Lékárny kvůli lidem navzdory zmatkům otevřely

  • 16
"Nechceme, aby pacienti zbytečně odnášeli nesrovnalosti v ministerských rozhodnutích," odpověděli zástupci České lékárnické komory na otázku, jaká je aktuální situace v lékárnách.

Černé scénáře se tedy nenaplnily a většina lékáren se snažila i přes provozní problémy otevřít. "Požádali jsme lékárny, aby měly otevřeno, aby se zbytečně nezkomplikovala dostupnost lékárenské péče. Odnesli by to jen pacienti," řekl předseda plzeňské České lékárnické komory Ladislav Ruman.

Ministr zdravotnictví prosadil snížení marže lékáren o tři procenta. Cenový výměr ale neplatí, protože v něm byl místo roku 2006 uveden rok loňský. Nový opravený cenový věstník ještě nevyšel. "Čekáme, až ho budeme mít v písemné podobě. Podle toho, co víme, zatím nebyl ani dán požadavek k jeho tisku," sdělil Ruman.

Někteří lékárníci tedy raději vycházejí z původní vyhlášky. Kdy dostanou k dispozici nový výměr, nikdo neví. "Jsme v právním státě, musíme respektovat cenové výměry, ale musejí být zpracovány a vydány v takové podobě, aby byly realizovatelné," řekla lékarnice Jana Řehulová. S novým výměrem stejně jako její kolegové nesouhlasí.

Tvrzení ministra, že i přes nařízené snížení bude marže nadstandardní, je podle nich naprosto zkreslené a klame veřejnost. Čistá marže lékáren není 32 procent, jak je uváděno, ale 16 až 18 a půl procenta a z toho musí lékárna zaplatit veškerý provoz.

"Jestliže srovnáme naši marži s ostatními státy v Evropě, tak se pohybujeme už s těmi 32 procenty na spodní hranici žebříčku," zlobí se Jana Řehulová.

Snížení marže postihne podle České lékárnické komory až čtvrtinu lékáren, převážně v menších městech a na vesnicích. Pro řadu z nich to bude znamenat nepřekonatelné existenční problémy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue