Svaťák skončil, vypukly ústní maturity

  • 3
Na většině středních škol dnes začaly ústní maturitní zkoušky. Celkem se letos týkají 80 tisíc žáků. Učitelé radí - hlavně žádné nervy a zůstaňte v klidu.

MATURITNÍ SPECIÁL - zde si stáhněte vypracované pomůcky

ČTĚTE TAKÉ:
Studenti sepsali petici, nechtějí státní maturity

Jednou z těch, které skončil "svaťák", tedy týden na přípravu k maturitní zkoušce, je i osmnáctiletá Irena Kvěšková z Chebu.

"Na svaťák jsem odjela na chatu, kde jsem byla sama a pořád jsem se učila. Vím, že za týden nemůžu nic dohnat, ale brala jsem to spíš jako opakování," říká studentka.

A z čeho má největší strach? "Asi z českého jazyka. Je to hodně učení. Ale nejvíc se bojím, že si vylosuji otázku, kterou nebudu umět. Nemívám moc štěstí," dodává.

Ještě týden na přípravu má naopak devatenáctiletá studentka gymnázia v Brně Linda Kožušníková. Zkoušky ji totiž čekají až ve čtvrtek 1. června.

"Mám nevýhodu, že jdu ten den na řadu jako poslední. Raději bych to měla hned za sebou," strachuje se studentka gymnázia.

Nejvíc se obává zkoušky z dějepisu. "V průběhu školního roku nás učitelé na maturitu dost připravili. Každý týden nás zkoušeli například z maturitních otázek z českého jazyka a také právě z dějepisu," říká.

Doufá tedy, že si během "svaťáku" už vše bude jen opakovat. Kromě dějepisu a českého jazyka bude skládat zkoušku ještě z angličtiny a ze základů společenských věd.

"Z toho ale moc strach nemám, i když třeba otázky na angličtinu o Kanadě, Spojených státech nebo Londýně se stejně budu muset naučit zpaměti. Nikdy jsem tam nebyla, takže jak to tam vypadá, musím umět z papírů," dodala.

Přestože jde v životě některých studentů zřejmě o nejdůležitější zkoušku, učitelé jim vzkazují, ať se nenervují. "Nikdo ze zkoušejících nechce studenty potopit," uklidňuje Ivana Hlaváčová, profesorka z obchodní akademie v Mariánských Lázních.

"Jde o jednorázovou zkoušku a samozřejmě se může stát, že ji i jinak výborný student může pokazit. Máme ale zkušenost, že nás většinou všichni mile překvapí," dodala.

"Stalo se například, že se studentka těsně před zkouškou skácela k zemi. To ale zkoušející komisi neobměkčí," varovala Ivana Hlaváčová.

Napovědět studentům, jak by mohli u maturit uspět, nemůžou ani výsledky zkoušek nanečisto, kterých se účastnila většina středních škol v zemi.

Školy totiž výsledky dostávaly až v průběhu minulého a předminulého týdne, kdy studentům začínal studijní svatý týden, a proto už většina z nich ve školách nebyla. "Výsledky dostanou až po maturitě," řekl ředitel Gymnázia Záhřeb v Olomouckém kraji Martin Paclík.

Za dva roky má být státní maturita
Na výsledky čekají i studenti z otrokovického gymnázia ve Zlínském kraji. Tady je sice někteří dostanou už dnes před maturitní zkouškou, ale jak uspěli, si budou moci "prostudovat" až po ní.

"Věděli od začátku, že výsledky možná dostanou až po maturitě, ale zvědaví jsou," řekl ředitel gymnázia Ivo Kramář.

Přestože se většina ředitelů shoduje, že se maturity nanečisto měly konat dřív, aby studenti znali výsledky ještě před opravdovou zkouškou, jsou rádi, že si mohli vyzkoušet, jak budou za dva roky státní maturity zhruba probíhat. Souhrnné výsledky z maturit nanečisto nemá zatím ani Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, které je připravilo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue