Politici vzpomínali na samet, Paroubka lidé vypískali

  • 1399
Česká republika si pošestnácté připomíná pád komunismu. Na pietní místa, která připomínají revoluční dny, se vydali politici. Nejhůř dopadl premiér Jiří Paroubek, kterého přihlížející lidé na Národní třídě vypískali.

SPECIÁL iDNES: Poznáváte se na fotografiích z roku 1989?

Politici se ukazovali s kyticemi na tradičních místech: u svatého Václava na Václavském náměstí a v podloubí na Národní třídě. Tam přišel i bývalý prezident Václav Havel, který sklidil potlesk přihlížejících a eurokomisař Vladimír Špidla.

Klaus: pokud se má někdo zle, je to jeho selhání
Prezident Václav Klaus sklidil také potlesk přihlížejících. Doprovázeli ho s kyticí lidé z ODS: pražský primátor Pavel Bém a předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Klaus považuje 17. listopad za klíčovou chvíli českých dějin. "Myslím, že všichni, kdo jsme ho prožili, víme, že to byl zrod svobody. A to je největší hodnota, kterou tady máme," řekl.

V průchodu, kde je památník umístěn, se tísnily desítky lidí, kteří chtěli vidět prezidenta. Když se Klaus prodíral k pomníku, lidé mu tleskali a vítali ho pokřikem: "Ať žije Klaus." Kdosi z davu vyzval prezidenta, aby "odešel z Hradu", na to ostatní odpověděli nesouhlasnými gesty.

Zatrpklost některých lidí z polistopadového vývoje, okomentoval Klaus takto: "Neumí odlišit dvě věci - v jakém systému žijí, od svých osobních individuálních osudů, za které si do značné míry mohou oni sami. A svá různá osobní selhání svádí na svět, svádí na stát, na náš politický, sociální systém. A v tom se ti lidé strašlivě mýlí," podotkl.

"Paroubku, odleť na Mars!"
Premiér Jiří Paroubek narazil na Národní třídě na ledové přijetí. Lidé, kteří před chvílí tleskali prezidentovi, na něj pokřikovali, že je demagog nebo ať odletí na Mars. Pískali.

Na dotaz novinářů Paroubek zavzpomínal na to, jak sám prožíval 17. listopad. "Seděli jsme s přáteli v restauraci. Bylo to velice příjemné. Neměli jsme vůbec tušení, co se děje," řekl premiér, který byl v té době manažerem pražské organizace Restaurace a jídelny.

Paroubek se pískotem nenechal rozladit. "Když jsem se stal předsedou vlády, tak komunistická strana měla zhruba dvakrát takové preference jako sociální
demokracie. V tuhle chvíli to není pravda, sociální demokracie je podstatně silnější stranou levice než komunisté. Moje politika neposiluje komunistickou stranu, jak tady někteří naznačují," hbitě použil ve svůj prospěch čerstvé výsledky z průzkumu volebních preferencí. - více zde

Mezi sídlem komunistů a gestapa vznikl živý řetěz
Zhruba tři tisíce lidí přišly večer k sídlu bývalé české centrály gestapa a k budově KSČM v pražské ulici Politických vězňů podpořit vzpomínkovou akci k výročí revoluce v roce 1989. Akci, kterou jako před 16 lety pořádali studenti vysokých škol, podpořilo několik politiků i bývalých disidentů. Přítomní se zapálenými svíčkami v rukou udělali živý řetěz mezi oběma budovami a poté zamířil k památníku na Národní třídě.

Zaorálek: Dokázali bychom to, co Opletal?
Slavnostní akt se odehrál i u pamětní desky Jana Opletala, který zemřel v roce 1939. Byl postřelen na studentské demonstraci proti nacistům. Jeho pohřeb vedl k zavření vysokých škol a popravování studentů.

"Dnes bychom měli vůči těmto studentům cítit závazek a odpovědnost," řekl předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. "Když si na tohle vzpomenu, říkám si - dokázali bychom to dnes?" přemítal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue