Vzal jste úplatek? grilovali poslanci Grosse

  • 72
"Pane svědku, mluvte prosím hlasitěji. Pokud si nevzpomínáte, tak my vám to připomeneme." Ještě letos na jaře nejmocnější muž v zemi, expremiér Stanislav Gross, musel čelit dosud nepoznanému zacházení i nepříjemným otázkám.

ČTĚTE TAKÉ:
Gross komisi s kauzou Unipetrol moc nepomohl

Byl totiž na výslechu u parlamentní vyšetřovací komise, která se zabývá korupční aférou při privatizaci Unipetrolu. - kdo všechno před komisí vypovídal čtěte zde

Do Sněmovny, kde strávil dlouhých třináct let života, přijel advokátní koncipient Gross už bez ochranky. Vstoupil s aktovkou v podpaží, aniž budil větší pozornost. Než si sedl ke stolu, na který si položil mobil a peněženku, sundal si sako. Jako by tušil, že ho bude čekat tříhodinové "grilování".

Bývalí kolegové ho vůbec nešetřili: Pane svědku, vzal jste vy nebo někdo příbuzný úplatek? Šly tyto peníze přes manželku Šárku?

Někdejší "zlatý chlapec" české politiky najednou seděl na Malé Straně, kde se bez jeho svolení dlouhé roky nepohnul ani lísteček, jako poslední otloukánek. Každý si najednou chtěl do kdysi nedotknutelného muže šťouchnout. Už ho nechránila žádná ústavní funkce ani bodyguardi.

"Slyšeli jsme, že Gross bral prachy přes Šárku. Pane svědku, je to pravda?" pálil poslanec opoziční ODS Martin Říman, který si připravil asi nejtvrdší otázky.

"Ne," odpověděl bývalý expremiér Stanislav Gross. Příjemně v tu chvíli nebylo nejen jemu, ale ani několika kolegům - klopili obličej, jen málokdo se v tu chvíli dokázal bývalému šéfovi podívat do očí.

Nevzpomínáte si? My vám to připomeneme!
Další sérii nepříjemných dotazů si připravili vyšetřovatelé kauzy - policisté z protikorupčního útvaru, které na pomoc komisi přidělil ministr vnitra František Bublan na žádost poslanců.

"Potřebovali jsme nějaké profesionály, kteří umějí vést výslech. To je obvyklé, že si přizveme policisty," vysvětluje členka komise, komunistka Zuzka Rujbrová.

Kriminalisté se zajímali hlavně o Grossovu roli v privatizaci skupiny Unipetrolu, o jehož některé podniky usiloval expremiérův známý, podnikatel a majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš.

"Tak znovu, vy jste mi neodpověděl na otázku," naléhal na Grosse jeden z policistů. Bývalý šéf ČSSD totiž většinu dotazů odbýval. Buď tvrzením, že za privatizaci nebyl zodpovědný on, ale jiní ministři, anebo si už nemohl vzpomenout.

"My vám tedy připomeneme, které firmy se tehdy o koupi Unipetrolu ucházely," nebral si servítky další z vyšetřovatelů. Nekompromisní byli policisté k muži, který byl v letech 2002 až 2004 jejich ministrem vnitra.

Skoro už chybělo, aby mu začali tykat: jako inspektor Klečka v Cimrmanovi, když radil svému asistentovi, aby vyslýchanému klidně tykal, vždyť je to jen "sprostý podezřelý".

"Vy se mě ptáte, jako kdybych tehdy byl členem vlády zodpovědným za privatizaci Unipetrolu. Já se omlouvám, ale tady by doopravdy měl sedět někdo jiný," opakoval dokola Stanislav Gross.

Kvůli korupční aféře kolem Unipetrolu už byl Gross v říjnu na výslechu u policie. Vyšetřuje hlavně to, zda si v souvislosti s kauzou Unipetrol řekl o pětimilionový úplatek Grossův extajemník Zdeněk Doležel známou větou "pět na stole v českých".

Zjišťují také, zda celou privatizaci chemického gigantu do rukou polské PKN Orlen neprovázela korupce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue