Dráhy pokřtily vlajkovou loď pendolino

  • 87
České dráhy pokřtily pendolino. Předvedly svůj nejmodernější vlak hostům a novinářům na trati z Prahy do Ostravy. Čeští cestující zvyklí na zastaralá vozidla zřejmě v komfortním pendolinu uvěří drahám, že jedou vlakem 21. století. Za západní standard si ale budou muset připlatit.

Supercity "odstartovalo" z nádraží v Praze-Holešovicích tři minuty po deváté ráno. Sedmivozová souprava byla plná. Místo průvodčích vyrazily do uliček vlaku dívky s občerstvením, oblečené do modrošedých mikin s logem pendolina.

Do pohodlných sedaček - modrých ve druhé a červených v první třídě - usedli ministři dopravy a informatiky, zástupci ČD, výrobce pendolina firmy Alstom, odborový předák Jaromír Dušek nebo třeba železniční fanda a moderátor Eduard Hrubeš.

Proč se dráhy rozhodly kotvit svou "vlajkovou loď" právě v Holešovicích, kudy projíždí jen několik rychlíků? Lidé, kteří přijedou do Prahy ze západních či jižních Čech a chtěli by pokračovat pendolinem, si tak musí koupit jízdenku na metro a jet do Holešovic.

Podle mluvčího ČD Pavla Tesaře za to může stavba tunelů pod Vítkovem. Kvůli ní bude několik významných tratí přes rok napojeno na hlavní nádraží jedinou kolejí. Ta by už další vlaky nezvládla. Po skončení stavby budou na hlavní jezdit i pendolina.

Další zastávkou jsou Pardubice. Rychlovlak dorazil do města na Labi za 52 minuty. Jízdní řád mu dává na zdolání 104 kilometrů o čtyři minuty víc. Kromě nových souprav ovšem zkracují jízdní dobu i modernizované úseky koridorů.

Za Pardubicemi vlak uhání stošedesátkou
Na dlouhém rovném úseku za Pardubicemi strojvůdce nastavil jako cílovou rychlost 160 kilometrů v hodině. Rychleji vlaky na českých kolejích nemohou jet. Pendolino tak ani zdaleka nepředvede svou sílu, vždyť ze sebe dokáže dostat až 230 km/h.

"Dámy a pánové, náš vlak poprvé dosáhl rychlosti sto šedesát kilometrů v hodině," hlásil za pár okamžiků vlakovým rozhlasem moderátor Jakub Železný. Stošedesátkou však na přímé trati mohou jet i klasické soupravy tažené lokomotivou.

Teprve v četných obloucích za Chocní mohlo pendolino začít šetřit čas. Naklápěcí systém mu dovoluje projíždět "zatáčky" rychleji než vagony tažené lokomotivou. Do Olomouce tak pendolino dorazilo o 34 minut dříve než běžné rychlíky.

"Dovolte, abych vás přivítal na palubě supervlaku. Tohle je budoucnost dopravy Českých drah," nechal se unést moderní technikou ministr dopravy Milan Šimonovský, když za Olomoucí svolal do sedmého vozu tiskovou konferenci.

Přítomnému primátorovi Ostravy Aleši Zedníkovi jedním dechem slíbil, že do centra Moravskoslezského kraje dovede kromě šesti párů pendolin také dálnici. Kromě Ostravy budou rychlovlaky jezdit od pondělí také do Brna a Břeclavi.

Pendolino zatím nesmí za hranice
Na zahraniční tratě se podívají se zpožděním. Na Slovensku, v Rakousku a Německu totiž vozidlo ještě nebylo schváleno. Podle generálního ředitele Českých drah Josefa Bazaly by do Bratislavy a Vídně mělo zajíždět nejpozději od února.

Ostatně změny termínů provázely pendolino od samého počátku. Vždyť soutěž na dodávku deseti jednotek vyhlásil dopravce již před deseti lety, první měla být dodána do České republiky v roce 1997. Nakonec jich České dráhy koupily sedm.

Na vlacích SC a EC jich bude nasazeno vždy šest, jedna jednotka je záložní. To podle Českých drah stačí. "Při zkušebním provozu do Děčína se ani jednou nestalo, že by pendolino nejelo kvůli technické poruše," argumentuje mluvčí Pavel Tesař.

"V posledním půlroce jsme vyřešili všechny problémy technického rázu," věří pendolinu také šéf ČD Bazala. Pokud by přeci jen musela zaskočit klasická souprava, dráhy by cestujícím zřejmě vrátily část jízdného, naznačil mluvčí Petr Šťáhlavský.

Za rychlost se platí
A jízdné není nikterak nízké - první třída z Ostravy do Prahy stojí 600 korun, druhá o stovku méně. Cesta z Prahy do Pardubic za 400, respektive 300 korun. Pendolina by tak mohli hojně využívat hlavně studenti, kteří zaplatí poloviční jízdné.

Někdo si ale za rychlost rád připlatí. V Ostravě-Svinově modro-šedo-žlutý rychlovlak zastavil ve 12:21. Cestu z Prahy tak urazil za tři hodiny a osmnáct minut. Po dokončení všech úseků koridoru by mohl jízdní dobu stáhnout ke třem hodinám.

"O čase pod tři a půl hodiny se nám dlouho snilo," svěřil se šéf Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek. Ministryně informatiky Dana Bérová věří, že pendolino změní přístup lidí ke službám ČD. Nakonec ho symbolicky pokřtili fotbalisté Baníku.

Když se vlak rozjížděl zpět do Prahy, na sousední koleji s hlasitým skřípěním brzdil posprejovaný osobák z Přerova. Pasažéři se ohlíželi za pendolinem přes okna, na nichž se srážel vlhký chlad. Do Svinova se vrátila každodenní realita české železnice.

ČTĚTE TAKÉ:
Dráhy prodávají jízdenky na pendolino přes internet