Soud nařídil firmě Kapsch zastavit práci na mýtném

  • 141
Práce na výstavbě bran pro výběr mýtného na dálnicích se zastaví. Brněnský krajský soud vydal totiž předběžné opatření, kterým přikázal firmě Kapsch práce na mýtném zastavit, uvedly Hospodářské noviny. Soud vyhověl návrhu konkurenční firmy Autostrade.

„Kapsch a ministerstvo dopravy jsou povinny zdržet se plnění ze smlouvy o dodávce systému výkonového zpoplatnění pozemních komunikací,“ citují HN předsedu Senátu Jaroslava Tesáka.

Ministr dopravy Aleš Řebíček uvedl, že verdikt soudu respektuje, jeho rozhodnutím se ale bude dále zabývat. „Verdikt soudu nenapadá ministerstvo dopravy, ale formální chybu při sepisování rozhodnutí ÚOHS,“ upřesnil premiér Mirek Topolánek.

Pokud soud nerozhodne rychle, hrozí nedovýběr mýtného případně zmaření investice, dodal Topolánek.

Antimonopolní úřad na jaře neuznal námitky vyloučených firem Autostrade a Mytie. Úřad došel k závěru, že jak Autostrade, tak Mytia byly z tendru vyloučeny oprávněně. - více zde

Kapsch zatím rozhodnutí soudu analyzuje. „Naši právníci studují v této chvíli jeho obsah. Vyjádříme se k němu proto až poté, kdy bude detailně analyzováno. V každém případě však postup soudu považujeme za neobvyklý,“ řekl zástupce firmy Evžen Staněk.

Proti předběžnému opatření se nelze odvolat, je tedy nutné vyčkat nejméně do 17. října, kdy se bude konat slyšení u soudu. Soud však nemusí rozsudek vynést hned a je také možné, že Autostrade se svou stížností na regulérnost výběrového řízení uspěje.

To by mohlo ohrozit celý proces zavádění mýtného. S výběrem se počítá u kamionů už od ledna 2007. Pokud by se mýtné nespustilo už od začátku roku, hrozil by státu výpadek příjmů, nebo by se musely zavést mimořádné dočasné dálniční známky.

Ze 171 mýtných bran zatím Kapsch stihl postavit třetinu. Ještě před rozhodnutím soudu ale tvrdil, že systém stihne zprovoznit včas. - více zde

Pecina: ÚOHS soutěž už zrušit nemůže
Předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina ale upozornil, že pokud společnost Autostrade nenavrhne u soudu zrušení současné smlouvy ministerstva dopravy na vybudování mýtných bran, dostaví je firma Kapsch. Nezabrání jí v tom ani předběžné opatření brněnského soudu, tvrdí Pecina.

Pokud by se jeho úřad z rozhodnutí brněnského soudu zabýval případem znovu a tendr tentokrát zpochybnil, může ministerstvu uložit pokutu, ale soutěž samotnou už zrušit nemůže, vysvětlil.

Stát měl na mýtném příští rok inkasovat podel různých odhadů od 2,8 do osmi miliard korun. Kapsch pak musí podle HN za každý den, kdy systém není v provozu, zaplatit pět milionů korun. To by státu za jeden rok přineslo 1,8 miliardy.

Sankce ovšem firmě hrozí jen v případě, že by nespustila systém vlastní vinou. „Zde se rozhodně nejdná o tento případ,“ uvedl Karel Feix, generální ředitel Kapsch Telematic Services.

Autostrade si stěžovala i v Bruselu
Společnost Autostrade protestuje proti výsledku tendru na mýtné z různých důvodů. Například podle ní Česko poskytlo firmě Kapsch nedovolenou státní podporu, na což si stěžovala i u Evropské komise.

Autostrade se nelíbilo ani to, že vláda od počátku upřednostňovala mikrovlnný systém před satelitním. což v tendru mohlo znevýhodnit i další firmy.

Kapsch vyhrál výběrové řízení s nabídkou, že systém vybuduje za 22 miliard korun. Konsorcium Mytia nabídlo mýtné za 15 miliard, Autostrade za 17,5 miliardy. Nejvyšší cenu navrhlo konsorcium A-Way a AŽD - 33,7 miliardy korun.

Systém je ze tří čtvrtin hotov, říká Karel Feix, šéf Kapsch Telematic Services

Je reálné, že se i přes toto zpoždění stihne spuštění celého systému od 1. ledna 2007?

V tomto okamžiku jsou prakticky již postaveny tři čtvrtiny systému. Nejedná se pouze o  mýtné brány, ale například i o tzv. centrální systém, síť kontaktních a distribučních míst, zákaznickou linku a další části, které sice nejsou tolik viditelné, jako mýtné brány na silnicích, ale v této chvíli jsou již v různých fázích testování. Je to, jako kdyby jste stavěli dům a těsně před jeho dokončením najednou přestali.

Samozřejmě všechny termíny jsou velmi napjaté. V každém případě považuje společnost Kapsch postup Krajského soudu za značně neobvyklý. Každý den meškání může samozřejmě ohrozit plánovaný a zadavatelem určený termín spuštění elektronického mýtného a tím i plánované příjmy z výběru elektronického mýtného do státního rozpočtu. Je potřebné si uvědomit, že tyto ztráty již státu nikdo nenahradí.

Pokud nebude systém spuštěn od 1.1. 2007, hrozí firmě Kapsch za každý den prodlení několikamilionové sankce. Vztahovaly by se i na tento případ?

Sankce společnosti Kapsch hrozí v případě, že by systém nebyl spuštěn z viny generálního dodavatele.  Zde se rozhodně nejedná o tento případ.