Lacko třetí. Vršecký pátý, ale dál vede

Barcelona - Suverén sobotního závodu tahačů David Vršecký obsadil v nedělním pokračování Evropského poháru páté místo, přesto dál zůstává v čele průběžného pořadí. Jen se o první místo dělí Antoniem Albacetem, který v neděli v Barceloně zvítězil. Adam Lacko byl na Velké ceně Katalánska třetí.

Španělský obhájce titulu s kamionem MAN triumfoval z třetího místa po kvalifikaci a profitoval i z ostrého souboje roudnických strojů Vršeckého a Gerda Körbera.

"Jsem přesvědčen, že Albacete ulil start a do první zatáčky pak najížděl první," řekl po závodě nazlobený německý pilot, kterého Vršecký nechtěně "trefil" v úvodní rovince.

"Dostal jsem ránu zezadu od Östreicha, nijak jsem to nemohl ovlivnit," vysvětloval Vršecký, jak ke klíčové kolizi došlo.

Vršecký přitom od rána dokazoval, že má skvěle připravený stroj a vyhrál měřený trénink i bodovanou kvalifikaci. Zdálo se, že ho o vítězství nemůže nic připravit, jenže odpoledne po nevydařeném úvodu bok po boku se svým týmovým kolegou kroužili "jen" na čtvrtém a páté místě.

Celých patnáct kol se oba snažili předjet Lacka, ale šestý muž kvalifikace podal skvělý taktický výkon a po sobotním šestém místě si dojel pro letošní premiérové umístění mezi třemi nejlepšími za Němcem Markusem Östreichem na mercedesu.

Lacko by z nečekaného úspěchu nadšený.

"Spokojený jsem byl ale už i se sobotním závodem, kde se mi podařilo dojet přes dopolední technické potíže na šestém místě. Dnes se mi podařil start, ale buggyry mi byly pořád v patách a musel jsem si dávat velký pozor, abych o to umístění nepřišel," svěřil se po závodě jednadvacetiletý závodník.

Vršecký se na svého krajana po závodě trochu zlobil, nepočínal si podle něho zcela fér. "Pořád kličkoval jak zajíc. Podle pravidel může pouze jednou během kola změnit stopu, ale on ji měnil v každé zatáčce," kritizoval svého loňského týmového kolegu, jehož žlutý vůz dokázal neustále útoky úspěšně odrážet.

V celkovém pořadí je Lacko šestý, Vojtíšek o čtyři místa níže. Příští závod osmidílného seriálu se pojede 27. května v italském Missanu.

Kvalifikační závod (10 kol): 1. Vršecký (ČR/Buggyra) 15:25,200, 2. Körber (Něm./Buggyra) -0,439, 3. Albacete (Šp./MAN) -0,919, 4. Hahn (Něm./Mercedes) -2,266, 5. Östreich (Něm./Mercedes) -6,425, 6. Lacko (ČR/MAN) -8,900, ...10. Vojtíšek (ČR/Renault) -30,087.
Pohárový závod (15 kol): 1. Albacete 23:13,888, 2. Östreich -3,725, 3. Lacko -16,291, 4. Körber -16,586, 5. Vršecký -17,065, 6. Hahn -17,752, ...8. Vojtíšek -36,968.
Průběžné pořadí EP: 1. Vršecký a Albacete oba 48 bodů, 3. Körber 40, 4. Hahn 32, 5. Östreich 24, 6. Lacko 23, ...10. Vojtíšek 4.