Na pobřeží Jávy zabíjela tsunami

  • 17
Indonéský ostrov Jáva zasáhla po zemětřesení o síle 7,7 stupňů Richtera vlna tsunami. Podle svědků dosahovala výšky dvou metrů a poškodila domy a hotely na turisty navštěvovaném západním pobřeží. Zabila nejméně 231 lidí. Záchranáři stále prohledávají trosky.

Zemětřesení udeřilo pod hladinou Indického oceánu před půl jedenáctou SELČ. Jeho epicentrum se nacházelo asi 240 kilometrů jihozápadně od Jávy. Podle prvních informací měly otřesy sílu 7,2 stupňů Richtera. Americký geologický ústav později upřesnil, že zemětřesení bylo ještě o pět desetin stupně silnější a následovala po něm série mocných otřesů.

Ještě hodinu po prvních otřesech nepřicházely z místa žádné zprávy o obětech ani škodách. Americké Pacifické tsunami centrum oznámilo, že následná lokální vlna tsunami je možná, určitě však nebude mít ničivé následky.

Jako první informovali o tsunami svědkové, kteří volali do místního rádia. Uvedli, že viděli dvoumetrovou vlnu, jak se valí z moře a strhává domy, hotely a restaurace na pláži Pangandaran na západě ostrova.

"Všechny domy na pláži jsou zničené, lidé před vlnou utekli na kopec," řekla rozhlasu žena, která se představila jako Teti. "Menší hotely jsou úplně zničené, voda spláchla také nejméně jednu restauraci," dodala.

Mrtvých je nejméně 231
Informace později potvrdil indonéský ministr dopravy Hatta Radjas. Podle něj tsunami postihla dvě přímořská městečka. Vyzval lidi k přesunu do vnitrozemí. "Všichni by měli opustit pláž," řekl.

Podle zatím posledních dostupných informací, které poskytla agentura Reuters, je mrtvých nejméně 231. "Nemáme informace, že by mezi mrtvými byl český občan," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Richard Krpač.

Nejhůře postiženou oblastí je okolí Pangandaranu, zdejší pláže jsou oblíbeným cílem místních i zahraničních turistů. Švédské ministerstvo zahraničí oznámilo, že tsunami zabila jednoho švédského občana. Jeho dva synové se pohřešují.

Otřesy byly cítit i v Jakartě
Celkový rozsah škod na postiženém pobřeží není zatím znám. Některé silnice jsou zablokované a v oblasti bylo přerušeno elektrické a telefonické vedení.

První otřesy rozkymácely výškové budovy v téměř 300 kilometrů vzdálené indonéské metropoli Jakartě. O dvě hodiny později přišlo další zemětřesení, tentokrát o síle 6,1 Richtera. Podle Indie hrozí nebezpečí také Andamanským a Nikobarským ostrovům.

Indonésie je k zemětřesením velmi náchylná. Může za to její poloha - leží na takzvaném tichomořském ohnivém pásu, tedy v zóně, kde jsou velmi časté sopečné erupce. Ostrov Jáva zasáhly otřesy naposledy 27. května. Měly sílu 6,3 stupně Richterovy škály a zabily přes 5800 lidí. - více zde

Zatím největší tragédie postihla oblast v prosinci 2004. Při masivním zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a následné tsunami, která zalila kromě Indonésie také Thajsko, Srí Lanku a Indii, zemřelo nebo bylo pohřešováno na čtvrt milionu lidí. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video