Hledá se 101 hlasů proti Klausovi

  • 90
Zastánci zákona o registrovaném partnerství v Poslanecké sněmovně se už připravují na to, že je nejspíš čeká další hlasování o této normě. To v případě, že zákon prezident Václav Klaus vrátí. Klíčový pak bude postoj poslanců, kteří se hlasování o zákonu původně vyhnuli.

ČTĚTE TAKÉ:
Klaus: Zákon o gayích je tragickým omylem

"Pokud prezident tuto normu vrátí, tak situaci ještě více vyhrotí. A myslím si, že pak budou jednotlivé politické strany více držet pohromadě," doufal ve čtvrtek úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Pro zákon, proti němuž protestují hlavně lidovci, část ODS a představitelé církví, hlasovalo 86 poslanců. Při Klausově vetu by se teď však muselo najít už 101 hlasů.

Největší šanci mají stoupenci zákona v řadách ČSSD a KSČM. Původně pro něj zvedlo ruku pětačtyřicet sociálních demokratů (ze 70) a dvaadvacet komunistů (z 41).

"Nepatřím k pevně rozhodnutým," říká poslanec ČSSD Miloš Melčák ze Zlínska. Je jedním z těch, kteří nehlasovali, když premiér Jiří Paroubek odpůrcům zákona doporučil, aby odešli ze sálu.

"Je celá řada kolegů, kteří pro zákon nehlasovali, ale jsou to rozumní lidé. Zákon omezuje diskriminaci z hlediska sexuální orientace. A to jsou věci, kterým sociální demokraté budou rozumět." tvrdí Sobotka.

Poslanci: Nikoho přemlouvat nebudeme
MF DNES ve čtvrtek našla dva poslance, kteří říkají, že určitě zvednou ruku pro zákon, a minule se hlasování nezúčastnili.

Šéf unionistů a ministr spravedlnosti Pavel Němec, který při prvním hlasování chyběl, říká: "Jako předseda liberální strany musím hlasovat pro takový zákon."

Stejně tak své "ano" zákonu řekne komunistka Kateřina Konečná, která byla u zrodu návrhu. "Byla jsem nemocná, a tak jsem nemohla hlasovat," řekla Konečná. V klubu KSČM je podle ní pár lidí, které se ještě pokusí přemluvit pro zákon. "Ale bude to obtížné, protože většinou mají takové rodinné a profesní zázemí, že by mohli být velmi kritizováni, kdyby zákon podpořili," uvedla Konečná.

Pro zákon původně zvedlo ruku jen třináct poslanců ODS (z 57). "Rozhodně nebudu kolegy obcházet a přemlouvat je, mají svůj rozum," říká Jiří Pospíšil, jeden z mála stoupenců zákona mezi poslanci ODS.

Přijetí zákona, jestliže ho Klaus vrátí, je tak krajně nejisté. "Věřím panu prezidentovi, že zákon vrátí. A předpokládám, že se nepodaří sehnat 101 poslanců," doufá odpůrce zákona, lidovecký poslanec Jiří Karas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video