Soud odročil „estébáckou“ vraždu kvůli zdraví aktérů

  • 33
Soud se dvěma bývalými agenty StB, kteří se údajně v padesátých letech pokusili zabít štrasburského prefekta pomocí balíčku s bombou, byl odročen na neurčito. Důvodem je zdravotní stav obou mužů, kterým je 79 let. K soudu se dostavil pouze jeden, druhý onemocněl.

"Pokračování procesu by bylo pokusem o vraždu v nepřímém úmyslu," řekl ČTK advokát Čestmír Kubát, který už obhajoval řadu bývalých příslušníků StB včetně Aloise Grebeníčka.

Soud musí nyní prozkoumat zdravotní stav obou obžalovaných a pak rozhodnout, jak bude v líčení pokračovat.

Bývalí příslušníci Státní bezpečnosti Milan Michel a Stanislav Tomeš podle obžaloby odeslali balíček s trhavinou v roce 1957 prefektovi francouzského Štrasburku Andrému Trémeaudovi.

Oba muži původně předpokládali, že se mu dostane do rukou na recepci u příležitosti zasedání Evropského společenství uhlí a oceli, kterého se zúčastnilo i několik předních francouzských politiků.

Krabici na doutníky, ve které byla výbušnina, ale rozbalila až o tři dny později Trémeaudova manželka Henriette. Otevřením víka iniciovala výbuch, který ji zabil.

Na vyšetřování pozadí atentátu se podíleli také francouzští a američtí právníci. Atentát byl součástí rozsáhlejší akce StB, která chtěla zabránit sbližování Francie a Německa.

"Tehdejší rozvědka měla vytvořit fingovanou organizaci, která měla požadovat navrácení Alsaska a Lotrinska Německu, měla rozesílat letáky a podobně. A jednou z akcí byl i tento atentát," uvedl dříve státní žalobce Martin Omelka.

Případ objevil Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v 90. letech při prohledávání archivů. Policie zahájila trestní stíhání v roce 2001.

Dokumenty potvrzují vinu
"O té akci sice vím, ale jen z knížek, které jsem si přečetl až po roce 1989," řekl Milan Michel, který šéfoval tzv. německému odboru StB. Má těžké astma a odpovídal s přestávkami. "Po těch zkušenostech bych tu práci už nikdy nevzal," hodnotil své působení v StB.

Historik Radek Schovánek, jenž pracuje pro slovenský Ústav paměti národa, je přesvědčen, že Michel s Tomešem se na atentátu podíleli. "Vyplývá to z dobových dokumentů i kontextu tehdejších událostí. Oba dva v tu dobu působili ve Francii, což vyplývá i z víz. Oba byli v roce 1957 šéfy StB odměněni za úspěšnou akci v zahraničí," uvedl Schovánek.

Martin Omelka věří, že se nakonec podaří Michelovu i Tomešovu vinu prokázat. "Francouzské úřady nám přislíbily další dokumenty," řekl MF DNES a připomněl, že v těchto materiálech se například vyskytují krycí jména obou obžalovaných, jimiž se tehdy v StB maskovali.

,

Video