Izrael pozastavil ofenzivu, drží politiky Hamasu

  • 2155
Izrael pozastavil operaci na severu pásma Gazy a dal znovu šanci diplomacii. Ve vazbě už skončilo bezmála devadesát členů Hamasu, především politiků. Palestinci proti "aktu agrese" protestují. Ofenziva si už vyžádala prvního mrtvého - radikálové popravili uneseného židovského osadníka.

Operace se zatím obešla bez obětí na palestinské straně. Izraelský ministr obrany Amir Perec odpoledne sice schválil další fázi invaze na sever pásma Gazy. V podvečer ale Izrael ofenzivu pozdržel, podle bezpečnostních zdrojů na žádost Egypta.

OSN a Evropská unie podle ČTK vyjádřily znepokojení nad možnými humanitárními důsledky izraelské vojenské akce. "Poslední události způsobily novou bídu obyvatelstvu, jehož situace ani předtím nebyla růžová," řekl evropský komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel.

Izraelské jednotky na palestinská území vstoupily ve středu v noci. Důvodem k ofenzivě je devatenáctiletý voják Chilad Šalit, kterého radikálové unesli v neděli přímo z izraelského stanoviště na hranicích s Gazou. - více zde

Pouta a kapuce
V noci na čtvrtek tanky otevřely frontu i na severu pásma Gazy, když vstoupily do neobydlené oblasti u města Bajt Hanún. Rozsáhlá vojenská operace zasáhla i Západní břeh Jordánu. Vojáci v Ramalláhu a Hebronu pozatýkali devět členů vlády radikálního hnutí Hamas. Někteří z politiků zadrženi v hotelu v Ramalláhu. ČTK uvedla, že z budovy je vojáci vyvedli s pouty na rukou a s kapucami na hlavách.

V cele tak skončili ministr práce Mohamed Bargúti či místopředseda vlády Násir Šajr, píše agentura Reuters. Mezi dalšími zatčenými jsou podle ČTK například ministr náboženských záležitostí Najíf Radžúb, ministr financí Umar Abdar Rázik, šéf resortu místní správy Ísá Džaabarí či státní ministr pro Jeruzalém Chálid abú Arafí.

Ben Eliezer: Jsou to vrahové
Razie se dotkla i bezmála třiceti poslanců Hamasu. Zatýkání pokračovalo i během dopoledne, kdy ve vazbě skončilo dalších sedmdesát lidí, informoval izraelský server Haaretz.

"Nikdo nemá imunitu," zhodnotil zatčení politiků izraelský ministr obrany ben Eliezer. "To není vláda, to je seskupení vrahů," zaútočil slovně na Hamas.

Vážnost jeho slov potvrdily jednotky, když kolem poledne zaútočily letouny ve městě na jeden z projíždějících automobilů. Mluvčí armády prohlásil, že v něm měl jet vysoký představitel militantního hnutí Islámský džihád. Úspěšnost ataku, ani identitu cíle však neprozradil.

Židovský osadník je mrtvý
Armádní zdroje rovněž potvrdily, že vojáci u Ramalláhu objevili tělo uneseného židovského osadníka Elijaha Ašeriho. Ostatky osadníka byly převezeny do Izraele, kde bude podroben pitvě.

Představitelé radikálního palestinského Výboru lidového odporu (PRC) pohrozili jeho popravou. "Rozsekáme ho na kousky," hrozil ve středu mluvčí výboru abú Abír. Dnes se v jedné z mešit chlubil identifikační kartou zabitého mladíka.

Hamas kritizuje Bushe
Proti zatčení vládních členů se postavil palestinský premiér Ismáíl Haníja. Jeho kritický projev směřoval především na Spojené státy za to, že označily izraelskou operaci za "ospravedlnitelnou".

První stanovisko zaznělo i z newyorského sídla OSN. Generální tajemník Kofi Annan vyjádřil naději v rychlé diplomatické řešení krize v Gaze, která podle jeho slov hrozí rozdmýcháním napětí na celém Blízkém východě.

Poklidné řešení napjaté situace "ve svaté zemi" si přeje i papež Benedikt XVI. Palestinští radikálové by podle něj měli ihned propustit uneseného vojáka a obě strany by měly zasednout k jednacímu stolu. "Modlím se za každého uneseného, aby se co nejrychleji vrátil ke svým blízkým," prohlásila ve Vatikánu hlava katolické církve.

Rakety mířily na Islámskou univerzitu
Na jihu Gazy ostřelovalo izraelské letectvo raketami tábor Chán Júnis. Za terč mělo silnice v táboře a skladiště, v němž ozbrojenci údajně skladují zbraně a rakety Kássam. Cílem se stal i areál Islámské univerzity ve městě Gaza. Střela podle světových agentur dopadla na sportovní hřiště, vše se ale obešlo bez zranění.

Raketami nešetřili ani Palestinci. Mluvčí Brigád mučedníků od Al-Aksá (ozbrojeného křídla hnutí Fatah) oznámil, že z Gazy byla odpálena střela s chemickou hlavicí. Izrael ale jakýkoliv zásah svého území popřel. Radikálové už dříve avizovali, že vlastní asi dvě desítky biologických hlavic.

Tel Aviv nepřímo pohrozil i Sýrii, která je známá otevřenou podporou radikálů. Izraelské vojenské letouny narušily syrský vzdušný prostor a demonstrativně přeletěly nad prezidentským palácem, uvedla stanice CNN.

Hamas je ochoten propustit vojáka

30.6. - Předáci radikálního palestinského hnutí Hamas jsou ochotni za určitých podmínek propustit zajatého izraelského vojáka, ale Izrael jejich podmínky nepřijal. Prohlásil to v Káhiře egyptský prezident Husní Mubarak.

"Egyptské kontakty s některými předáky Hamasu vyústily do předběžných kladných výsledků. Ty mají podobu za určitých podmínek vydat zadržovaného izraelského vojáka co nejdříve s cílem zabránit eskalaci konfliktu," řekl Mubarak podle ČTK.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video