Za plotem žije ulhaný mýval a jeho parta

Děti budou mít radost. Do kin míří animovaný film Za plotem, bratříček věhlasných snímků Shrek, Příběh žraloka či Madagaskar.

"Oni jí, aby žili. My žijeme, abychom jedli. Oni si berou, co potřebují, a to, co si vezmou, využijí. My si bereme, co chceme... a pak chceme ještě víc. Popravdě řečeno, nejdivnějšími stvořeními na Zemi jsme dost možná my."

Přibližně tak by na sebe měli nahlížet lidé podle názorů mývala a želvy, které v rámci komiksů Michaela Frye a T Lewise razí své názory už od roku 1995. Na motivy těchto krátkých stripů nyní vznikl animovaný film Za plotem.

"Je to výborný výchozí bod, protože každý, kdo má za domem zahradu, už nějaké setkání s divokými zvířaty zažil," říká Michael Fry. "To byla přesně moje situace. Žil jsem na předměstí a na dvorku jsem často vídal veverky, zajíce a mývaly, kteří škrábali na okna a hledali jídlo," přitakává Lewis.

"Přišlo mi to jako zajímavý námět pro animovaný film," dodává scénárista Karey Kirkpatrick, který společně s Timem Johnsonem (který má za sebou práci například na animovaném snímku MravenecZ) Za plotem i režíroval.

popisek Zvířátka se koří TV a ledničce
recenze M. Spáčilové ZDE

Hlavní zvířecí hrdinové se jednoho jarního dne probudí ze zimního spánku obklopeny živým plotem a pod vedením šibalského a ulhaného mývala RJ se začnou vydávat na loupežné výpravy.

Želvák Verne, dosavadní šéf lesní tlupy, na charismatického mývala sice hodně žárlí a navíc má z neznámého světa za plotem strach, ale RJ je skvělý manipulátor, navíc s poměrně nekalými úmysly.

"Nejvíc mě zaujaly ty okamžiky, v nichž se projevuje jeho zranitelnost. Je to hodně osamělý mýval, který náhodou narazí na tuhle zvířecí rodinku a uvědomí si, že by do ní chtěl patřit. Ale ten podvodníček v něm stále dřímá a něco od nich chce, takže se díky němu permanentně dostávají do nějakých šílených situací, které jsou odrazovým můstkem pro veškerý humor," říká Bruce Willis, který RJ namluvil v původním znění.

Problémem animátorů byly zejména obličeje a grimasy. "Člověk vnímá mimiku tak, že sleduje v obličeji takzvané základní ohyby, které se mění, když se někdo usmívá nebo mračí," vysvětluje Richard Walsh, který získal Oscara za vývoj systému obličejové animace.

"U animovaných postav, jejichž obličeje pokrývá hustá srst, však tyhle kontury nejsou vidět. Abyste vůbec mohli nějakou mimiku do jejich animace zakomponovat, musíte ji značně zdůraznit."

Johnson uvádí konkrétní příklad: "Když postava například lže - což je u animáků nejnáročnější - musí nějak naznačovat, že skrývá pravdu. A RJ se v tomhle filmu věnuje lhaní poměrně často, což museli dát naši animátoři divákům najevo i beze slov."

Do filmu přispěl pěti písničkami Ben Folds. Dokonce složil tři původní písně, přepracoval vlastní starší písničku s příhodným názvem Rockin' the Suburbs a nahrál coververzi písně Lost in the Supermarket od The Clash.

ZA PLOTEM (Over the Hedge)
animovaná komedie, 83 minut (Bontonfilm)
režie: Tim Johnson, Karey Kirkpatrick - scénář: Len Blum, Lorne Cameron
hlavní výtvarnice: Kathy Altieri - hudba: Rupert Gregson-Williams, Ben Folds
v českém znění: Pavel Soukup, Jiří Štěpnička, Bohdan Tůma, Radka Stupková, Luděk Čtvrtlík, Martin Stránský
oficiální web: www.zaplotem.cz