Soud řeší obnovu procesu s uprchlým vrahem

  • 8
Soudci se ve čtvrtek vrátili k třicet let staré vraždě, za niž byl potrestán Rostislav Roztočil. Ten je jedním z vězňů, kteří před měsícem utekli z borské věznice. Roztočil teď čeká ve vazbě v Německu, zda jej úřady vydají do Česka.

Pro soudní patology to nebyl příjemný pohled. Mužské tělo, které našli v červenci 1975 přivázané k závaží v Labi nedaleko Mělníka, totiž ve vodě leželo minimálně pět měsíců.

Policisté záhy zjistili, že obětí je Egypťan, který v Praze studoval. Po jeho vrazích pátrali marně. Verdikt padl až v roce 1985, kdy soudci za loupežnou vraždu vynesli čtyři tresty a za organizátora označili někdejšího taxikáře Rostislava Roztočila. - více zde

"Můj bratr nic neudělal. Bylo to na něj nahrané. Věřím, že se při novém jednání ukáže, že soudy v osmdesátých letech rozhodly špatně," řekla Roztočilova sestra Stanislava Ruppová.

Třicet let stará vražda se ve čtvrtek dostala znovu do jednací síně. Roztočilovi příbuzní se domáhají toho, aby soud případ otevřel a verdikt zrušil. Argumentují tím, že když soudci poslali v roce 1985 Roztočila na 24 let za mříže (trest mu byl zmírněn na 20 a pak na 19 let), nemohl se osobně bránit. V době rozsudku žil pět let v Rakousku a tamní úřady ho odmítly vydat československým úřadům, protože nevěřily, že muže čeká jako emigranta spravedlivý soud. Soudci proto vynesli nad Roztočilem verdikt v nepřítomnosti.

Po převratu v roce 1989 začal Roztočil do Česka pravidelně jezdit. České úřady to ale zjistily až v roce 2000, kdy ho policisté na hranicích zatkli a dopravili do věznice. Dalších pět let trvalo, než Stanislava Ruppová přesvědčila české soudy, aby se k případu jejího bratra vrátily. To se stalo ve čtvrtek.

"Skuteční pachatelé vše na mého bratra hodili, protože věděli, že emigroval a nemůže se bránit," tvrdí Ruppová.

Roztočil napsal dopis
Soudci při jednání přečetli dopis, ve kterém Roztočil tvrdí, že případ ovlivnila československá tajná služba. "Do emigrace jsem odnesl tajné materiály, které jsem získal na vojně, kde jsem dělal řidiče důstojníkům rozvědky," napsal Roztočil.

Ani ve čtvrtek však u soudu nevypovídal osobně. Je totiž jedním z vězňů, kteří v listopadu utekli z věznice na plzeňských Borech. Týden po útěku ho zatkla policie v Německu a Roztočil v tamní vazbě čeká, zda bude vydán do Česka. - více zde

Tuzemské úřady o to dosud však nepožádaly. Soudci proto zatím nerozhodli, zda případ otevřou. Chtějí Roztočila ještě vyslechnout, což je pro jejich závěrečný verdikt klíčové.

Svědků vraždy už je málo
Roztočilovi příbuzní při jednání navrhli ještě další důkazy, které mají senát o nutnosti vrátit se ke kauze přesvědčit. Jsou to hlavně výslechy několika lidí, kteří údajně o okolnostech staré vraždy něco vědí. Velký úspěch však s nimi asi mít nebudou.

Jeden z pozvaných svědků řekl, že si už na nic nevzpomíná. Ze zbylých tří pachatelů vraždy, které soud poslal v roce 1985 do vězení, je za mřížemi už jen Jan Bašista. Odpykává si však trest už za další trestný čin. Za smrt egyptského studenta strávil za mřížemi podle rozhodnutí soudců 15,5 roku.

Karel Kuruc, který dostal trest smrti a později mu byl změněn na doživotí, už zemřel. Poslední ze čtveřice Otakar Pelant, který skončil za mřížemi na 13 let, je na svobodě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video