Šifra mistra Leonarda není prý dílo ďáblovo

  • 12
Světový bestseller Šifra mistra Leonarda, který se v nejbližších dnech dostane i na plátna kin, nelze zcela zatracovat, míní katolický učenec John Wauck.

Jako profesor římské Univerzity Svatého kříže je dokonce přesvědčen, že navzdory svévolnému boření tisíciletých dogmat katolické církve, jehož se Brown dopouští, může mít jeho dílo i jistý pozitivní dopad na veřejnost, protože vyvolává zvýšený zájem o dějiny i život církve.

Reverend Wauck přiznává jisté pozitivum Brownovu dílu i přesto, že ze strany mnoha kardinálů, teologů i historiků se novele dostalo kategorického odmítnutí a zatracení - téměř jako nástroje ďáblova.

Zatracujícímu postoji katolického vedení se ani nelze divit, když autor například popisuje konzervativní religiózní řád Opus Dei jako organizaci, která se v honbě za mocí neštítí těch nejkrvavějších zločinů.

Wauck se s dalšími katolickými vědci, a to včetně prominentních členů Opus Dei, minulý čtvrtek zúčastnil v Římě jednání fóra, které se zabývalo tezí, nakolik může Brownova kniha, a teď i její zfilmování, poškodit obraz katolické církve mezi lidmi - nebo naopak, zda vlastně nejde o cestu, jak vyvolat zájem lidí o církev.

Film zasáhne víc než kniha
"Film vzbudí zájem ještě mnohem většího počtu lidí než kniha. Takže v tomto směru to může znamenat krok vpřed," říká profesor Wauck.

Román Šifra mistra Leonarda, který si ve světě koupilo už přes 46 milionů čtenářů, tvrdí, že Ježíš byl ženatý s Máří Magdalenou a že jejich potomci stále žijí.

Další dějovou linkou je konspirativní snaha katolické církve a zejména členů Opus Dei udržet tato údajná fakta v tajnosti, a to za každou cenu, tedy i zločinu.

Brown si navíc bere na mušku domnělé politické a finanční i ekonomické ambice řádu a "nečisté" praktiky, k nimž se prý uchyluje.

Skutečností je, že mezi členy Opus Dei jsou někteří vysoce postavení vatikánští duchovní a že bývalý papež Jan Pavel II. byl tomuto řádu mimořádně nakloněn.

Wauck ale odmítá obavy některých církevních představitelů, že Brownova kniha odvádí katolické církvi "ďáblovo dílo". Autor sice hrubě zkresluje církevní doktrínu i dějiny, nicméně skutečnost, že popularizuje diskuzi kolem některých ústředních témat církve, jako je manželství či Kristovo božství, mohou zájem o víru podpořit, míní profesor.

"Z dlouhodobého hlediska přináší Šifra mistra Leonarda křesťanství a Opusu Dei víc dobra než škod," ujišťuje Wauck. Stejně tak je přesvědčen, že obliba Brownovy knihy nevedla k úbytku věřících v kostelech.

"Dopad Šifry mistra Leonarda na věřící je fakticky nulový. Brown nepřesvědčuje lidi o falešnosti křesťanství," konstatuje Wauck.

Jiní účastníci fóra ale vůči Brownovi zaujali tvrdší postoj. Například kvůli tomu, že zobrazením Ježíše jako obyčejného smrtelníka podporuje tezi "méně náročné" formy křesťanství, protože "učinit z Ježíše obyčejného člověka znamená ospravedlňovat pohodlnější přístup k životu".

Taková dikce žene podle Brownových kritiků vodu na mlýn liberálním tendencím v církvi, které usilují o změkčení jejích postulátů.

Kniha nezasluhuje pozornost
"Jako kniha si Šifra mistra Leonarda vlastně ani nezasluhuje žádnou větší pozornost. Když se ale na věc podíváme jako na fenomén, pak si naopak vyžaduje mimořádnou pozornost, protože knihy se prodalo téměř 50 milionů výtisků. To nám přece už něco vypovídá o naší společnosti a o světě, v němž žijeme," říká profesor Wauck.

Obrovský úspěch románu podle Waucka dokládá nejen "děsivou náboženskou ignoranci" čtenářů, ale rovněž jejich přání poznat dějiny, umění a také duchovní rysy života - a to jsou přeci ty nejsilnější prvky katolické víry, dodává.

"Když vás něco přitáhne, pak to asi budete chtít poznat blíž. Už jsem se setkal s lidmi, kteří se po přečtení Brownovy knihy vrátili ke katolické víře," ujišťuje Wauck.

,