Stávka potrvá půl hodiny, rozhodli strojvůdci

  • 134
Čtvrteční stávka strojvůdců proti novému zákoníku práce začne v pravé poledne a bude trvat půl hodiny. Pendolin se protest nedotkne, pojedou podle jízdního řádu a strojvůdci v nich cestujícím jen přečtou prohlášení.

Odboráři ale varovali, že pokud další jednání nepovedou k výsledku, bude příští protest mnohem výraznější.

„Po zralém uvážení jsme došli k závěru, že tato forma protestu pro tentokrát stačí. Pokud další jednání dopadnou nepříznivě, bude příští stávka už časově neomezená,“ řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček.

České dráhy podle něj za těchto okolností nebudou nahrazovat členy odborové organizace jinými strojvedoucími. Po poledni se tak zastaví zhruba 90 procent vlaků, odhadl Poláček.

Podle mluvčího drah Aleše Ondrůje se protest odehraje zcela mimo dopravní špičku. „Symbolický charakter stávky příliš neovlivní plynulost železniční dopravy a nebude mít zásadní dopad na cestující,“ řekl.

Všechny vlaky by měly z bezpečnostních důvodů dojet do nejbližší stanice. „Vzhledem k předpokládanému minimálnímu dopadu stávky na provoz nemusí České dráhy přijímat krizová provozní opatření. Budou se soustředit na poskytnutí informační a další asistence cestujícím,“ dodal Ondrůj.

Stávku odmítl ministr dopravy Milan Šimonovský. „S touto formou stávky nesouhlasím. Stávka je podle mě zbytečná i proto, že zákoník práce s velkou pravděpodobností nebude přijat,“ konstatoval ministr.

„Dráha není určena k tomu, aby byla dějištěm protestů proti čemukoliv jinému než vyjednávání o kolektivní smlouvě,“ dodal.

Důvod: paragraf zákoníku práce
Odbory strojvůdců stávkují kvůli připravovaným změnám zákoníku práce. Ten podle nich omezuje práva menších odborových organizací v podniku, kde působí několik odborových sdružení.

Podle verze, která teď leží v Senátu, by zaměstnavatel mohl uzavřít kolektivní smlouvu jen s tou odborovou organizací, která má největší počet členů. A to v případě, že uvnitř podniku funguje takových odborových organizací více a vzájemně se nedohodnou.

To by mohl být případ například Českých drah nebo Českých aerolinií či zaměstnanců dopravních podniků. Konkrétně na drahách panuje dlouholetá řevnivost mezi Odborovým sdružením železničářů Jaromíra Duška a právě Federací strojvůdců.

Dosavadní úprava předpokládala dohodu všech odborových organizací v podniku. „Změna znamená, že bychom se dostali na úroveň zájmových spolků. A to není možné,“ řekl Poláček.

Podle mluvčího drah Ondrůje jde čistě o politický a kompetenční spor jednotlivých odborových organizací. „Toto dráhy nemohou ovlivnit a nejsou součástí tohoto procesu. Proto nebudeme důvody organizace stávky nijak komentovat,“ řekl.