Česko turisty láká, odrazují je ale služby a kriminalita

  • 10
Češi si zvykají trávit dovolenou nejen za hranicemi, ale i doma v České republice. Asi v polovině případech, kdy vyjeli na dovolenou, nepřekročili hranice a významně tak přispívají růstu ekonomiky. Přesto ale existuje dost věcí, které turistům v Česku vadí.

Podle odhadů letos zahraniční turisté přivezou do České republiky 112 miliard, což je přibližně o pět miliard více než loni. Když se k tomu přidají útraty Čechů za tuzemské dovolené, přiteče do pokladen hotelů a dalších zařízení téměř 130 miliard korun.

Tato čísla by však mohla být ještě vyšší. Zahraniční turisté si stále stěžují na mnoho věcí, které pověst země v cizině kazí. Mnohdy zbytečně.

"V některých restauracích je personál opravdu hrozný. Je vidět, jak je tato práce nebaví a mnohdy o ní ani moc neví," říká Theoren, jeden z návštěvníků Prahy. "A stačí vzít za dveře o třicet metrů dál a najednou je vše excelentní. Proč to takto není možné všude?" diví se.

Co je třeba zlepšit?
O tom, že to s kvalitou služeb v Česku není vše úplně v pořádku, vědí všude. Dokonce i na ministerstvu pro místní rozvoj a vládní agentuře CzechTourism. Agentura na svých stránkách vypočítala  55 překážek, které brání ve větším rozvoji cestovního ruchu v zemi.

Na čelních místech "černého žebříčku" figuruje kriminalita, účtování dvojí cen, okrádající taxikáři, falešní směnárníci, ale třeba i potíže při získávání vstupních víz.

"Zarazilo nás, kolik dívek se nabízí ve spodní části Václavského náměstí a v přilehlých uličkách," popsal jeden z velkých nešvarů české metropole, hlavního magnetu zájmu zahraničních turistů, starší manželský pár turistů z Japonska krátce poté, co shlédli odbíjení staroměstského orloje.

"Myslím, že to je nedůstojné pro centrum tohoto tak krásného města, ale i pro tyto dívky samotné,"

 dokončil usměvavý pán drobného vzrůstu.

Zatímco v nabídce erotických služeb Praha už dávno západoevropské metropole dohnala, v jiných ohledech má stále před sebou ještě kus cesty.

Úsluha není ponížení
Podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka dynamičtějšímu rozvoji cestovního ruchu, ale i kvality služeb občas brání mentalita lidí.

"Je to například mýtus, že když někomu posloužím či mu nabídnu službu, degraduji svoji osobu," uvedl ministr. "To se musí změnit. Podívejte třeba na takové Rakousko. Jak jinak by se mu povedlo pozici v cestovním ruchu, jako má dnes?" položil si řečnickou otázku Radko Martínek.

Velké a luxusní hotely si jsou toho vědomy a snaží se, aby se k nim host vrátil a šířil dobré reference o podniku.

"Personál v našich hotelech je vysoce kvalifikovaný. A své znalosti a dovednosti si soustavně zvyšuje," prohlásil nedávno Zdeněk Šafařík, ředitel největšího hotelového řetězce v zemi Orea Hotels.