Východním Timorem otřásají střety vojáků s povstalci

  • 6
Napjatá situace ve Východním Timoru nepolevuje. Ozbrojené střety mezi vládními vojáky a povstalci se přesunuly do metropole Dili. Do země už přiletěli první australští vojáci, kteří by měli pomoci s uklidněním nepokojů. Celkem by jich mělo v zemi operovat asi 1300.

Nepokoje v někdejší portugalské kolonii rozpoutali vojáci, kteří byli letos v březnu propuštěni z armády. Kvůli účasti ve stávce tehdy muselo ozbrojené složky opustit na 600 mužů ve zbrani, tedy celá třetina malé armády.

Právě oni tvoří největší část povstalců, kteří zaútočili na vládní pozice. Přestřelky si už v minulých dnech vyžádaly nejméně šest mrtvých. Ozbrojené střety se v posledních 24 hodinách přesunuly do metropole. Ulice města jsou vylidněné, zemi urychleně opouští desítky cizinců, včetně australské diplomatické mise. Odlétají i diplomaté z jiných částí světa.

"Situace se skutečně prudce zhoršila a museli jsme utéct z našeho domova," citovala ČTK australskou občanku Christine Kearneyovou žijící v Dili. "Boje probíhají po celém městě," dodala. Podle ní se boje přesouvají do okolí hlavního ústředí policie ve čtvrti Caicoli.

Do Timoru míří vojáci
Východotimorská vláda už ve středu požádala o ozbrojenou pomoc mezinárodní společenství. Rada bezpečnosti OSN vyzvala "všechny strany" k ukončení násilí.

Australské úřady zareagovaly pružněji a do oblasti vyšlou celkem 1300 vojáků. První část kontingentu už zajistila mezinárodní letiště. K břehům Východního Timoru míří i tři australská válečná plavidla, která přivezou těžkou vojenskou techniku.

Pomoc slíbilo i Portugalsko, které by do oblasti mělo poslat asi 120člennou jednotku. Ve Východním Timoru by měli operovat i vojáci z Malajsie a Nového Zélandu.

Východní Timor

Východní Timor, kde žije pouhý milion lidí, patří k nejchudším zemím světa. Má však potenciálně bohatá naleziště ropy a zemního plynu a je strategicky umístěn mezi Indonésií a Austrálií.

Bývalou portugalskou kolonii okupovala v letech 1975 až 1999 Indonésie. V srpnu 1999 se ale obyvatelé Východního Timoru masově vyslovili pro nezávislost. Austrálie koncem roku 1999 v této zemi zasáhla, aby zamezila násilnostem proindonéských milicí, které si vyžádaly asi 1500 obětí.

Samostatnost získal Východní Timor až v roce 2002. Do loňského roku operovali ve Východním Timoru míroví vojáci OSN a mise 130 úředníků a vojenských a policejních poradců měla Východní Timor opustit 20. května. Kvůli nové vlně nepokojů ale bylo jejich působení prodlouženo o měsíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video