Sluneční stát řeší sex, práci i přátelství

Příběh o přátelství čtyř mužů a jejich trampotách s prací, rodinným životem a sexem či výchovou dětí - to je nový český film Sluneční stát, který míří do kin. Server iDNES nabízí ze snímku režiséra Martina Šulíka exkluzivní ukázku.

UKÁZKA Z FILMU ZDE

Šulík do hlavních rolí kamarádů z ostravské fabriky, které výpovědi donutí rozjet vlastní firmu, obsadil čtveřici Oldřich Navrátil (Karel), Ivan Martinka (Tomáš), Luboš Kostelný (Vinco) a Igor Bareš (Milan).

"Původně jsem chtěl, aby hlavní hrdiny ztvárnili herci s mediálně neznámými tvářemi - to se mi však dokonale nepodařilo," říká režisér o tahounech filmu, z nichž dva pocházejí z Moravy a dva ze Slovenska.

Bareš se proslavil v Pojišťovně štěstí, Martinka s Kostelným se objevili v Záchranářích. Oldřicha Navrátila znají diváci už dlouho díky rolím ing. Nádeníčka z "Básníků" či otce Bajzy ze seriálu Bylo nás pět.

Milan, Tomáš, Karel a Vinco se ve filmu, k němuž scénář napsal Šulík společně s Markem Leščákem (spolupracovali už na filmech Zahrada a Orbis Pictus), potýkají s častými problémy nynější střední generace - ztrátou zaměstnání, nedostatkem peněz, problémy s partnery, neposlušnými dětmi i vlastní nedokonalostí.

"Za poslední desetiletí se toho u nás změnilo tolik, že se lidé v novém prostředí někdy jen velmi těžko orientují. O pracovních i rodinných kolizích v prostředí ranného kapitalismu jsme s Markem Leščákem nasbírali spoustu historek, takže jsme při psaní scénáře měli z čeho vybírat," podotýká Šulík.

Zajímavá jména nechybí ani v obsazení dalších rolí. Martu, Tomášovu manželku, si zahrála Petra Špalková, jejího bratra ztvárnil Jan Vondráček. V roli Vincovy staronové přítelkyně Evy ve filmu debutuje divadelní herečka Lucie Žáčková.

Matku čtyř dětí a manželku Karla vytvořila další ostravská herečka Anna Cónová. Postavu Vilmy, Milanovy bývalé ženy - alkoholičky, která se živí sexem po telefonu - s gustem vystřihla Anna Šišková.

Děj filmu se odehrává na Ostravsku. S nápadem situovat Sluneční stát právě tam přišel producent Čestmír Kopecký, podle něhož byl tento region ideální z mnoha důvodů.

"Je to průmyslové město, které problém nezaměstnanosti dobře zná a po prvním šoku se s ním i statečně potýká. Navíc tu opravdu žije a pracuje spousta Slováků, což národnostně promíchanému příběhu naprosto vyhovuje - film je tak natočený i vyrobený jako autentická koprodukce," vysvětluje Kopecký.

Štáb i herci bydleli během natáčení v proslavené Stodolní ulici, někdejším "ostravském Bronxu". Majitel hotelu dokonce do filmu zapůjčil i jednu rekvizitu: vlastní pistoli. Tu ve scéně automobilové honičky přikáže Tomášovi vytáhnout z palubní přihrádky otrlý taxikář v podání Norberta Lichého.

I další scény se odehrávají na místech pro Ostravu symbolických. Úvodní scéna potyčky mezi dělníky a managementem se točila za plného provozu v ohýbárně trubek ve Vítkovicích. Vykrádání kostela se odehrálo u dolu Stonava - v pusté krajině mezi výsypkami zůstaly zbytky vesnice, z niž zbyl právě jenom chátrající kostel.

Název Sluneční stát odkazuje ke spisu středověkého utopistického filozofa Tommase Campanelly, v němž líčí svoji vizi ideálně uspořádaného a sociálně spravedlivého státu. "Hlavní hrdinové jakoby si chtěli vytvořit svůj vlastní, dokonalý svět, ve kterém budou konečně spokojeně žít," vysvětluje Šulík.

Jeho nový film se v kinech objeví od 21. dubna, předpremiéry uvidí o dva dny dříve ostravští a o den bratislavští diváci.