Jak se podnikatel Topolánek dostal do problémů

  • 1316
Případ společnosti VAE a jejího dřívějšího generálního ředitele Mirka Topolánka se táhne už léta. Redakce iDNES.cz se pokusila v deseti bodech srozumitelně vysvětlit historii celé kauzy i účinkování samotného Topolánka.

ČTĚTE TAKÉ:
Topolánek: Smlouvu neukážu

Léta se zdálo, že jediným podnikatelským průšvihem premiéra Mirka Topolánka bylo krátké působení v Kroměříži, kde jeho energetická společnost VAE nedodávala lidem teplo a teplou vodu. Jenže nyní se může stát, že nájemníci, měsíce zabaleni doma do dek a svetrů, můžou přijít Topolánka pěkně draho.

Redakce iDNES.cz připravila několik otázek a odpovědí, které můžou čtenářům pomoci orientovat se ve složitém případu.

1. O co v celé kauze jde?
O to, jak se zástupci ostravské energetické společnosti VAE - mezi nimi i Mirek Topolánek - vyrovnali s dluhem 67 milionů korun.

2. Co měl Topolánek s touto firmou společného?
V roce 1991 ji založil, do roku 1996 byl jejím generálním ředitelem. Do té doby se firmě dařilo, postupně zaměstnala až 400 lidí a měla roční obrat půl miliardy korun. Topolánek byl po roce 1996 předsedou představenstva a jedním ze společníků firmy.

3. Kdy nastaly problémy?
V roce 1999 si vzala úvěr od První městské banky, jejímž vlastníkem bylo hlavní město Praha. Úvěr ale nesplácela, začalo to s ní jít z kopce. V Kroměříži sice koupila kotelny, ale lidé se teplé vody ani tepla nedočkali. VAE totiž dlužila Jihomoravským plynárnám i Teplárnám Kroměříž, které jí zastavily dodávky plynu a především páry.

4. Jak firma reagovala?
Z Kroměříže nakonec odešla a část dluhu bance splatila, jenže 16 milionů zůstalo nesplaceno. Následovaly finanční operace, které dodnes nejsou zcela jasné. Pražské zastupitelstvo prodalo dluhy jedné firmě za 5,5 milionu korun, od které je odkoupila společnost Eltodo, v níž mimo jiné působil vlivný člen ODS a pražský exprimátor Jan Koukal.

5. Co v té době dělal Topolánek?
Věnoval se politice, od roku 1996 byl senátorem, mimo jiné předsedou podvýboru pro energetiku. V roce 2002 se dostal i do čela ODS. Až v roce 2003 se rozhodl z představenstva VAE odejít, přitom prodal svůj podíl v podobě akcií za 2,5 milionu korun. Peníze použil na koupi bytu v hodnotě přes osm milionů korun, na byt si mimo jiné půjčil.

6. Porušil Topolánek zákon?
Právě to není jisté. Policie naznačuje, že Topolánek neměl právo s akciemi vůbec manipulovat a už vůbec ne je prodávat. Veškeré peníze z akcií měly jít údajně na pokrytí dluhu věřitelům VAE.

7. Jak a čím se Topolánek brání?
Předseda vlády volí dvě odpovědi - prohlašuje, že je nevinný, a na konkrétní otázky odpovídá, že už všechno řekl. To ale není pravda, Topolánek dodnes nepromluvil o podrobnostech fungování firmy i o prodeji svých akcií. Na jakékoliv doplňující otázky reaguje značně emotivně.

8. Má případ spojitost s politikou?
Nepochybně ano. Minimálně v tom, že někteří protivníci Topolánka by byli rádi, kdyby byl stíhán. A to zřejmě nejen z ČSSD, ale i ODS. Už v roce 2004, před kongresem ODS, někdo novinářům poslal některé dokumenty o Topolánkově nejasném podnikání. A nyní se pro změnu snaží útočit na Topolánka ČSSD, její zástupci, napojení na vnitro, už dříve avizovali, že na Topolánka přijde trestní oznámení. Přitom prokazatelně kontaktovali policisty, kteří podnikání společnosti VAE šetří.

9. Co bude dál?
Nyní mají všechno v rukou policisté a státní zástupci. Pokud policisté navrhnou trestní stíhání Topolánka a státní zástupce bude s jejich názorem souhlasit, půjde nynější premiér před soud. Jeho výsledek může být jakýkoliv. Předseda vlády se může alespoň utěšovat tím, že policie už případ v minulosti šetřila a nakonec bez jakéhokoliv obvinění odložila.

10. Může tento případ Topolánkovi zlomit "vaz"?
Určitě ano. Pokud by jej žalobce obvinil z porušení zákona, jen stěží by se předseda nejsilnější strany v zemi udržel ve vrcholové politice. Je velmi pravděpodobné, že by musel odejít, minimálně do doby, než by ho soud očistil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video