Dejte provizi, seženu dotaci, slíbil podnikatel

  • 143
Na ministerstvu pro místní rozvoj se patrně obchoduje s dotacemi, které získávají obce a města na rozsáhlé stavební projekty. Existuje i vážné podezření, že za udělené dotace získávají někteří úředníci úplatky a že část peněz míří i do stranických pokladen.

DOKUMENT
- videozáznam 1. schůzky
- doslovný přepis z 
1. schůzky | 2. schůzky

Jak se to dělá, velmi přesně popsal jihomoravský podnikatel Dušan Kubíček místostarostovi obce Kuřim Davidu Holmanovi.

MF DNES jednání zaznamenala skrytou kamerou. Ta byla umístěna v kanceláři místostarosty Holmana s jeho vědomím.

Oba muži spolu navázali kontakt proto, že se Kubíček Kuřimi nabídl, že jim dotace "zařídí".

Jak zařídit státní dotaci
MF DNES, která případ sledovala od letošního června, zaznamenala během půl roku tři schůzky.

Podnikatel Kubíček hovořil o nelegálním systému kolem dotací otevřeně a do detailů. Vysvětlil místostarostovi Kuřimi, že celý systém je založen na vzájemném obchodu. On sežene dotaci a jeho (nebo spřátelená) firma za to dostane zakázku, na kterou jsou tyto peníze státu určeny.

Radnice proto musí zmanipulovat výběrové řízení. "Když se dělá něco většího, tak se osloví třeba pět firem. A za rozumnou cenu to pak může vyhrát někdo, kdo je spřátelenej," řekl Kubíček.

Ministerstvo bere provizi
Kubíček také konstatoval, že z jedné udělené dotace se dávají tři procenta na provize. "Podstatná část toho končí v Praze, na ministerstvu a ve stranických kasičkách," řekl Kubíček Holmanovi.

Podle Kubíčka se na nestandardních aktivitách kolem dotací podílejí i někteří poslanci. Mluvil v této souvislosti hlavně o předsedovi poslaneckého klubu Unie svobody Vlastimilu Ostrém a naznačoval, že by z dotací mohl profitovat i místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Oba to však popřeli. Hašek řekl, že je normální, když poslanec pomáhá zařídit dotace pro svůj volební obvod. "Pokud si myslíte, že bych to dělal za provize, tak jste mě urazil," prohlásil.

MF DNES tento týden Kubíčka oslovila a oznámila mu, že byl nahráván skrytou kamerou. Snažil se pak svou roli zlehčit a uvedl, že to vše trochu "přifoukl". "Chtěl jsem se ukázat panu Holmanovi, že mám dobré informace," řekl.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec, který řídil resort místního rozvoje do letošního léta, tvrdí, že nikdy takový případ nezaznamenal. "Jinak bychom to už dávno předali policii," řekl Němec. Připustil však, že za všechny své bývalé úředníky nemůže dát ruku do ohně.

Policie: Je to vážné
MF DNES celý případ předala policii. Ta po analýze videokazet potvrdila, že jde o natolik závažná podezření, že je bude vyšetřovat. Ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že nechá případ prošetřit. "Pokud to bude nutné, poskytneme podklady i policii," řekl mluvčí František Tlapák.

DOKUMENT
Ministr nic nevyřídí. Vliv mají úředníci

Získat od státu dotaci na čističku nebo výstavbu bytů je pro obce a města doslova horor. Dotací je málo a žadatelů o ně desetkrát více. Jedna jistá cesta prý existuje. Stačí, když do vlastní kapsy "kápne" něco úředníkům, kteří o věci rozhodují.

Je 14. června 2004 a na radnici v Kuřimi na Brněnsku se schází místostarosta obce David Holman a vlivný místní podnikatel Dušan Kubíček. Jednají spolu o tom, jak by se dalo ovlivnit ministerstvo pro místní rozvoj, aby Kuřim získala dotaci na rozšíření místního hřbitova a možná i výstavbu smuteční síně.

Místostarosta Holman: Dá se tedy využít možnost, o které jste posledně hovořil? Čili ten princip by byl jaký?

Podnikatel Kubíček: Je to jednoduché. Pokud to půjde ze státní dotace, tak musíte vypsat veřejnou soutěž, ale principielně jde o to, aby podmínky veřejné soutěže byly stanoveny tak, aby to mohla vyhrát firma třeba místní nebo z okolí. Jediná podmínka je, že se prostě musí uřídit, že to vyhraje někdo, kdo... no... to už jste slyšel... to se nedá ani opakovat.

Holman: Proč?

Kubíček: Říkat to takhle otevřeně není příjemný. Ale my jsme teď dostali dotaci v Tišnově na tu kanalizaci. Byla schválena - ne-če-ka-ně.

Poslední slovo podnikatel Kubíček zdůraznil a spiklenecky se při tom usmál. Měl dobrou náladu, a tak jemně naznačoval, že tuto dotaci pro sousední město Tišnov už dokázal zařídit. Samozřejmě neměl tušení, že je v místnosti skrytá kamera a že Holman s ním jedná jen naoko, po domluvě s MF DNES.

