Česká církev útočí proti Šifře mistra Leonarda

  • 314
Česká církev ostře zaútočila proti knize a filmu Šifra mistra Leonarda. Stěžuje si, že světový bestseller uráží náboženské cítění křesťanů. Přidala se tak k celosvětové vlně křesťanských protestů.

Rozhořčení roste úměrně tomu, jak se blíží premiéra filmu s Tomem Hanksem v hlavní roli, natočeného podle bestselleru amerického spisovatele Dana Browna. Šifra má premiéru na festivalu v Cannes 17. května a v Česku o den později.

"Urazit a pošlapat něčí náboženské cítění jen proto, abych na tom vydělal velké peníze, je podle mého názoru docela obyčejná podlost," řekl o bestselleru  Martin Horálek, mluvčí České biskupské konference.

České církvi na knize vadí především spekulace o tom, že Ježíš byl ženatý s Máří Magdalenou a měl s ní dokonce i dítě.

"To, co Dan Brown ve své knize píše o Ježíši Kristu, je minimálně stejně závažný útok na přesvědčení věřících, jako nedávno zveřejněné karikatury proroka Mohameda. Jediný rozdíl je v tom, že díky své kulturní tradici křesťané kvůli tomu nevychází do ulic, nepoužívají násilí a nevyzývají k zabití Dana Browna," říká Horálek.

Autor podle něj chladně počítá s kultivovaností křesťanů a využívá pošlapání náboženských symbolů jako reklamy. Po celém světě se už prodalo 40 milionů knih a mimořádně úspěšná je i v Česku.

popisek KAUZA: Šifra mistra Leonarda
všechny články iDNES najdete ZDE

Některé církevní organizace, jako například katolický Opus Dei (jeden ze záporných "hrdinů" knihy) , už požádaly hollywoodskou společnost Sony Pictures Entertainment, aby své dílo "upravila".

Francisco Mata, ředitel Univerzitního centra v Praze, jedné z poboček Opus Dei, přesto věří, církev premiéru filmu ustojí. "Je to můj soukromý názor, ale neočekávám, že se o filmu bude mluvit déle, než jeden týden. Kniha i film mohou naopak působit pozitivně: lidé se začnou více zajímat o Ježíše Krista a víru," říká Mata.

S knihou se i v Česku seznámily tisíce lidí – celkový odhad prodeje od českého vydání v roce 2003 je už kolem čtvrt milionu výtisků.

Kniha i film přitom budí rozporuplné reakce v celém světě. Australská anglikánská církev například uvede do kin svůj vlastní krátký film, který diváky poučí o tom, jak to s Ježíšem skutečně bylo.

"Uvědomujeme si, jak velkou moc mají populární filmy při vyplňování mezer ve znalostech o Ježíšově životě," tvrdí Robert Forsyth, hlava australských anglikánů. V Itálii zase rozhodlo ministerstvo vnitra, že musí být odstraněn plakát, který film propaguje.

Na titulní stránky světových novin se autor knihy dostal ještě jednou – když se musel před soudem bránit, že námět svého díla neopsal z historické studie. Soud vyhrál.