Záchranáři nacvičovali zásah po teroristických útocích

  • 36
Záchranáři v noci cvičili zásah po útoku teroristů. Hodinu po půlnoci na pražském náměstí Republiky explodovala souprava metra. Křik a pláč se po výbuchu ozýval i z nádraží v Kralupech nad Vltavou. Figuranti představovali mrtvé a zraněné. Záchranáři byli na místě do několika minut.

REPORTÁŽ:
Mezi figuranty byla i zpravodajka iDNES. Jak cvičení viděla ona, čtěte zde.

VIDEO:
Záběry ze cvičení najdete zde

První hasičská auta dorazila na náměstí Republiky pět minut po ohlášení výbuchu. Do podzemí nejprve sestoupila protichemická jednotka a pyrotechnici. Teprve pak mohli na nástupiště i zdravotníci.

Za půldruhé hodiny hasiči a zdravotníci vynosili ven na 30 figurantů, kteří hráli těžce zraněné. Dalších 15 cestujících při předstíraném výbuchu zemřelo.

Na nádraží v Praze-Holešovicích navíc policie prověřovala podezřelou tašku. Na místě byla za 15 minut a uzavřela okolí. Ukázalo se, že v tašce bomba není. Policisté z útvaru rychlého nasazení pak na nádraží předvedli, jak by zadrželi údajného teroristu.

"Poslední pacient byl odsunut z místa neštěstí ve dvě hodiny 39 minut. Akce byla ukončena ve  tři hodiny deset minut," sdělila mluvčí pražských záchranářů Simona Cigánková.

Celkem pražští záchranáři podle ní vyšetřili, roztřídili a ošetřili 189 postižených. Šest desítek z nich odvezly sanitky a 114 doprovodily sestry do nemocnice v autobusech.

Záchranáři pak napočítali 22 těžce, 31 středně těžce a 122 lehce zraněných. Všichni vážně zranění byli ošetřeni a odesláni do nemocnic do hodiny.

Pražští záchranáři podle Cigánkové uvítali možnost vyzkoušet si součinnost všech složek integrovaného záchranného systému. "Lze konstatovat, že ZZSHMP je na takovýto druh hromadného neštěstí profesně, technicky i kapacitně připravena," zhodnotila mluvčí.

V pražských nemocnicích se cvičení skutečných pacientů nedotklo. Například v motolské nemocnici figuranti končili na centrálním příjmu. Naopak v nemocnici Bulovka procházeli obvyklým postupem, v péči lékařů byli i v Tromayerově nemocnici. Sice je tu neošetřovali, ale dělali záznamy do dokumentace.

Záchranáři ošetřili i dva hasiče
Pražští záchranáři ale museli zasahovat i během cvičení. Ošetřili dva hasiče, jednoho odvezli do nemocnice, druhý zůstal na vlastní žádost na místě.

"Během cvičení přijalo zdravotnické operační středisko téměř 90 telefonátů na linku 155. Výjezdové skupiny zasahovaly u 19 dalších událostí, nesouvisejících se cvičením," doplnila mluvčí.
 
Záchranáři v noci vyrazili i na nádraží v Kralupech na Vltavou. Cvičení tu začalo o hodinu později, stejně jako v hlavním městě tu byli mrtví a ranění figuranti. Na místě nejprve zasahovali hasiči a specialisté, kteří zjišťovali, zda místo není zamořeno chemickými látkami. Potom začalo ošetřování a odnášení zraněných figurantů, sanitky je rozvážely do nemocnic.

"Všichni těžce a středně těžce 'zranění' figuranti byli skutečně rozvezeni do nemocnic ve Středočeském kraji, abychom znali skutečné dojezdové doby a připravenost nemocnic na tento typ události," sdělil iDNES Marek Uhlíř ze středočeské záchranné služby.

Úkolem záchranné služby bylo podle něho v tomto případě vytvořit místo, kde jsou zranění vynášení z místa neštěstí hasiči rozděleni podle závažnosti zranění a poté teprve léčeni a směřováni do nemocnic.

"Podle předběžných výsledků byla úspěšnost správného třídění relativně vysoká, dokonce vyšší, než jsme očekávali," doplnil Uhlíř.

Později tuto informaci potvrdil. Doplnil, že od chvíle, kdy se první zranění dostali z nebezpečné zóny, do chvíle, kdy poslední z nich byl roztříděn, ošetřen, transportován a předán v nemocnici, uplynuly dvě hodiny a jedna minuta.

Našla se i slabá místa
Cvičení však podle něho ukázalo i slabá místa. "Zejména v úrovni komunikační a organizační - za což jsme rádi, protože jen takové cvičení, ze kterého se můžeme poučit, má cenu. Byla to mimo jiné první příležitost, jak ověřit vše, co se dosud plánovalo jen na papíře," poznamenal.

Při cvičení nemusela středočeská záchranka ošetřit žádné skutečné poranění. "Za dobu cvičení však vyjížděly záložní vozy ve Středočeském kraji k celkem devíti ostrým výjezdům na lince 155," dodal.

Na záchranáře se přišel podívat premiér Jiří Paroubek a ministr vnitra František Bublan. Byli s jejich prací spokojeni. "Moje dojmy jsou celkem pozitivní. Vyzkoušela se souhra složek integrovaného záchranného systému," zhodnotil cvičení pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Bublan.

Necvičilo se v reálném čase, namítají kritici
Akci však provázela i kritika. Cvičení se konalo v noci, simulovalo ovšem odpolední útok. A kritici poukazovali na to, že v noci se nemohla napodobit situaci za rušného dne.

"Nepovažujeme toto cvičení za zcela plnohodnotné, protože neprobíhá v reálném čase a nezapojuje všechny složky, jejichž činnost by při reálném teroristickém útoku byla nezbytná," uvedl například primátor Pavel Bém.

Nepřihlíží k tomu, že hlavní tíha řízení a rozhodnutí by spočívala na místních, nikoli centrálních orgánech,  tedy pražském krizovém štábu. "Což potvrzují i naše praktické zkušenosti z povodní v roce 2002," podotkl Bém.

"Cvičení tedy není plnohodnotné, nicméně respektujeme rozhodnutí vlády, cvičíme s plným nasazením a všechny naše složky integrovaného záchranného a bezpečnostního systému své úkoly zvládají," míní primátor.

Praha je podle průběhu cvičení připravena zvládnout i takovou krizovou situaci, sdělil.

Rozsáhlé protiteroristické cvičení ministerstva vnitra skončilo nad ránem. Stálo kolem dvou milionů korun. Ministerstvo vnitra ho naplánovalo po červencových teroristických útocích v Londýně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue