Maska a tvář spojila herecké hvězdy

Petr Nárožný, Ondřej Vetchý, Ivana Chýlková či Jaromír Dulava se představují v nejnovější inscenaci pražského Činoherního klubu. Chiarelliho grotesku Maska a tvář, která na pozadí banální manželské nevěry absurdní formou řeší rozdvojení osobnosti, s nimi nazkoušel Ladislav Smoček.

V Masce a Tváři se nacházejí a střetávají mechanický scénický výraz s některými z myšlenkových a morálních motivů, které představují poválečné klima Itálie a Evropy.

Děj komedie, která bravurně tematizuje kontrast veřejného a privátního hraní rolí, je založen na specificky italském pojmu delitto d´onore (zločin v zájmu cti), tj. na onom neobyčejně mírném posuzování zločinu ze žárlivosti, spáchaného v afektu.

Maska a tvář začíná jako bonmotická a aforistická salónní komedie banální manželské nevěry, jejíž konvenční východiska se však záhy hroutí a jsou dovedena ad absurdum. Nejpřesněji snad charakterizoval hru Reinhold Grimm jako groteskně pokřivenou bulvární komedii. "Není pochyby, že Chiarelliho hra, která se svého času hrála s velkým úspěchem také v Londýně, v Paříži, v New Yorku, v Madridu, ve Varšavě a v Bukurešti, by mohla být docela klidně uvedena i dnes - právě se zřetelem na vývoj nejmodernějších forem absurdního a groteskního divadla."

Panický strach ze směšnosti hlavní postavy hry, Paola, je základním hybatelem ústřední zápletky daleko spíše, než samotný fakt nevěry jeho ženy Saviny. Přesně to říká jedna z postav hry: "Kdo chce ujít směšnosti, ten do ní určitě co nejdřív spadne."

MASKA A TVÁŘ
Luigi Chiarelli
Činoherní klub Praha

režie

Ladislav Smoček

překlad Zdeněk Digrin
scéna Luboš Hrůza
kostýmy Jana Břežková
Luboš Hrůza
hrají Ivana Chýlková
Ondřej Vetchý
Nela Boudová
Jaromír Dulava
Petr Nárožný
Dana Černá
Anna Bendová
Michal Pavlata
Lada Jelínková
Petr Burian
Filip Čáp
Stanislav Štícha
premiéra 11. 12. 2002
Maska a tvář však není jen pronikavým postižením rozdvojení lidské podstaty v tvář a masku, ale především skvělým zobrazením paradoxnosti lidského života. Takové je i vyznění nového a veskrze zábavného nastudování pražského Činoherního klubu.

Luigi Chiarelli (1880 – 1947)

Chiarelli prožil dětství v Římě, po otcově smrti musel přerušit studia, od roku 1911 byl zaměstnán jako redaktor milánského časopisu Secolo. Jeho prvních osm her bylo odmítnuto, po uvedení komedie Maska a tvář (1916) se rázem stal jedním z nejúspěšnějších dramatiků.

Podtitul hry – groteska – dal označení divadelnímu hnutí teatro grottesco, které v několika válečných a poválečných letech udávalo tón v italské dramatice. Chiarelli tu použil situační schéma (manželský trojúhelník) i divadelní techniku konverzační komedie, aby je vzápětí ironicky převrátil naruby a tak demonstroval vratkost a absurdnost tradičních morálních hodnot měšťáckého světa.

Tento princip obměnil i v několika dalších tragikomediích zhruba do roku 1928. Jeho pozdější tvorba se pohybuje v lyričtějších polohách, ale nikdy už nedosáhla úspěchu komedií z let 1916 – 1922. Chiarelli byl mnoho let předsedou syndykátu italských dramatiků. Několikrát se pokusil o založení stálé divadelní společnosti.

 

Maska a tvář, Činoherní klub Praha. Ivana Chýlková a Ondřej Vetchý.

Maska a tvář, Činoherní klub Praha. Ivana Chýlková a Ondřej Vetchý.

Maska a tvář, Činoherní klub Praha. Ivana Chýlková a Ondřej Vetchý.