Klein: Další Básníky už nestihnu

"Teoreticky by se o natočení 6. dílu Básníků uvažovat dalo. Prakticky je to v podstatě vyloučené, protože až budou naši hrdinové v důchodu, já už budu v nebíčku," prozradil v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES režisér Dušan Klein. Odpovědi najdeteZDE.

Hlavně kvalitní scénář Ladislava Pecháčka prý přesvědčil režiséra Dušana Kleina, aby po dvanácti letech natočil páté pokračování veleúspěšné série o básnících s názvem Jak básníci neztrácejí naději.  

"Je to poslední díl, ten další bude muset natočit někdo jiný. Jsem ve stavu, kdy častěji navštěvuji kardiologa než erotické salony," žertuje režisér.

Veškeré úvahy o tom, čím bude, se už v dětství Dušana Kleina točily výhradně kolem filmu. Narodil se v předvečer druhé světové války ve slovenských Michalovcích, válku prožil v Terezíně odděleně od rodiny. Po válce začal zpívat a hrát v bratislavském rozhlase a veřejně vystupovat.

Jeho bezprostřednost a zkušenosti s vystupováním na veřejnosti rozhodly o prvních krůčcích vstříc filmové kariéře. „V roce 1952 chystal režisér Weiss film Můj přítel Fabián. Byl to příběh otce a syna, kteří přijíždějí jako Romové do Ostravy a hledají tam smysl života. Hledali dětského představitele až v Bratislavě, kde doporučili mě,“ vzpomíná na své první setkání s filmem režisér Dušan Klein.

Jenže to, co mu prý bylo v dětství vlastní, ona bezprostřednost, ho v pubertě přešla a stal se z něj introvert. Vášeň pro film mu zůstala, jen přešel na druhou stranu kamery a začal studovat režii na FAMU. Debutoval již ve čtvrtém ročníku snímkem Místenka bez návratu.

Za minulého režimu měl určitá období, kdy jeho tvorba nebyla právě vítána, stal se dokonce zakázaným režisérem a jeho filmy se ocitly v archivu. Vyzkoušel si i emigraci, ale nakonec se ukázalo, že bez Prahy nedokáže žít a po revoluci se na něho štěstí začalo opět usmívat. Od té doby totiž točí prakticky jeden televizní film za druhým. 

V současné době uvádí Česká televize zatím poslední Kleinův filmový počin -třídílnou adaptaci románu německého autora Hanse Fallady s názvem I ve smrti sami. 

Minulý týden vyšla kniha Petra Nového Dušan Klein aneb Jak režisérům chutná život, ve které Dušan Klein vypráví o svém dosavadním životě, o studiu na FAMU, o své filmové kariéře, ale vzpomíná také na lidi a osobnosti, s nimiž se na své životní i profesionální pouti setkal. 

Režisér "básníků" Dušan Klein se svou pověstnou dýmkou.