Lákali mě do KSČ, píše v nové knize Topolánek

  • 477
V předvolební atmosféře přichází Mirek Topolánek už s druhou knihou krátce po sobě. Tentokrát se chce představit jako normální člověk. Vůbec poprvé vzpomíná, jak za normalizace ho komunisté lákali coby mladého nadějného inženýra do partaje.

Už název ve středu představené knihy "Mirek Topolánek osobně" prozrazuje záměr. Ukázat lídra opoziční ODS jako normálního člověka, který miluje svou rodinu a vždy měl i má problémy jako každý jiný. Topolánek v ní vzpomíná na své zkušenosti s KSČ.

"Dokonce mě tehdy - samozřejmě neúspěšně - začali cpát do komunistické strany. Pamatuji si velmi dobře, jak jsme měli obrovské finanční problémy. Žena tehdy byla na mateřské s druhým děckem, já jsem měl asi dva a půl hrubého. A ona mi řekla: jestli tam vstoupíš, tak se rozvedu. Na tuto větu si vzpomínám dodnes. Bylo rozhodnuto."

Už před pár měsíci přišel s publikací Co si myslí Topolánek, která měla jiný cíl: představit se coby intelektuál, který přemýšlí o problémech země. - více zde

 V nové knize, která je rozhovorem s publicistou Petrem Žantovským (ten má blízko k ODS), se už Topolánek za svůj svébytný slovník nestydí.

"Nebyl můj záměr a cíl, že jsem byl vhozen do škatulky chachar z Ostravy. Prostě jsem přímější než standardní politická reprezentace. Ano, jsem poměrně přímočarý, nemám žádné tabu při diskusi s kýmkoliv."

Knihu pokřtil Nohavica
Knihu ve středu pokřtil jeho kamarád, známý písničkář Jarek Nohavica. Citáty z jeho písní se staly motty jednotlivých kapitol. "Pamatuji si, jak Mirek chodil v 80. letech na moje koncerty. Teď mě požádal o křest, chtěl jsem mu udělat radost," říká Nohavica. 

Šéf konzervativců se v knize hodně věnuje své rodině, proto například nechybějí fotografie s dětmi na výletě.

"Byl jsem dítě neuvěřitelně živé, řeklo by se průserář. Vedle kuchyně byla chodba, kde jsem choval ještěrky a myši, které jsem si sám ulovil," vypráví o svém dětství.

S manželkou Pavlou se potkal v Brně na vysoké škole, vzali se po roční známosti. A přiznává, že na něj měla velký vliv.

"Já jsem byl opravdu špatným studentem, chtěl jsem přerušit studium a odjet do Jeseníků obsluhovat vleky. A ona tehdy byla hlavním důvodem, že jsem všechny ty zkoušky udělal a do žádných Jeseníků neodjel."

O politice nejčastěji diskutuje se synem
V současnosti Mirek Topolánek doma o politice diskutuje nejvíce se svým třináctiletým synem Tomášem.

"Jednou pozoroval v televizi současného předsedu vlády, chvíli pochybovačně pokyvoval hlavou a pak řekl mé ženě: Mami, já jsem pro Paroubka vymyslel předvolební heslo: bohatým beru, na chudé seru. Přestože je v tom trocha vulgarismu, tak to, myslím, vyjadřuje na třináct let neuvěřitelnou schopnost analýzy," popisuje Topolánek.

Knihu s podobným cílem - ukázat svou lidskou tvář - chystá na březen i Topolánkův hlavní volební soupeř, premiér Jiří Paroubek.

V publikaci šéfa ODS, který chce v červnu vystřídat Paroubka ve Strakově akademii, samozřejmě kromě rodiny jsou i politické úvahy. A jako důkaz vlivu třeba foto s americkým prezidentem Georgem Bushem.

"Jsem politik západního typu, ne východního jako Paroubek. Kladu důraz na rodinu. Manželka není zastrčená u plotny, je to součást mé politiky, té image."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video