici Šimák - Došek, Kolář hrál na pravém kraji zálohy. Po inkasovaném gólu si Kolář se Šimákem místa prohodili.

Po půlhodině hry sparťané mírně ožili. Nejprve po přímém kopu Šimáka hlavičkoval Řepka, vzápětí se do velké šance dostal Došek. Jenže největší příležitost na vyrovnání nevyužil. Dobře si naběhl na Kiselovu přihrávku z pravé strany, ale v tísni promáchl.

Neujal se ani signál po faulu na Pospěcha u rohu pokutového území. Po rozehrání pálil Matušovič, ale nepřesně.

Spartě zápas proti Espaňolu vůbec nevyšel.

"Já jsem spokojen," usmíval se hostující kouč Ernesto Valverde. " Ale hlavně v prvním poločase nás Sparta zatlačila, především dlouhé míče nám dělaly problém. Po přestávce jsme se ale už více tlačili dopředu a i když řada míčů na Doška ještě byla nebezpečných, už jsme si výhru pohlídali."