Zakázku na mýtné prověří antimonopolní úřad

  • 6
Zavedení mýtného na českých dálnicích se komplikuje. Podle informací Hospodářských novin podalo konsorcium Mytia podnět k antimonopolnímu úřadu. Konsorciu se nezdají důvody, kvůli kterým ho ministerstvo dopravy vyřadilo ze soutěže.

„Konsorcium Mytia ministerstvo diskvalifikovalo na základě nedoložení počtu zaměstnanců z jiných kooperujících společností. Podle Mytie však zadávací dokumentace pro výběrové řízení takový požadavek neobsahuje,“ uvedlo konsorcium nedávno v tiskové zprávě.

Dále ministerstvo konsorciu vytýká, že nabídka neobsahovala čestné prohlášení o počtu zaměstnanců. „Toto prohlášení však bylo k nabídce přiloženo v řádném termínu a jeho převzetí ministerstvem je zaprotokolováno,“ argumentuje Mytia.

Podle šéfa antimonopolního úřadu Martina Peciny potrvá správní řízení třicet dní. „Podle výsledků můžeme tendr zrušit, nařídit vypsání nové soutěže nebo zjistíme, že výběr byl v pořádku, a povolíme smlouvu s vítězem podepsat. Naše rozhodnutí jsou závazná,“ řekl Pecina Hospodářským novinám.

Celkem ÚOHS kvůli mýtnému obdržel čtyři podněty, jeden z nich právě od Mytie.

„Úřad bude zkoumat jak průběh výběrového řízení, to znamená jestli nedošlo k neoprávněnému vyřazení některého z uchazečů, tak i samotný tendr, tedy zda nebyly jeho podmínky diskriminační,“ uvedl Martin Pecina.

Do soutěže na vybudování mýtného systému se hlásili čtyři zájemci. Nejlacinější systém (za 15 miliard korun) nabídla právě Mytia. Společnost Autostrade žádala 17,5 miliardy. Nejdráže systém nabízí konsorcium A-Way a AŽD, a to 33,7 miliardy. Vítězný Kapsch chce systém vybudovat za 22 miliard.

Mýto by měly na 970 kilometrech českých dálnic a silnic pro motorová vozidla začít platit kamiony nad 12 tun od roku 2007. Za první rok provozu by mělo do státní kasy přinést přes osm miliard korun. - více zde