V Praze demonstrovalo na třicet tisíc odborářů

  • 1298
Shromáždění tisíců odborářů v Praze na podporu nového zákoníku práce ochromilo kolem poledne centrum Prahy. Na Palachově náměstí promluvil na závěr bývalý předseda ČMKOS Richard Falbr. Na mítink přišly špičky ČSSD v čele s úřadujícím předsedou a ministrem financí Bohuslavem Sobotkou.

GRAFIKA: Co přináší nový zákoník práce

Autobusy, které přivážely odboráře z celého Česka zcela zablokovaly dopravu na Letné. Právě tam se scházely tisíce demonstrantů. Všichni pak přešli na Palachovo náměstí.

Podle reportérky iDNES.tv se na Letné i na náměstí shromáždilo asi 30 tisíc lidí. Ucpané byly také Chotkovy sady.

Na demonstraci dorazily špičky ČSSD. Nechyběl úřadující předseda Bohuslav Sobotka, šéf Sněmovny Lubomír Zaorálek nebo místopředseda vlády a ministr práce Zdeněk Škromach.

Pochodující odboráři měli v rukou různé transparenty. "Nevolnictví bylo zrušeno roku 1781," stálo na jednom z nich. Demonstranti hlasitě pískali nebo troubili na trumpety. Ministr Škromach po celou dobu řehtal řehtačkou. Na demonstraci dohlížela stovka policistů.

Dovolávali se přijetí nového zákoníku práce tak, jak ho předložila vláda a v prvním čtení schválila Sněmovna. Odboráři odmítají změny, které navrhují zaměstnavatelé, ODS, lidovci i US-DEU. Podle nich by to oslabilo práva zaměstnanců.

Organizátoři museli jednoho účastníka akce přemlouvat, aby zůstal za vyhrazeným prostorem před tribunou, protože byl opilý. Další demonstrant podle ČTK v davu zkolaboval a byl převezen do nemocnice.

Asi hodinu po poledni vystoupil na závěr před odboráři jejich bývalý šéf a nynější europoslanec Richard Falbr. Po jeho řeči se lidé pomalu začali rozcházet.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch je přesvědčen, že oprávněnost demonstrace potvrdilo první čtení zákoníku práce ve Sněmovně. "Vystoupení poslanců ODS a pana Kalouska ukázalo, jaké mají postoje a co mají ve své takzvané šuplíkové verzi zákoníku, kterou připravili se zástupci zaměstnavatelů," řekl před nedávnem. - více zde

Zatímco odbory jsou se zákoníkem spokojeny, podnikatelé ne. Proto jako reakci na demonstraci odborářů přichystali stávku proti normě. - více zde

Odboráři změní trasy tramvají

  • Od 11:00 do 12:00 nebudou jezdit tramvaje v úseku Malostranská-Čechův most. Linka 12 bude v úseku Malostranská-Strossmayerovo náměstí odkloněna přes zastávky Chotkovy sady a Letenské náměstí.
  • Od 12:00 do 14:30 nepojedou tramvaje mezi Malostranskou a Staroměstskou. Linka 18 pojede v úseku Malostranská-Albertov (jen v tomto směru) přes zastávky Právnická fakulta, Staroměstská, Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí a Výtoň, v opačném směru bude linka 18 v úseku Staroměstská-Malostranská odkloněna přes zastávku Právnická fakulta.
  • Linky 22 a 23 budou odkloněny v úseku Malostranská-Karlovo náměstí (jen v tomto směru) přes zastávky Právnická fakulta, Staroměstská, Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí a Výtoň, v opačném směru pojedou po svých pravidelných trasách.
  • Po dobu druhé etapy bude zřízena zastávka Malostranská na nábřeží Edvarda Beneše ve směru Čechův most v občasné zastávce tramvají. Linka 77 bude v obou etapách v úseku Čechův most-Albertov (v tomto směru) odkloněna přes zastávky Právnická fakulta, Staroměstská, Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí a Výtoň.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video