Derby vítěze nemělo, Slavia nedávala šance

• 1873
Praha - Slávističtí fotbalisté byli derby proti Spartě sedmdesát minut lepším týmem, byli nebezpečnější, měli víc šancí, ale výborného brankáře Blažka překonat nedokázali. Především proto souboj pražských rivalů v dohrávce 9. kola Gambrinus ligy skončil bez branek. Slávisté dohrávali posledních dvacet minut bez vyloučeného Hubáčka.

"Škoda. Chtěli jsme vyhrát a myslím si, že až na Doškovu hlavičku v poslední minutě jsme k tomu měli blíž než soupeř," řekl slávistický kouč Karel Jarolím.

Bylo to jako v hokejové přesilovce. Slavia zamkla soupeře před pokutovým územím, zahrávala za minutu tři rohy, nepůjčila mu míč, ale gól dát nedokázala.

Situace z úvodu druhého poločasu zápas charakterizovala.

"Šancí jsme měli dost, ve druhém poločasu i poměrně velký tlak, ale bohužel jsme to nevyužili. Pak nás přibrzdilo vyloučení," litoval slávistický trenér.

Slávisté byli lepší, nebezpečnější, ale sparťanskou branku dobývali marně. Sparťané často jen odkopávali do země nikoho.

Před rokem na Strahově od 4. minuty vedli, tentokrát byli rádi, že dlouho vydržel stav 0:0.

Už po pár vteřinách odkrytou obranou proběhl Vlček, ale nabíhajícím spoluhráčům špatně přihrál. Pak musel slávistickému útočníkovi Blažek odvážně skočit pod nohy, aby tým podržel a vzápětí skvěle zasáhl i proti gólové střele z levé strany. To všechno stihl Vlček za devět minut.

Slávisté, kteří nasadili čerstvou posilu Urbánka, 264. derby zahájili náporem, jejich soupeř nestíhal především rychlostně. Sparťané vůbec nenapadali, i proto měli slávisté prostor pro přihrávky a smrtící kolmice.

Navíc střed obrany, v němž chyběl potrestaný Řepka, zrovna pevný nebyl. Navíc když chyboval Sivok, měl jeho parťák ze stoperské dvojice Homola co dělat, aby zblokoval přihrávku na volného Fořta.

Sivok pak musel kvůli zranění ještě před přestávkou střídat, na jeho místo se posunul Kadlec a levého obránce hrál čerstvý Zabavník.

Právě jeho předvídavost slávistický tlak v 70. minutě domácí tlak otupila. Zabavník vystihl špatnou rozehrávku Hubáčka, který pak ve snaze všechno zachránit sparťanského beka fauloval, když už by postupoval sám na branku. A Hubáček byl vyloučen.

"Hrát proti deseti není někdy  taková výhoda, Slavia se zatáhla a bylo těžké se tam dostat," poznamenal sparťanský kouč Michal Bílek.

Jinak sparťané neudrželi míč nebo si špatně přihrávali. Nikdo nechtěl hrát, málo se nabízeli. Útočili v malém počtu hráčů, naopak slávisté často přečíslovali.

Kozáčika vystrašil přímý kop Horvátha a dvě Šimákovy bomby. Ve druhém poločase byl domácí gólman bez práce.

Na Strahov dorazilo čtrnáct tisíc lidí, kteří viděli svižný fotbal. Německý sudí Weiner nechával hře spád. Ač se několika drobných nepřesností dopustil, nikdo uz hráčů neprotestoval.

V nervózní druhé půli se několikrát zlobili slávisté na pomezního Vosse, ale ten všechny ofsajdy odmával správně.

Přitom slávisté mohli zůstat v klidu, kdyby svůj tlak a nadějné příležitosti využili. V ofenzívě vynikal Švento, utíkal po levém křídle a servíroval přihrávky do pokutového území.

Slavii pak přibrdilo vyloučení a Sparta vyrovnala hru. A navíc mohla rozhodnout. Sylvestreho gólovou střelu domácí zblokoval Latka a Doškův pokus chytil Kozáčik až na brankové čáře.

"Utkání mělo výbornou atmosféru, hrálo se ve velkém nasazení a proti nám stál velmi kvalitní soupeř," řekl sparťanský kouč Michal Bílek.