Rath žaluje Julínka za vazby na farmaceutické firmy

  • 523
Ministr zdravotnictví David Rath podává trestní oznámení na senátora a stínového ministra ODS Tomáše Julínka. Má podezření, že jeho aktivity platí farmaceutické firmy. Z vazeb na ně viní i jiné členy ODS. Asociace farmaceutických společností se nařčení brání.

"Existuje důvodné podezření, že Julínkovo občanské sdružení Reforma zdravotnictví je financováno zahraničními farmaceutickými firmami," prohlásil Rath na tiskové konferenci.

Jedním z důkazů je podle něj to, že senátor Julínek vetoval v Senátu návrh zákona, který měl podle Ratha zajistit, aby Česko nakupovalo od farmaceutických firem léky za co nejvýhodnější ceny. "Ten jim byl trnem v oku, protože na nás vydělávají víc než na jiných evropských státech, kde stojí léky méně," vysvětlil ministr.

Senátor Julínek je podle Ratha napojen i na Mezinárodní asociaci farmaceutických společností (MAFS). "Podporuje jejich snahu zhatit podpis úhradové vyhlášky," míní Rath.

To by mohlo vadit především v případě, že by se Tomáš Julínek stal ministrem zdravotnictví. "To se stane téměř na sto procent," domnívá se Rath. Julínek by se potom podle něj dostal do vážného střetu zájmů.

Rath ho proto vyzval, aby zveřejnil jména firem a společností včetně částek, jakými přispěly jeho sdružení.

"Prohlášení pana Ratha je pouze zoufalou snahou odpoutat pozornost od vyšetřování podezření jeho zpronevěry 13,5 milionu korun v České lékařské komoře. Jeho obvinění jsou naprosto účelová a ničím nepodložená, jak ostatně sám přiznal. Žádná z mých osobních aktivit nebyla a není sponzorována farmaceutickými firmami," uvedl Tomáš Julínek z ODS.

Občanské sdružení reforma zdravotnictví – forum.cz je podle něho nestátní neziskovou organizací, zaměřenou na výzkumnou činnost ve zdravotnictví. Je podporována z příspěvků zhruba dvaceti soukromých subjektů, mezi které patří i farmaceutické firmy.

"Sponzoři akcí pořádaných sdružením, jako například mezinárodní kongres International Health Summit, jsou veřejně známí," tvrdí Julínek.

Proti nařčení se ostře ohradila i MAFS. "MAFS je nepolitická organizace," píše v prohlášení.

S úhradovou vyhláškou MAFS skutečně nesouhlasí, odporuje podle ní evropskému právu. Popírá ale, že by lobbovala jen u ODS. "Stejnými argumenty se MAFS obracela na všechny politické strany zastoupené v Parlamentu ČR," uvádí.

Rath viní i další členy ODS
Z vazeb na farmaceutické firmy viní ministr zdravotnictví i další členy ODS. Je mezi nimi například člen správní rady VZP Marek Schneider, který byl podle Ratha donedávna členem vrcholného managementu firmy Pfitzer. "Tyto skutečnosti byly ODS známy a tím se dopustila opět střetu zájmů," uvedl ministr.

Rath odmítl souvislost zveřejnění těchto informací s vlastním skandálem, kvůli kterému ho vyšetřuje protikorupční policie. "Je to náhoda," řekl.

Ministr je podezřelý z toho, že se špatně staral o hospodaření České lékařské komory, konkrétně o vydávání profesního časopisu Tempus Medicorum. Měl si při něm přijít na stovky tisíc korun.- více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video