Strojvůdci jdou do stávky, 16. března zastaví vlaky

  • 146
Ve čtvrtek 16. března se zastaví vlaky. Strojvůdci vyhlásili na tento den stávku proti současné podobě nového zákoníku práce. Nelíbí se jim, že omezuje pravomoci menších odborových svazů. Délku stávky zatím strojvůdci přesně nestanovili.

Prezident Federace strojvůdců Petr Čechák ale oznámil, že výstražná stávka potrvá nejméně hodinu, zatím ale odboráři počítají s delší dobou. Federace neupřesnila ani čas. Čechák pouze dodal, že protest strojvůdci naplánují tak, aby výpadek byl znatelný. „Stávky o půlnoci by si asi nikdo nevšiml,“ řekl novinářům.

„Potom by mohla následovat i normální stávka, k níž by se mohli připojit i další odborové organizace,“ řekl Čechák. Pokud by se ale větší stávka konala, bylo by to jiný den než 16. března, dodal.

Jaké výpadky dopravy stávka způsobí zatím není zřejmé. Odboráři totiž neupřesnili, kolik strojvůdců je rozhodnuto opravdu zastavit práci. „Máme signály, že kolegové jsou na stávku připraveni,“ řekl pouze tiskový mluvčí federace Libor Poláček a dodal, že se zastaví jak vlaky osobní, tak nákladní.

Vedení Českých drah od stávky distancovalo. „Její důvody se nikterak netýkají kolektivního vyjednávání či jiných vztahů mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem. Dráhy by tak byly zataženy do politických a kompetenčních sporů jednotlivých odborových organizací a jejich centrál,“ uvedl mluvčí podniku Aleš Ondrůj.

Podle něj nemá Federace strojvůdců ani podporu u Českomoravské komory odborových svazů. Ta naopak nový zákoník schvaluje a na jeho podporu svolala dokonce v prosinci do Prahy demonstraci. - více zde

Sporný paragraf
Jádrem sporu je ustanovení, které do zákoníku práce vtělili poslanci ve Sněmovně pozměňovacím návrhem.

Podle schválené verze by zaměstnavatel mohl uzavřít kolektivní smlouvu jen s tou odborovou organizací, která má největší počet členů. A to v případě, že uvnitř podniku funguje takových odborových organizací více a vzájemně se nedohodnou.

To by mohl být případ například Českých drah nebo Českých aerolinií či zaměstnanců dopravních podniků. Toto opatření považují zástupci některých odborových svazů za protiústavní. Článek je podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod, protože velké odborové organizace zvýhodňuje.

„Změna znamená, že bychom se dostali na úroveň zájmových spolků. A to není možné,“ řekl Poláček.

Dosavadní právní úprava předpokládá dohodu mezi všemi odborovými organizacemi a zaměstnavatelem. Zákoník práce mají po schválení ve Sněmovně na stole senátoři.

Ministr práce Zdeněk Škromach potvrdil ochotu k jednání, zdůraznil ale, že na řadě jsou především odboráři. „Pokud chtějí odborové svazy určitou změnu, měly by sjednotit své názory a měly by se dohodnout, co vlastně chtějí,“ uvedl ministr.

I strojvůdci plánují, že v jednáních budou pokračovat a udělají vše pro to, aby úprava neprošla. S výstražnou stávkou v polovině března ale napevno počítají.

Kromě toho už nyní připravují návrh, který má sporný paragraf vypustit. Chystají se tedy novelizovat zákon, který ještě neprošel parlamentem.