Unesená dívka po osmi letech unikla z kobky

  • 72
Nečekaně šťastně skončil léta odložený případ rakouských kriminalistů. V dolnorakouském Strasshofu se objevila mladá žena, která tvrdila, že po osmi letech unikla ze zajetí ve sklepě pod garáží jednoho domu. Unesena byla jako desetiletá.

Policie označený dům prohledala, ale únosci se podařilo uniknout. Podle informace spolkové kriminální policie, kterou přinesla agentura APA, spáchal sebevraždu.

Mladá žena, kterou objevila ve své zahradě jedna ze sousedek, tvrdila, že se jmenuje Natascha Kampuschová. Desetiletá dívka tohoto jména byla skutečně v březnu 1998 cestou do školy unesena.

Totožnost dlouho pohřešované dívky už potvrdili její rodiče. Kriminalisté přesto ověřují DNA.

Nataschu Kampuschovou držel celých osm let v zajetí v úkrytu pod garáží čtyřiačtyřicetiletý Wolfgang Priklopil. Ještě něž policie vtrhla do domu, uprchl v autě.

Únosce skočil pod vlak
Podle posledních informací pak ale spáchal sebevraždu. Ve středu večer skočil pod rychlík na Severním nádraží ve vídeňské čtvrti Leopoldstadt. K identifikaci přispěly i klíče od auta, kterým ujížděl. Vůz našli policisté v podzemních garážích ve Vídni. Pro jistotu i v tomto případě ověřují DNA.

Oběť vyšetřovatelé převezli na "bezpečné místo", kde ji poprvé vyslechli členové speciálně ustavené vyšetřovací komise. Má k dispozici lékaře i psychology.

"Mladé ženě se daří přiměřeně okolnostem," řekl na středeční večerní tiskové konferenci ředitel Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Herwig Haidinger. Z jejích prvních výpovědí prý ale nebylo zřejmé, že by byla sexuálně zneužívána.

Erich Zwettler z BKA ale pro agenturu APA uvedl, že trpí silným stockholmským syndromem. To je určitý paradox v chování, kdy si zajatci vytvářejí sympatie vůči svým únoscům. Poprvé byl syndrom popsán u rukojmích bankovních lupičů, kteří v roce 1973 přepadli banku v centru Stockholmu.

Někdy mohla chodit ven
Kriminalisté soudí, že únosce Kampuschovou od okolního světa během zajetí zcela neizoloval. Svědci vypověděli, že mladou ženu tu a tam vídali. Očividně ale nikdy nepožádala o pomoc.

V prvních letech zajetí Natascha nikdy nebyla mimo dům. V poslední době prý ale se svým věznitelem občas chodila dokonce na nákup. Byla ale natolik zastrašená, že se nikdy neodvážila od něj hnout ani na krok.

Podle Gerharda Reischera z ředitelství dolnorakouské kriminální policie byla pravděpodobně po celou dobu vystavena psychickému teroru. "Především v prvních letech svého zajetí musela asi dívka leccos vytrpět," soudí Reischer.

"Cela" 4 x 3 metry
Policie ve středu prohledala dům, ve kterém muž dívku držel. Stejně tak i dům únoscovy matky ve Vídni. Na vídeňské adrese byl zaregistrován vůz, červené BMW, jímž pachatel podle Kampuschové ujel.

K domu ve Strasshofu se policisté přibližovali velmi opatrně, protože se obávali případných nastražených trhavin. Kampuschová totiž uvedla, že její věznitel podle vlastních slov spí na granátech. Je pravděpodobné, že jí to jen namluvil, aby ji zastrašil. Žádné výbušniny totiž v domě nebyly. Také elektronické alarmy byly většinou atrapy.

"Cela" Kampuschové byla v garáži, v montážní jámě o rozměrech čtyři krát tři metry, upřesnil Reischer. Zhruba polovina tohoto prostoru byla oddělena zdí, v níž byl průchod 50 na 50 centimetrů.

Ten byl prý zastavěn těžkým, zvukotěsným trezorem pokaždé, když pachatel nebyl v domě. V cele vysoké 1,6 metru našli kriminalisté sklápěcí lůžko a police s dětskými knížkami až po současnou literaturu.

Dům, který se stal Natasche Kampuschové vězením, patří únoscově matce, která prý svého syna poměrně často navštěvovala. Nejméně jednou se s ní setkala i Natascha. Únosce jí přítomnost dívky vysvětlil jakousi smyšlenou historkou. O únosu matka údajně vůbec nevěděla, soudí Reischer.

Šťastný konec přinesla náhoda
K útěku pomohla Kampuschové ve středu neuvěřitelná náhoda. Priklopil měl totiž toho dne jednání o pozemku a zapomněl ji před odchodem zavřít.

Věznitel Kampuschové byl údajně zaměstnán ve firmě, která pronajímala nemovitosti. "Wolfgang Preklopil byl technik, zajímal se o elektroniku. O tom, že by pracoval v realitní kanceláři, nemám žádné informace," řekl iDNES.cz Armin Halm ze Spolkového kriminálního úřadu.

Wolfgang Priklopil byl podle svých známých, kterých měl ovšem pomálu, introvert a samotář. Kromě toho byl údajně velice stydlivý. Kamarády měl jenom dva. Jeden z nich vypověděl, že se u něj v den, kdy se žena ve Strasshofu objevila, zastavil a žádal jej o pomoc.

Dům, kde Priklopil ženu osm let věznil, působí podle policistů dojmem, že to byl velký puntičkář, úzkostlivě udržující pořádek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video