Hydranty při požáru zklamaly

  • 1
Praha - Výbuch plynu v areálu Linde Technoplyn v pražských Malešicích podle prvních informací hasičů prokázal závažné bezpečnostní nedostatky. Při čtvrtečním požáru v plnírně acetylenových lahví nefungovala část hydrantů. Preventivní kontroly na to neupozornily. Hasiči by však bez přivolaných posil měli problémy.

Ani kontroly v podnicích, kde se pracuje s nebezpečnými chemickými látkami, zjevně neodhalí chyby, které mohou stát i život. Likvidaci požáru, který se rozhořel v plnírně acetylenových lahví po výbuchu, mohly ohrozit nefunkční hydranty.

"Zásah to naštěstí příliš nezkomplikovalo, protože jsme přivolali další cisterny s vodou," uvedl velitel zásahu Jan Havrda.

Závažné by však podle něj bylo, kdyby se cisterny cestou opozdily. "Potřebovali jsme takzvaně ustřelit plamen a hlavně pak účinně ochladit plynové lahve. K tomu je potřeba hodně vody," řekl Havrda. To znamená desetitisíce litrů.

Kontroly: vše je v pořádku
Šéf magistrátního odboru krizového řízení Petr Beran tvrdí, že tyto podniky jsou preventivně kontrolovány, aby plány na papírech souhlasily se skutečností.

"Naposled je kontrolovali hasiči kvůli současné situaci v Iráku. Kontrolujeme je ale také my," uvedl Beran. Přitom podotkl, že se nesetkávají s výraznými nedostatky a žádné jim ani nejsou hlášeny.

Čtvrteční zásah hasičů považuje za perfektní. "Když mi došla zpráva, k čemu tam došlo, tak mě trochu polilo horko. Ale zvládlo se to perfektně," dodal.

Tlakové lahve i zabíjejí
Podle Berana pomohlo při čtvrtečním zásahu i to, že se změnily technologie a plyn se skladuje zcela jiným způsobem. "Nahromadění plynu v jednom velkém válci, to už je minulost. Teď se skladuje plyn v menších lahvích," uvedl.

Hořely však některé z šestnácti lahví spojených do jednoho bloku. Všechny přitom byly neustále pod tlakem.

"S takovými lahvemi máme špatné zkušenosti. Nejvíce hasičů přišlo o život právě při podobných případech," tvrdí Havrda, který pracuje u hasičského sboru už čtyřicet let.

V Praze jsou desítky podniků, které podle šéfa hasičských vyšetřovatelů Václava Hladíka spadají mezi objekty s vysokým požárním nebezpečím. "Podle zákona a vyhlášky o požární ochraně má deset z nich vlastní hasiče," řekl Hladík.

Podotkl, že mezi ně patří nejen areál Barvy-laky a Mitas, ale třeba i letiště nebo objekty bývalého ČKD na Zličíně, Českých drah ve Vršovicích nebo České televize.

Při havárii včas informujeme, říká šéf krizového štábu

Lidé bydlící v okolí podniků pracujících s nebezpečnými látkami mají zůstat klidní. V případě havárie budou včas varováni. Tvrdí to šéf magistrátního odboru krizového řízení Petr Beran.

Shromažďuje magistrát informace o rizikových provozech, ve kterých se pracuje s nebezpečnými látkami?
Samozřejmě a každý z nich má zpracovaný havarijní plán pro případ, že by se něco stalo. Podstatnou věcí je hlavně účinné varování obyvatelstva v okolní zástavbě. Pokud něco vybuchne nebo unikne nějaká škodlivina, která se nemůže dostat mimo areál, řeší si vše daný podnik sám. Pokud je ohroženo i okolí, pak je možné varovat lidi pomocí elektronické hlasové sirény. Každý z vytipovaných objektů už jednu má.

Které to jsou a kolik jich v Praze je?
Řeknu pouze celkový počet sirén. Ve městě už je i kvůli povodním kolem sto padesáti elektronických hlasových sirén. Některé jsou i na těchto objektech, protože kdykoli může nastat nejen nějaká havárie, ale třeba i nějaká přírodní katastrofa.

Můžete být konkrétnější, co se týče těchto podniků s rizikovým provozem?
Ne. Nechceme dávat návody, kde má Praha citlivá místa. My to máme ve zvláštním režimu utajení, zvláště nyní. Souvisí to s válkou v Iráku i s množícími se anonymními telefonáty o uložení bomby.

V případě krytů jste po teroristických útocích 11. září ve Spojených státech také nechtěli zveřejňovat jejich seznam, ale ten nakonec vyšel na povrch.
Bohužel. Mnohé z nich nejsou hlídané a třeba v se nich usadí bezdomovci. Nechtěli jsme také dávat tipy na vloupání, protože mnohé slouží třeba jako sklady.

Dobře. Jak tedy alespoň mají být podniky pracující s nebezpečnými látkami zabezpečeny? Máte na ně nějaké zvláštní požadavky?
Vztahují se na ně hasičské a evakuační plány, každý je řešen podle konkrétního místa. Tam, kde se nachází větší množství škodlivin, musí podle příslušného zákona splňovat nejen vnitřní, ale i vnější havarijní plány. Zabýváme se tím detailněji, protože zákon považuje za větší množství až množství od jedné tuny výše, což se nám zdá pro Prahu příliš. Počítáme, že do této kategorie zahrneme i podniky, které mají i mnohem nižší množství.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel