Topolánek: Paroubek mě chce odstranit a vládnout

  • 2485
Premiér Topolánek, jehož politickou kariéru ohrožuje aféra s dřívějším podnikáním ve společnosti VAE, konečně promluvil. Na mimořádné tiskové konferenci na Úřadu vlády prohlásil, že se při podnikání ničeho špatného nedopustil. Za kauzou prý stojí Paroubkova touha po moci.

Případ VAE

"Nenesu žádnou osobní odpovědnost. Necítím žádný problém k mé osobě ani ke společnosti VAE, a to nejen z hlediska zákonnosti, ale i podnikatelské etiky," řekl Mirek Topolánek v narážce na policejní vyšetřování. - více zde

Přitom obvinil šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, že se ho pokouší zničit, aby se poté mohl domluvit na vládě s ODS bez Topolánka. "Cítím tendence zbavit se Mirka Topolánka a po kongresu se dohodnout se stranou na nějaké formě vlády ČSSD a ODS," vysvětloval šéf ODS.

Když měl říci, zda vidí ve své partaji někoho, kdo by ho chtěl takto "zničit", tvrdil, že ne. "Ale pokud by se mě podařilo odstranit z vedení ODS, situace by se stala nepřehlednou," podotkl ke svým problémům. - více zde 

Během vystoupení rovněž na Paroubka nepřímo zaútočil. V minulosti měl totiž expremiér jako náměstek pražského primátora vliv na to, jak jsou vypořádávány pohledávky První městské banky, které dlužila i Topolánkova firma VAE.

"Kdyby měl pan Paroubek sebemenší podezření, že se děje něco nezákonného, tak by určitě zasáhl," prohlásil Topolánek.  - více zde

Deset otázek MF DNES, deset Topolánkových odpovědí
Premiér Topolánek otevřel tiskovou konferenci tak, že začal odpovídat na deset otázek, které mu ve svém úterním vydání položila MF DNES. Tyto otázky zároveň položila ČSSD (bez vědomí MFD) formou celostránkového inzerátu ve středečním tisku.    

"Kdy přesně získala společnost VAE od První městské banky 67,5 milionu korun?" zněla první otázka MF DNES.

"27. února 1998, přitom podotýkám, že od 1. července 1996, kdy jsem zahájil kandidaturu do Senátu, jsem nebyl generálním ředitelem této společnosti," odpověděl Topolánek a podobně procházel jednu otázku za druhou.

Například tu, která se týkala velmi důležité věci - směnky, její minulosti i současnosti. Touto směnkou totiž Topolánek a další tři spoluvlastníci VAE ručili bance za splacení téměř 70 milionového úvěru.

"Směnka byla vždy v rukou věřitele. Já jsem nikdy nebyl k plnění vyzván," prohlásil na mimořádné tiskové konferenci. "Pokud je mi známo, mám informace jen zprostředkovaně, vlastníkem Eltodo byl dohodnut nový splátkový kalendář. Nevím, co se stalo se směnkou a spekulovat o tom nechci, odpověď hledejte ve společnosti a u věřitelů," sdělil předseda vlády.

Ne já, ale Paroubek odpovídal za pohledávku, tvrdil Topolánek
Během odpovědí na otázky odmítl i podezření, že by se dopustil úvěrového podvodu. A to proto, že peníze z akcií VAE nepoužil na splácení dluhu, ale na koupi svého bytu. 

"Tím, že jsem peníze investoval do koupi bytu, jsem se tedy majetku nezbavil, naopak jsem ho zhodnotil. Nemůže se tedy jednat o úvěrový podvod," sdělil Topolánek a vůbec poprvé naznačil, že prodej akcií nynějšímu i dřívějšímu šéfovi VAE Zdeňku Hillovi nebyl pro něj prý výhodný.

"Dodávám, že akcie jsem prodal v nevýhodné situaci, ale řešil jsem vlastní bytovou situaci, tak jsem je prodal za dohodnutou cenu."

Mirek Topolánek mluvil na půdě Úřadu vlády nejvíce ze všeho o tom, že banku on ani jeho společníci nijak nepodvedli. A to ani při žádosti o úvěr ani při jeho následném splácení.

"Úvěr byl přezajištěn, banka dostala všechny potřebné informace, zaplatili jsme více než jsme dlužili, peníze jsme nikam nepřevedli," prohlašoval Topolánek a opět se zmínil o Paroubkovi: "Za to, co se stalo s pohledávkou, odpovídá město, tedy i Paroubek, ne Mirek Topolánek, mě se nikdy nikdo na nic neptal, nikdo mě nikdy nepožádal o plnění směnky," pravil dnes už bývalý podnikatel.

Novinářům zároveň ukázal i dokumenty s vyúčtováním samotného úvěru a jeho splácení. "Tolik se vrátilo z úvěru," prohlásil a ukázal částku přes 83 milionů korun.

Koukal naznačil vstřícnost věřitele k Topolánkovi
Z dosavadních informací vyplývá, že Topolánek nakonec nemusí být vůbec trestně stíhán. Stín podezření na něm může zůstat "jen" kvůli tomu, jak vstřícně se ke společnosti VAE a k němu samotnému chovali věřitelé.

První městská banka i pražské zastupitelstvo, které banku vlastnilo, stejně jako společnost Eltodo, totiž nikdy na svého šestnáctimilionového dlužníka netlačily. A že to mohlo být díky Topolánkovu politickému postavení, naznačil i bývalý zaměstnanec Eltoda a zároveň dřívější vysoký představitel ODS Jan Koukal.

"To, že se firmy, které se ucházejí o veřejné zakázky, snaží nějakým způsobem točit kolem politiků, kteří rostou, je pravda. Bylo by bláznivé, kdybych tvrdil, že to odkoupení pohledávky ze strany Eltodo bylo z ryzí lásky k bližnímu," prohlásil v MF DNES bývalý pražský primátor Koukal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue