Klaus pověřil Topolánka jednáním o nové vládě

  • 2085
Prezident Václav Klaus pověřil předsedu vítězné ODS jednáním o sestavení nové vlády. Mirek Topolánek počítá s tím, že osloví lidovce a zelené. Klaus se s Topolánkem sešel na Pražském hradě.

Přejít na volební speciál

"Pan prezident Klaus mě pověřil vést jednání o sestavení vlády a já toto pověření přijímám," řekl na tiskové konferenci po jednání s předseda ODS Mirek Topolánek.

"Toto pozvání bylo učiněno na základě výsledků voleb a dodávám, že i na základě prvních náznaků na naší politické scéně," uvedl Klaus.

K většině ale chybí trojici ODS - KDU-ČSL - zelení jeden hlas. Tato koalice získala ve dvousetčlenné Sněmovně jen sto hlasů. Zbylých sto křesel by obsadily levicové ČSSD a KSČM.

"Žádný časový termín, do kdy musí být sestavena vláda, jsem neurčil. Pan Topolánek mi však slíbil, že v polovině příštího týdne za mnou přijde, aby referoval, jak je s jednáními úspěšný," prohlásil Klaus.

Mirek Topolánek na tiskové konferenci důrazně odmítl, že přišel na Hrad už s kompletním řešením a seznamem ministrů, jak uváděla některá média. Ta vycházela zřejmě z toho, že Topolánek už během víkendu dvě strany (lidovce a zelené) preferoval.

Paroubek: Nesouhlasíme s rovnou daní
Premiér Jiří Paroubek na otázku MF DNES a LN sdělil, za jakých podmínek by byl případně připraven tolerovat vládu v čele s Mirkem Topolánkem.

"V programu vlády nemůže být rovná daň, rovný důchod a další nesmysly tohoto druhu, například privatizace veřejných služeb, privatizace ČEZ, prostě něco takového v programu vylučuju, stejně jako reforma zdravotnictví podle ODS," uvedl Paroubek s tím, že nechtěl říci, jako podobu vlády by osobně preferoval.  

Prezident svolal novou Sněmovnu
Prezident svolal první zasedání nové Sněmovny. Ústava mu přitom dává na tento krok 30 dnů. Termín stanovil na pátek 16. června. Zasedání ale ještě neznamená ustavující schůzi. Tu svolá končící předseda Sněmovny Zaorálek a teprve po ní bude muset Paroubkův kabinet podat demisi. - více zde

"Jako prezident republiky plně respektuji parlamentní demokracii, a proto si přeji, aby byla vedena vzájemná, zdůrazňuji slova vzájemná, jednání politických stran. Neboli – prezident republiky má do takových vstoupit spíše v SOS situaci, a nikoliv, aby zde na Hradě sestavoval vládu. To jsem odmítal vždycky a nebudu to v žádném případě dělat ani teď. To je SOSové řešení, nikoliv normální řešení v parlamentní demokracii standardního typu, kterou Česká republika v každém případě je," dodal na závěr Klaus.

Klaus bude jednat s nejvyššími ústavními činiteli
Václav Klaus v následujících dnech zahájí konzultace k povolební situaci s nejvyššími ústavními činiteli České republiky. 

Jako prvního pozval na Pražský hrad předsedu Senátu Přemysla Sobotku. Setkání se uskuteční v úterý 6. června v 11 hodin.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue