Sněmovna rozhoduje o osudu Topolánkovy vlády

  • 2781
Poslanci ve tři čtvrtě na šest začali jmenovitě a veřejně hlasovat o důvěře vládě. Už z předcházející rozpravy bylo zřejmé, že šance občanskodemokratického kabinetu jsou minimální. Mirek Topolánek slíbil, že pokud nedostane důvěru, podá demisi co nejdříve, nejspíš už příští středu.

Přejít na speciál Topolánek na cestě za důvěrou

JEDNÁNÍ SNĚMOVNY ON-LINE

Schůze se protahovala tím, jak se další a další poslanci hlásili do rozpravy. Nejdéle ze všech řečnil Jiří Paroubek. Během čtyřiceti minut připomněl zásluhy osmileté vlády své strany a dlouze vypočítával problematické kroky prvních dní menšinové vlády ODS.

Jednoho po druhém kritizoval téměř všechny ministry Topolánkova kabinetu. Nakonec zopakoval to, co se očekávalo, totiž že sociální demokraté Topolánkův tým nepodpoří. "Vláda ODS nemůže dostat důvěru ČSSD, protože nedokáže Českou republiku vést správným směrem," řekl.

Dovedeme zemi k předčasným volbám
Schůze začala projevem premiéra Mirka Topolánka. "Jsem zde dnes proto, abych vás přesvědčil, že vláda, kterou jsem sestavil, si zaslouží vaši důvěru," začal svou řeč.

Dodal, že vláda má podle něj většinově přijatelný program a nežádá pro ni delší mandát než devět měsíců. "Hlavním cílem je dojít k předčasným volbám bez otřesů a bez ohrožení našeho postavení v EU," řekl premiér.

Vláda podle svého šéfa klade velký důraz na využití fondů EU a boj s terorismem. "Budeme důsledně bojovat s korupcí, zajistíme dořešení všech afér z nedávné minulosti," prohlásil Topolánek.

Slíbil, že kabinet ODS nebude usilovat o změnu volebního zákona v neprospěch malých stran a nevytvoří velkou koalici s ČSSD. Tento slib po něm chtěli zelení jako podmínku pro to, aby pro vládu zvedli ruku.

Topolánek apeloval také jmenovitě na poslance ČSSD. Ti by podle něj měli dát vládě důvěru, protože ani jedna z nejsilnějších stran nemá ve Sněmovně sílu sestavit většinovou vládu sama. Jeho jedenáctiminutový projev odměnila část Sněmovny potleskem.

Po skončení Topolánkovy řeči přišla na řadu rozprava. Hned na začátku se do ní přihlásilo více než deset poslanců. Teprve po jejím skončení se bude hlasovat.

Celý Topolánkův projev čtěte ZDE

Hlasy lidovců nejsou jisté
Po premiérovi vystoupila šéfka lidoveckých poslanců Vlasta Parkanová. Řekla, že se klub KDU-ČSL "alespoň většinově" rozhodl, že vládu ODS podpoří. "Menšinová vláda ODS je nejmenším zlem z toho, co volební výsledky v tuto chvíli ještě vůbec umožňují," řekla.

To, že lidovci zřejmě nebudou při hlasování jednotní, bylo jasné už před začátkem schůze. "Existuje více poslanců, kteří zvažují, že vládu Mirka Topolánka nepodpoří," řekl iDNES.cz šéf KDU-ČSL Jan Kasal.

Mezi těmi, kteří pro kabinet ODS pravděpodobně ruku nezvednou, je podle zjištění iDNES.cz bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek, poslanec Ladislav Šustr nebo exministr Libor Ambrozek. "Mám problémy vládu Mirka Topolánka podpořit. Její dosavadní chování ve mně vzbuzuje velké rozpaky," řekl Ambrozek iDNES.cz.

Miroslav Kalousek v rozpravě řekl, že vládu nepodpoří aktivně. Při hlasování pro ni ruku nezvedne, odejde ale ze Sněmovny. Sníží tak kvórum, jehož většina je nutná pro získání důvěry. "Jediná cesta k předčasným volbám je třikrát vyslovit vládě nedůvěru," vysvětlil Kalousek.

Bursík: Vyslovení důvěry vede k předčasným volbám
Opačný názor má Strana zelených. Její šéf Martin Bursík prohlásil, že SZ Topolánkovu vládu podpoří především proto, že vyslovení důvěry je nejrychlejší cestou k předčasným volbám.

Menšinový kabinet ODS by podle něj po získání důvěry měl ještě do konce roku předložit zákon, se kterým by otázku důvěry spojil. Poté by stačilo, aby se Sněmovna na tomto zákoně do tří měsíců neusnesla a prezident by mohl dolní komoru rozpustit a následně vyhlásit nové volby. Když Topolánkova vláda důvěru nedostane, měla by naopak "bez zbytečných odkladů" podat demisi, zdůraznil Bursík.

Jdeme do nich, zavelel Topolánek
Před 14. hodinou si Topolánek vybral poslední oddechový okamžik před těžkým bojem. Ministryni školství Miroslavě Kopicové popřál spolu s většinou členů vlády k jejím dnešním 55. narozeninám. Předal jí kytici růží. Potom už zavelel: "Jdeme do nich."

Navzdory malým šancím hýřil do poslední chvíle optimismem. Nesdíleli ho ale všichni členové vlády. "Pravděpodobnost, že naše vláda důvěru nezíská, je větší než pravděpodobnost, že ji získá," řekl iDNES.cz ministr dopravy Aleš Řebíček.

Sněmovna je dnes téměř kompletní. Chybí jen nemocná sociální demokratka Lenka Mazuchová. ODS ale dnes potvrdila, že se právě proto hlasování nezúčastní premiér Topolánek. Toto takzvané "párování" je džentlmenskou dohodou, ke které poslanci při klíčových hlasováním přistupují. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue