Dívčí jedenáctka útočí na kina

Od jarní premiéry vidělo film Blafuj jako Beckham v domovské Velké Británii přes milion diváků. Dočkal se přízviska Nejlepší britská komedie od dob Deníku Bridget Jonesové a vedle Spidermana se stal dalším králem černého videotrhu. Příběh o dívčí jedenáctce je zkrátka objevem i legendou. Tedy v Anglii. V očích zdejšího diváka to může být "jen" milá, příjemná, slušná zábava pro náctileté. A to ještě pro ty mladší z nich, řekněme duše nevinné, sexuálním školením Prciček nedotčené.

Je totiž třeba zmínit tři věci. Předně v Anglii je fotbalista David Beckham - jehož jméno si film chytře půjčil, ačkoli osobně se tu hráč jen mihne - idolem mládeže, nejen klukovským, nýbrž i vysněným princem zamilovaných slečen. Dále fotbal představuje národní tradici ostrovní říše. A navíc dnešní Anglie je mnohonárodní společenství, kde mají téma soužití etnik na denním pořádku. To všecko režisérka Gurinder Chadhaová, rodem Indka žijící v Británii, namíchala do svěžího koktejlu s ozdobnou pěnou dívčího baletu na zeleném trávníku.

Také hrdinka filmu žije v indické komunitě současného Londýna. Nemá potíže se rasismem, nýbrž se svou touhou hrát fotbal. I při domácích lekcích vaření, jež z ní mají vychovat vzornou indickou manželku, si kope s hlávkou zelí. Jenže pro její matku je ukazování nahých lýtek hanba a Beckham na plakátu v dceřině pokojíku prostě skinhead. Zvyky Indů tu přetrvávají pod úsměvným civilizačním obalem: během předsvatebního obřadu se ozve zvonění a důstojné matrony loví mobily ze záhybů sárí.

Blafuj jako Beckham
VB, 2002

režie Gurinder Chadhaová
scénář Gurinder Chadhaová
Guljit Bindra
Paul Mayeda Berges
kamera Jong Lin
hrají Parminder Nagra
Keira Knightleyová Jonathan Rhys-Meyers
hudba Craig Pruess
původní název Bend It Like Beckham
délka 112 minut
žánr komedie                           

Blafuj jako Beckham - premiéry

kina 31. října 2002
Druhá z opor dívčího týmu, ač Angličanka, na tom není o moc líp. Matka jí nutí podprsenky s vycpávkami a připomíná, že ze slavné dívčí kapely jen "neženská Sporty Spice nesehnala chlapa". Obě kamarádky tedy sdílejí úděl jinakosti nikoli kvůli původu: liší se od vrstevnic, jež nakupují módní hadříky a žijí prvními láskami. Ovšem tohle čisté sportovní přátelství stejně naruší typicky ženské tahanice o mladého, hezkého trenéra. Nálada připomene dávnou českou Ivanu v útoku, ač tyhle slečny jezdí na zápas až do Hamburku a také k sexu mají blíž než Ivana - byť vedle zmíněné vlny Prciček jsou to nezkušené panenky.

Servisní článek k filmu najdete ZDE.


Podstatné však je, že vděčný fotbalově-romantický pláštík halí střídmý příběh o přirozeném sebepoznání etnika, jež se v nejmladší generaci sice už považuje za rozumné, moderní, sžité s evropským prostředím a zbavené zábran, ale přitom na přítelovo doznání reaguje: "Jak můžeš být homosexuál? Vždyť jsi Ind!"

Plakát k filmu Blafuj jako Beckham.

Fotografie z filmu Blafuj jako Beckham.

,