První den hlasování skončil, přišly asi dvě pětiny voličů

  • 6940
Češi po čtyřech letech vybírají 200 poslanců a rozhodují o nové vládě. Už v pátek odevzdal své hlasy prezidentský pár i hlavní favorité voleb. Kromě nich přišlo odhadem 40 procent voličů. Dnes jsou volební místnosti otevřené od 8:00 a do 14:00.

Přejít na volební speciál

ON-LINE REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE

ČTĚTE TAKÉ:
Ve volební místnosti zemřeli už dva lidé
Paroubek šel na masáž, Topolánek na brusle
Vládu čeká boj s korupcí i pomalými soudy

Ačkoli státní volební komise průběžná čísla o účasti nezveřejňuje, podle ČTK je zřejmé, že na některých místech zájem o hlasování předčil očekávání.

Podle agenturní ankety mezi volebními komisaři si během osmi hodin našlo cestu k hlasovacím urnám přes 40 procent z více než osmi milionů voličů.

Někde hlásí volební komise přímo rekordní účast, například v Jihomoravském kraji z malých obcí i městských částí Brna. "Během prvního volebního dne přišlo 60 procent voličů," řekl ČTK člen jedné brněnské komise Roman Burián.

V Praze, kde usiluje o hlasy šéf ODS Mirek Topolánek, je zatím účast asi čtyřicetiprocentní, podobné to je v Ústeckém kraji, kde kandiduje lídr ČSSD, premiér Jiří Paroubek.

Lídři odvolili brzy
Volební místnosti se začaly plnit lidmi hned po 14. hodině. I předsedové dvou nejsilnějších stran - šéf ČSSD Jiří Paroubek a lídr ODS Mirek Topolánek - odevzdali svůj hlas krátce po jejich otevření.

Paroubek věří, že ČSSD získá 30 až 32 procent hlasů. Topolánek už nechtěl přes média voličům nic vzkazovat. Stejně jako Paroubek tak alespoň prozradil, jak bude relaxovat po náročné předvolební kampani. - více zde

Berte volby vážně, vzkázal prezident
Svého volebního práva využil také prezidentský pár. Václav Klaus oznámil, že volil ODS, jejímž je čestným předsedou. "Pro voliče mám jediný vzkaz - aby o volbách přemýšleli, aby to vzali vážně," uvedl.

Hlasování už za sebou mají i exprezident Václav Havel, bývalý premiér Miloš Zeman a další politici. - více zde

Předseda komunistů Vojtěch Filip hlasoval v Českých Budějovicích, šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek v Bechyni a předák Strany zelených Martin Bursík přímo v budově Sněmovny.

Hlasování poznamenala smrt voličů
V základní škole Na Santošce na pražském Smíchově odevzdaly desítky voličů své hlasy už během prvních minut po otevření. "Z 976 lidí už přišla skoro stovka," řekl iDNES před 15. hodinou člen volební komise v Boršově nad Vltavou.

Na Valašsku museli netrpěliví voliči čekat ve frontách. "Opravdový nával zažila například volební komise v základní škole v Rokytnici. Tam během prvních třiceti minut stihlo odvolit více než 60 občanů," sdělila iDNES mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Dvě tragické události poznamenaly volby v Praze a na Šumpersku. Na náměstí Jiřího z Lobkovic v Praze 3 zemřela přímo ve volební místnosti na selhání srdce 78letá žena. Pár desítek minut poté vypovědělo srdce službu i o tři roky mladšímu seniorovi v Bludově. - více zde

Známy už jsou i první odhady dosavadní účasti v hlasování. Podle volebních komisařů, jejichž odhady zveřejnila ČTK, své hlasy během prvních třech hodin voleb odevzdala až pětina lidí.

"Už osmdesát let volí stejně"
Bezkonkurenčním veteránem mezi voliči v Domově důchodců v Unhošti na Kladensku byl Václav Stejskal, který za necelý měsíc oslaví 102. narozeniny. Do volební místnosti dovezli muže pocházejícího ze Cvrčovic na vozíčku.

"U voleb jsem byl už před osmdesáti lety a od té doby volím stále stejně, komunisty," řekl ČTK bývalý havíř, který však o stranickou legitimaci přišel před 40 lety. Údajně proto, že přestal platit příspěvky.

Volbami ožily i české káznice
Téměř dvě pětiny odsouzených přišly odpoledne k volbám ve věznici v Jablonci nad Nisou - Rýnovicích. Hlasovalo 190 ze zhruba 500 vězňů s českým občanstvím. Voleb do Evropského parlamentu se před dvěma lety zúčastnilo 105 odsouzených.

Pobyt za mřížemi neodradil od hlasování ani více než stovku vězňů v Olomouci. U tamní volební komise se jen několik desítek minut po otevření místnosti střídali ženy v červených teplákových soupravách a muži v šedých mundúrech.

Povolební jednání mohou být komplikovaná
O poslanecká místa ve Sněmovně usiluje bezmála pět tisíc kandidátů z 25 politických stran a uskupení. (vše o stranách zde) Jedinou stranou, která se kandidatury vzdala, byla Česká pravice. Voliče vyzvala, aby podpořili občanské demokraty. - více zde

Předvolební průzkumy naznačily, že by volební klání mohlo být letos velmi vyrovnané. Šanci na získání míst ve Sněmovně dávaly průzkumy pěti stranám. Možností povolební spolupráce je hned několik. - jaké jsou možné varianty vlády

MF DNES shromáždila hlavní problémy země, o kterých bude nová vláda rozhodovat. Prioritami jsou snížení nezaměstnanosti, reforma penzijního systému či boj s korupcí. - více zde

Nebývale bouřlivá byla předvolební kampaň - plná osobních útoků největších politických rivalů. Většina politologů se shoduje, že se strany letos chovaly nejagresivněji od změny režimu v roce 1989.

Jak správně volit

Hlasovat smí každý, komu bude nejpozději 3. června osmnáct let a více a je svéprávný. Ve volební místnosti se prokáže občanským průkazem nebo pasem. Pokud volí na voličský průkaz, odevzdá ho komisi.

Pokud se člověk nemůže dostavit do volební místnosti například ze zdravotních důvodů, může i ve dnech voleb požádat okrskovou volební komisi, aby za ním vyslala svého člověka s urnou domů nebo do nemocnice.

Volič vkládá do obálky jediný hlasovací lístek: kandidátní listinu vybrané strany. Na něm může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u dvou jmen vyznačit, kterému z kandidátů dává přednost. Tím jim dá preferenční hlas a může jim tak pomoci k poslaneckému křeslu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video