Střelec z Havířova legálně držel dvě zbraně

  • 155
Vrah z Havířova si mohl vybrat, čím bude střílet. Bývalý šéf technických služeb Pavel Slíva totiž legálně vlastnil dvě zbraně. Policisté se domnívají, že použil jednu z nich. Podle psychologů neměl zbrojní průkaz vůbec dostat. Ani oni si ale nejsou jisti, zda bylo možné tragédii zabránit.

ČTĚTE TAKÉ:
Odběhl telefonovat, vrah šel za ním
Střelec zabil advokátku, pak vraždil na radnici
Soudy jsou příliš dlouhé, stěžoval si střelec z radnice

"Balistické expertizy ještě budou provedeny, ale Pavel Slíva měl dvě legálně držené zbraně a s největší pravděpodobností z jedné z nich střílel," řekla iDNES.cz mluvčí moravskoslezské policie Dagmar Bednarčíková. Později doplnila, že vrah střílel z pistole ČZ, vzor 75 Compact, ráže 9 mm Luger.

Policie prověří spor o akcie
Policisté se chtějí zabývat pravděpodobným motivem vraždy, sporem o akcie havířovských technických služeb, o které údajně město Slívu připravilo.

"Kriminalisté odboru hospodářské kriminality budou prověřovat a zkoumat předmět sporu a ekonomické záležitosti, které mohly mít s tímto skutkem bezprostřední souvislost," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Bednarčíková.

Policie bude také vyhodnocovat všechny stopy a údaje nalezené na místech činu. Ačkoliv expertizy ještě nejsou hotové, už nyní je podle mluvčí jisté, že se Slíva na čin důkladně připravoval.

Těla obětí byla převezena do Ústavu soudního lékařství ostravské fakultní nemocnice, kde bude provedena jejich prohlídka a pitva. "U všech tří obětí by měla dát odpověď na otázku, co bylo příčinou smrti," vysvětlila Bednarčíková.

Neměl dostat zbrojní průkaz, říká psycholog
Psycholog Jiří Jelen se domnívá, že Slíva neměl dostat zbrojní průkaz. "Problém je, že žadatelé o zbrojní pas zatím nemusí podstoupit psychologické vyšetření," připomíná. Poslanci už kdysi návrh na zavedení psychotestů na stole měli, ale neprošel. Takové vyšetření by podle Jelena muselo být důkladné – ne dotazník, ale projekční test. Při něm člověk odpovídá, co se mu vybaví při pohledu na zdánlivě abstraktní kresbu.

Psycholog Jelen také vyloučil, že muž nebyl v době činu příčetný. Myslí si, že se ve Slívovi "nakumuloval hněv", protože se dlouho nedočkal rozuzlení svého problému. "Nešlo o zkrat, musel čin trochu plánovat, když šel na dvě různá místa kvůli dvěma různým lidem," míní Jelen.

I kdyby se Slíva dostal do rukou psychologů, nemusela by to být záruka. "Dokážeme zjistit, že člověk zátěž po frustraci neunese, ale ne už kdy a za jakých okolností konkrétně selže. Zřejmě měl nějakou psychickou poruchu, protože tu zátěž neunesl. A evidentně byl bytostně přesvědčen, že je v právu a že se mu stala křivda," říká psycholog a soudní znalec Karel Netík. Myslí si, že se Slíva možná dostal do ještě větších potíží, než se zatím ví.

Motiv jako v nigerijské kauze
Netík připomněl velmi podobný případ lékaře Jiřího Pasovského, který v roce 2003 zastřelil konzula z nigerijského velvyslanectví, protože "utopil" peníze při investicích do stavby ropovodu v Nigérii. Lidé z ambasády pro něj ztělesňovali zemi, která ho připravila o úspory.

Advokáti Pasovského však tehdy argumentovali, že nebyl v okamžiku střelby příčetný a místo do vězení (dostal pět let) by se měl jít léčit.

Lze tak spekulovat, že kdyby Slíva nespáchal sebevraždu, na nepříčetnost by se snažili "uhrát" obě vraždy i jeho obhájci.

,

Nejlepší videa na Revue