Bahamy rozhodly Koženého vydat Američanům

  • 134
Soudkyně v bahamském hlavním městě Nassau ve čtvrtek rozhodla, že se podnikatel českého původu Viktor Kožený bude ze svých praktik zodpovídat před americkým soudem. Kožený je v cele téměř rok. Bahamské úřady ho zatkly 6. října 2005 kvůli úplatkářství.

Vše o kauze Viktor Kožený najdete zde...

Informaci iDNES.cz potvrdil prokurátor v Koženého případě Francis Cumberbatch. Podnikatel se svým obhájcem na místě prohlásili, že se proti rozsudku odvolají.

Kožený proslul v Česku zejména podvody při kuponové privatizaci, kterých se měl dopustit jako šéf harvardských fondů. Za mříže ho to ale nepřivedlo. V lednu 1994 natrvalo opustil ČR a ukázalo se, že česká justice na něj nedosáhne. Spolupráce s bahamskými úřady vázla, problémem bylo i doručení obvinění. - více zde

Se svým společníkem Borisem Vostrým je stíhán jako uprchlý. Žaloba o 411 stránkách, která oba muže viní z podvodu asi za 16 miliard korun, míří k soudu. Hrozí jim až dvanáct let vězení - více zde

S větší pravděpodobností, se ale Kožený za mříže dostane z jiného důvodu: kvůli korupci při ázerbájdžánské privatizaci, kvůli které se o něj zajímají Spojené státy.

Doplatil na Ázerbájdžán
Kožený vozil do Ázerbájdžánu podle obžaloby ze Švýcarska letadla plná hotovosti, aby uplatil tamní politiky a získal práva ke koupi naftařských firem. Ze žaloby například vyplývá, že pro ázerbájdžánského prezidenta Hejdara Alijeva vezl Kožený dárky a úplatky za 630 tisíc dolarů.

Úředníkům se kupovaly také šperky, zvali se na nákupy nebo dostávali mimořádnou zdravotní péči.

Kožený na Bahamách o korupci otevřeně mluvil s českými novináři. Vyprávěl například příběh, jak při převážení hotovosti do Ázerbájdžánu v kabině letadla vznikl podtlak a posádka se bavila, jak je na palubě cítit vůně peněz.

Hájil se tím, že jeho američtí partneři o korupci věděli a že jemu jako muži s irským pasem nic nehrozí. Kožený ovšem nevlastní pas pouze irský, u bahamského soudu postupně ukázal osm cestovních dokladů – šest irských, jeden český a jeden venezuelský. - více zde

Newyorský žalobce však obvinil i Koženého, neboť kdo v USA podniká, pro toho je korumpování cizích politiků a úředníků trestné.

Spor o vydání už trvá téměř celý rok. Kožený už dříve naznačil, že pokud soudkyně svolí s jeho vydáním do USA, odvolá se k vyššímu bahamskému soudu. Jednání se tak může dále protáhnout.

vlakKAUZA VIKTORA KOŽENÉHO
1990 - Po návratu z emigrace působil na federálním ministerstvu financí tehdejšího Československa jako poradce jednoho z autorů kuponové privatizace Dušana Třísky. Založil také Harvardské investiční fondy určené pro investování v kuponové privatizaci.

Leden 1994 - Natrvalo opustil ČR, když jej začal ohrožovat soud s bývalým agentem tajné služby Václavem Wallisem, který mu údajně prodával tajné informace. Wallis byl později osvobozen.
Září 1995 - Kožený získal irské občanství.

1996 - Spojením šesti Harvardských investičních fondů z první vlny kuponové privatizace a Sklo Unionu Teplice vznikl Harvardský průmyslový holding (HPH).

1997 - První američtí finančníci svěřili Koženému miliony dolarů, za které v Ázerbájdžánu nakoupil privatizační kupony. Z privatizace ale sešlo a hodnota kuponů klesla na nulu.

Leden 1998 - Kožený koupil HPH ve veřejné obchodní soutěži. Zaplatil dvěma směnkami se splatností do konce roku 1999 ve výši 10,559 miliardy korun. Kryty byly podílem na ázerbájdžánské kuponové privatizaci a podílem v ruské ropné společnosti Sidanko.

Prosinec 1999 - Soudy ve světě začaly Koženému kvůli investici v Ázerbájdžánu obstavovat majetek.

2001 - České orgány činné v trestním řízení se začaly zajímat o aktivity Koženého na území republiky.

Září 2001 - Česká policie připravila obvinění z podvodu pro Koženého a bývalého předsedu představenstva a likvidátora HPH Borise Vostrého.

2. října 2003 - Kožený byl v New Yorku obviněn ze zpronevěry 182 milionů dolarů z 15 investičních fondů. O tyto peníze přišli investoři v důsledku aktivit v Ázerbájdžánu.   - více zde

Podzim 2003 - V ČR založil Občanskou federální demokratickou stranu. Chtěl kandidovat ve volbách do EP v červnu 2004, ale cizinecká policie mu zamítla žádost o dlouhodobý pobyt. - více zde

14. října 2003 - Obvodní soud pro Prahu 4 vydal mezinárodní zatykače na Koženého a Vostrého. Jsou stíháni jako uprchlí kvůli rozsáhlému podvodu.

7. června 2005 - ČR navázala diplomatické styky s Bahamami, žádá vydání Koženého.¨

9. září 2005
- Policie po dvou letech ukončila vyšetřování kauzy Koženého a Vostrého.

6. října 2005 - Kožený byl zatčen na Bahamách.

14. února 2006 - Koženého společník Boris Vostrý, oznámil, že se vrací z Belize a vydá se české justici. - více zde
Poté, co mu žalobce odmítl dát na cestu doprovod, ale zřejmě názor změnil.
Zdroj: ČTK
,