Místostarosta Kuřimi David Holman se o možných nepravostech při udělování dotací z ministerstva pro místní rozvoj dozvěděl náhodou. Jeho obec požádala letos na jaře ministerstvo o udělení šestimilionové dotace na revitalizaci panelového sídliště.

Ale ještě před rozhodnutím příslušné komise se právě od Kubíčka dozvěděl, že "už se v zákulisí o dotacích dávno rozhodlo a že žádost kuřimské radnice nebude schválena".

Předpověď podnikatele Kubíčka se nakonec vyplnila, a tak se David Holman začal zajímat, jak to podnikatel mohl dopředu vědět. "Bylo mi řečeno, že se musíme obrátit na ty správné lidi, kteří dotaci dokážou prolobbovat. V tomto případě šlo prý o lidi z Unie svobody," řekl MF DNES místostarosta Holman.

MF DNES pak navrhla, že další jeho jednání s podnikatelem nahraje na skrytou kameru. Holman s tím souhlasil, protože se Kubíček nabídl, že by mohl městu zařídit jiné dotace. MF DNES nahrála celkem tři jejich jednání. A na prvním se tak jednalo o dotaci na hřbitov.

Holman: Jinými slovy: to byste mohl být třeba vy, kdo by získal tu zakázku?

Kubíček: To není problém. My, nebo Jirka Němec.

Holman: To je ten bývalý radní z Tišnova?

Kubíček: Nebo některá jiná firma, se kterou spolupracujeme a se kterou si to můžeme dovolit, protože vím, když tu zakázku podepíšeme, tak ty peníze dostaneme.

Holman: A s Němcem se dá takhle bez problémů domluvit?

Kubíček: My jsme společníci v jedné firmě, to je výhoda.

A nezůstalo jen u místního hřbitůvku. Kubíček se rozhovořil a "vysvětlil", že na ministerstvu pak musí protlačit dotaci ti správní lidé. Jmenoval například poslance Unie svobody Ostrého.

Holman: No a on (Ostrý) z toho nic nemá, nebo to (peníze) nosí všechno na ministerstvo?

Kubíček: Že by z toho nic neměl, to bych netvrdil. To bych asi kecal a on taky. Ale podstatná část toho skončí v Praze, na ministerstvu a ve stranických kasičkách.

Podle podnikatele Kubíčka se musí počítat s tím, že když se dotace na ministerstvu prosadí, musí se určitým lidem uvolnit jistá provize.

Kubíček: Samozřejmě že ta cena stavby musí být limitována předem a v jejím rámci musí být zakomponovaná už i ta úlitba ministerstvu.

Holman: Kolik to tak může být procent?

Kubíček: Tři procenta z dotace.

Holman: To je obvyklá zprostředkovatelská taxa?

Kubíček: No.

Podle Kubíčka se v dotacích velmi výrazně angažuje i další vládní poslanec, Michal Hašek z ČSSD.

Kubíček: Hašek má tu pozici skvělou. Ale možná to dělá chytře. Nejezdí v drahých autech, nemá dvacetiletý sekretářky.

Holman: Ale já mám jinou zkušenost. On nám tady zajistil nějaký peníze, aniž z toho něco chtěl.

Kubíček: Je fakt, že se mu daří do regionu dotáhnout peníze a je ho vidět.

Holman: A teď jde o to, jestli on z toho taky chce něco vytáhnout? My mu nic nenabízíme a on nic nechce.

Kubíček: Podívejte se. Zařídil tišnovskou čističku a vím všechno, že od samého začátku bylo jasné, kdo to vyhraje.

Holman: A ministr Němec (tehdejší šéf resortu pro místní rozvoj pozn. red.) o tom nic neví? Nebo to dělají jen jeho podřízení?

Kubíček: Řeknu vám ze zkušeností, že s ministrem nic nevyřídíte. Ministr vám může slíbit, co chce, ale stejně se nic nevyřídí. V rukách to mají lidé od náměstků dolů. Dokonce i úředníci, o kterejch byste řekl, že tam jsou jen v administrativních funkcích, mají větší výkonnou moc než ten ministr.

Holman: A myslíte, že změna ve vládě, ke které se teď po evropských volbách schyluje, může nějak změnit situaci s dotacema? Budete tam mít ještě nějaké cestičky?

Kubíček: Může se všechno změnit, protože když přijde nový ministr, přijde i nový náměstek a ředitel.

Holman: A co ten náš poslanec Ostrý? Co on v takovém případě?

Kubíček: Pan poslanec Ostrý si bude muset najít jiné cestičky.

Setkali jste se s pokusy ovlivnit přidělování dotací? Pište na e-mailovou adresu jaroslav.kmenta@mfdnes.cz.

Podnikatel Dušan Kubíček na schůzce zasvěceně hovořil o tom, že dokáže ovlivnit přidělení státních dotací. Netušil, že je průběh jednání nahráván skrytou kamerou. (1. prosince 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue