Z antonova vyprostili 42 mrtvých i černou skříňku

  • 820
Maďarští záchranáři dokončili vyprošťování 42 obětí čtvrteční havárie slovenského armádního letadla. Plně obsazený stroj se zřítil při letu z Kosova. Přežil jeden muž. Vojáci už našli černou skříňku, která by měla tragédii objasnit. Slovenská vláda vyhlásila na pondělí státní smutek.

Foto z videoreportážeEXKLUZIVNÍ VIDEO:
Reportáž STV 

Reportáž z místa nehody

MAPA:
Osudná cesta slovenských vojáků

ČTĚTE TAKÉ:
Přežil pád letadla a šel hledat signál
Antonov An-24: výkonný, ale starý letoun

Stroj ruské výroby se zřítil ve čtvrtek večer nedaleko maďarské vesnice Telkibánya. Podle prvotních informací bylo na palubě 48 cestujících, poté úřady počet lidí na palubě snížily na pětačtyřicet. - více zde

"Slovenské velvyslanectví nám poslalo přesný seznam cestujících. Z něj vyplývá, že zemřelo 42 lidí, další člověk je v nemocnici," řekl ráno policejní mluvčí Lászlo Garamvogyj.

Stav přeživšího, který má otok na mozku a další vážná poranění, je stabilizovaný.

Mezi pasažéry byly i tři ženy a generální vikář slovenské armády Michal Štang. Vojákům, kteří v neprodyšně uzavřené oblasti ráno vystřídali záchranáře, trvalo hodiny, než našli všechny oběti tragédie.

Generální štáb slovenské armády potvrdil, že antonovem cestovalo 28 vojáků mírové mise KFOR, několik vojenských školitelů a osmičlenná posádka. Vojáci se vraceli z půlroční mise. Střídání v pátek dokončí i její česká část. - více zde

Vyprošťování obětí trvalo hodiny
Veškeré práce komplikoval nepřístupný terén. Letoun vyrobený v roce 1969 spadl v hustě zalesněné oblasti v nadmořské výšce 700 metrů nad mořem. Teploty se tam pohybují kolem 15 stupňů pod nulou.

Příčiny pádu dosud nejsou jasné. Vyšetřovatelům se už podařilo najít tzv. černou skříňku, která by mohla celou tragédii osvětlit. "Stroj se odchýlil asi tři kilometry od původního letového plánu," řekl novinářům maďarský ministr obrany Ferenc Juhász. Mělo se tak stát poté, co dohled nad antonovem převzali slovenští letoví kontroloři. Slovenská strana to však popřela.

Důkladné vyšetření slíbil pozůstalým i náčelník slovenského Generálního štábu Ľubomír Bulík. Okolnosti tragédie by měla zjistit zvláštní vyšetřovací komise. Každý z pilotů zříceného stroje měl podle armádních představitelů nalétáno 1800 letových hodin.

"Zatím nemůžeme přesně říci, co bylo příčinou nehody," řekl novinářům Juraj Baránek, velitel vzdušných sil Slovenské republiky. "Mohla selhat technika, mohla to být vina pilota, ale na vině mohlo být i špatné počasí," dodal na tiskové konferenci.

Podle některých svědků letadlo ještě před dopadem zanechalo v lese asi 100 metrů dlouhý pás polámaných stromů. Ze stroje prý zůstal celý jenom ocas. Nejvíce úlomků bylo roztroušeno v okruhu asi sto metrů, kde byly také všechny zatím nalezené oběti.

Sanitky se vracely prázdné
Letadlo odstartovalo z letiště v Prištině krátce po 17. hodině a v Košicích mělo přistát v 19:40. Na Slovensko se podle zpravodajského serveru SME vracely dva stroje, ten druhý přistál podle plánu.

Poklidnou horskou vískou Telkibánya celou noc projížděly desítky záchranářských aut. Přijely i slovenské sanitky, které se však vracely zpět prázdné. "Pro nás tu už, bohužel, není žádná práce," citovala ČTK jednoho ze záchranářů. Záchranných prací se zúčastnilo na šest set lidí.

Politici posílají dopisy, vojáci slouží mše
Prezident Václav Klaus vyjádřil svému slovenskému protějšku upřímnou soustrast. "S hlubokým pohnutím jsem přijal zprávu o tragické havárii letadla slovenské armády na cestě z Kosova do Košic. Vaši vojáci plnili úkoly zahraniční mise, které se účastní i vojáci Armády České republiky," píše se v Klausově dopise.

"Přestože v této chvíli neznám podrobnosti o tomto neštěstí, chci Vás ujistit, že já i celá česká veřejnost jsme v této těžké chvíli s Vámi," dodal prezident.

Kondoloval i premiér Jiří Paroubek. "Havárie zastihla příslušníky Vaší armády v rámci plnění jejich čestných úkolů při návratu do vlasti," vzkázal z Indie, kde je na státní návštěvě. Na Slovensko míří kondolence i z jiných částí světa.

Tragédie na severu Maďarska se dotkla i českých vojáků, kteří jsou v Kosovu se slovenskými kolegy denně v kontaktu. Armádní představitelé proto na večer připravili pietní bohoslužbu, kterou chtějí uctít památku slovenských spolubojovníků.

"Zúčastní se jí také příslušníci kontingentu AČR, kteří se vracejí z Kosova do České republiky po společném šestiměsíčním působení se slovenskými vojáky," řekla iDNES Blanka Majkusová z Generálního štábu AČR. Bohoslužba začíná v 18:00 ve vojenském kostele svatého Jana Nepomuckého v Praze.

Neštěstí minutu po minutě

  • 17:15 - Z letiště v kosovské Prištině odstartovaly dva vojenské letouny. Vrací se v nich slovenští vojáci mírových sil KFOR.
  • 19:38 - Centrum řízení leteckého provozu informuje o letecké nehodě Antonova An-24.
  • 19:46 - Letecká pátrací záchranná služba (LPZS) vyhlašuje pohotovost prvního stupně.
  • 19:50 - Z letiště ve Sliači startuje vrtulník Mi-17.
  • 20:20 - Na místo neštěstí vyráží z Košic čtyři sanitky záchranné služby.
  • 20:30 - Vrtulník slovenské záchranky určuje místo pádu letounu - trosky leží pouhých 800 metrů od slovenské hranice.
  • 21:00 - Sanitky košických záchranářů překračují společně s košickými hasiči hranici s Maďarskem.
  • 22:15 - Košická nemocnice přijímá na oddělení ARO jediného přeživšího - nadporučíka Farkaše.
  • 22:45 - Zasedá krizový štáb slovenského ministerstva obrany. Účastní se ho i předseda vlády Dzurinda a někteří ministři.
  • 22:58 - Na místo neštěstí vyráží 25 slovenských záchranářů, vezou sebou i těžkou techniku.
  • 23:00 - Státní vlajka je na Bratislavském hradě stažena na půl žerdi. Černé vlajky vyvěšují i slovenské humanitární mise po celém světě.

Zdroj: SME.sk

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video