Sněmovna: Topolánku, Nečasi a Langře, odstupte!

  • 2574
Poslanecká sněmovna vyzvala k odstoupení premiéra Mirka Topolánka a ministry Ivana Langera a Petra Nečase. Toto usnesení je pouhou slovní deklarací a prakticky nic neznamená. Jednání poslanců ovlivnila policejní zpráva, která podle ODS svědčí o odposlechu politiků.

JEDNÁNÍ SNĚMOVNY JSME SLEDOVALI ON-LINE

"Neposunuli jsme se nikam dál, než jsme byli v deset hodin," komentoval před pátou hodinou jednání poslanec KDU-ČSL Pavel Severa.

Poslanci ale nakonec hlasovali o usnesení navrženém ČSSD. Schválilo ho 90 poslanců, 76 bylo proti.

Podle tohoto usnesení má odstoupit premiér a jeho dva ministři, jejich chování prý bylo nekompetentní a nezodpovědné. Většina přítomných poslanců rovněž souhlasila s usnesením, že tito tři politici vznesli vůči minulé vládě Jiřího Paroubka obvinění bez důkazů.

Pospíšil: Napíchnuto bylo 46 telefonů
Z nejnovějších informací vyplývá, že "páteční rozbušku" zřejmě spustil policejní odbor zvláštních činností. Právě z něho odešel dopis, kvůli kterému zasedala ráno vláda a poté utajeně i Poslanecká sněmovna.

Samotné jednání se postupně změnilo v dlouhý maraton politických vystoupení, kdy ubýval počet poslanců v jednacím sále.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dokonce s utajovanou informací vystoupil na samotném zasedání Sněmovny. Podle něj měla být v Poslanecké sněmovně odposlouchávána řada telefonů.

"Státní zástupce nařídil odposlech celkem 46 telefonních účastnických stanic na dobu do 5.12. 2006. Podle znění příkazu jsou uživateli těchto stanic tři policisté, dva politici, dva novináři a jeden lékař. Jeden z policistů má být uživatelem sedmi telefonů, druhý čtyř a třetí jednoho. První z politiků má užívat devatenáct telefonů a druhý deset. Jeden z novinářů je uživatelem dvou telefonů, druhý jednoho," řekl Pospíšil.

Zároveň uvedl, že 31 odposlechů ze 46 bylo ukončeno na základě pokynu Inspekce ministerstva vnitra 20. září - v den, kdy špičky vlády začaly o odposleších veřejně mluvit.

"V této zemi je možné odposlouchávat a nasadit operativní techniku v prostorách Poslanecké sněmovny. Takový je stav demokracie šestnáct let po roce 1989 v této zemi," dodal ministr.

Někteří poslanci ho vzápětí obvinili z porušení zákona, protože podle nich neměl právo takové informace veřejně sdělil. Pospíšil reagoval tvrzením, že svůj postup prý konzultoval s několika právníky.

Ještě před svým vystoupením ve Sněmovně naznačil Pospíšil v kuloárech, že utajený materiál dává za pravdu ODS v tom, že jsou politici a novináři odposloucháváni. "V zásadě to potvrzuje výroky představitelů ODS," řekl doslova Pospíšil.

Zároveň kritizoval vystoupení nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké, která byla před několika dny jiného názoru. - více zde

Jak byli odposloucháváni dva politici
Vystoupení Pospíšila přineslo i některé naprosto konkrétní informace o odposleších dvou politiků, jejichž jména ministr nesdělil a zatím nejsou ani známa.

"Z devatenácti přístrojů jež má dle příkazu k odposlechu užívat první z politiků, je jeden telefon registrován na jeho jméno, šest stanic na jména jiných různých fyzických osob, tři na jistý magistrátní úřad, jeden na jeho politickou stranu, jeden na autorizované servisní středisko pro mobilní telefony a sedm jsou předplatné na anonymní karty," citoval ze zprávy Pospíšil s tím, že by ho zajímalo, jak orgány činné v trestním řízení přišly na tato číslo, a jak se dopátraly toho, že tento politiky všech 19 přístrojů využívá, když jsou registrovány na někoho jiného, než je on sám.

K druhému politikovi ministr sdělil: "Z deseti přístrojů dle příkazu užívaných druhým z politiků jsou tři registrovány na poslanecký klub politické strany s uvedením jeho jména, jeden je registrován na jméno zcela jiného politika této strany, jeden na právnickou osobu, jeden na ženu stejného příjmení a čtyři jsou předplacené karty. Opět stejná otázka: Jak byl takovýto široký okruh spojen s jedním politikem? Mělo by nás to, dámy a pánové, všechny zajímat."

ČSSD nadále trvá na omluvě
Sociální demokraté během zasedání Sněmovny několikrát zopakovali, že trvají na omluvě od členů Topolánkovy vlády.

Nově zveřejněné policejní informace od ODS podle nich odvádějí pozornost od podstaty problému, a tím je podle nich obvinění, že minulá vláda Jiřího Paroubka si objednala "špehování" politiků ODS a novinářů.

"Tato schůze se věnuje tiskové konferenci, na které byla obviněna sociální demokracie. Vláda, která tu nedávno byla, byla obviněna z fízlování a z toho, že celý případ Kubiceho zprávy použila, jak řekl Petr Nečas, jako záminku k odposlouchávání novinářů a politiků nepohodlných bývalé vládě," uvedl poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Vy nejste schopni vyvodit odpovědnost z toho, co jste způsobili. Řekli jste, že čelíme historickému skandálu, řekli jste, že v této zemi se fízluje," podotkl Zaorálek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video