Spartě jde o Ligu mistrů, ale i o miliony

• 213
Praha - O sto milionů korun pro klub. Možná ještě o dvakrát tolik hrají fotbalisté Sparty v úterý proti Genku. "Při zápase memůžete myslet na peníze," říká trenér Jozef Jarabinský. Přesto připouští: "Víme, že je to mimořádná příležitost." Sparta musí vyhrát o tři góly, aby se dostala z kvalifikace Ligy mistrů do hlavní soutěže, kde se miliony rozdávají. "Uvědomujeme si, že pro klub jsou peníze z Ligy mistrů důležité. I proto necháme na hřišti úplně všechno," slibuje záložník Lukáš Zelenka. Prohlédněte si video před zápasem s Genkem

Mužstvo nebojuje jen o vlastní prémie a slávu v prestižní soutěži. Peníze z Ligy mistrů jsou pro klub životně důležité. Taková zodpovědnost může fotbalistům v zápase překážet. "Každý z nás ví, jak důležitý zápas nás čeká. Ale svazovat nás to nesmí," poznamenává záložník Libor Sionko.

Z Ligy mistrů proudí do sparťanské kasy obrovské zisky, za poslední tři roky si klub vydělal přes šest set milionů korun. Letos by to byla pro Spartu čtvrtá účast v řadě. Naposled bylo Česko bez Ligy mistrů v sezoně 1998/1999, kdy Sparta vypadla z kvalifikace s Dynamem Kyjev.

Když Sparta přes Genk nepřejde, klub přijde minimálně o sto dvacet milionů korun. Zhruba takovou částku vyinkasuje jen za to, že do Ligy mistrů postoupí a odehraje tam šest zápasů, aniž by v nich tým něco uhrál. "Tolik peněz není málo ani pro Spartu," podotýká gólman Michal Špit.

Příjmy z prestižní soutěže jsou důležitou součástí klubového rozpočtu, který na rok činí 300 milionů korun, daleko nejvíc ze všech českých týmů. Zhruba třetinu dají sponzoři, na zbytek si klub v uplynulých sezonách sám vydělal.

"S příjmy z Ligy mistrů počítáme, ale uměli bychom ztrátu nahradit," nechal se nedávno slyšet klubový prezident Vlastimil Košťál. Z čeho? "Z vlastních zdrojů." Pod tím si lze představit buď finační rezervy, nebo prodej hráčů. Největší cenu mají Sionko, Jarošík a Hübschman.

"Že bych měl hrát o svou budoucnost ve Spartě? To hraju každý zápas. Ale hraju proto, že chci vyhrávat," říká Libor Sionko.

Sparta musí v úterý večer nejdřív dohnat dvougólovou ztrátu, v Belgii před čtrnácti dny prohrála po slabém výkonu 0:2. "To je snad nejhorší výsledek," prohodil záložník Zelenka.

Ale kompletní kádr, v němž chybí jen dlouhodně zraněný Petráš a náhradní brankář Kouba, věří, že Sparta postoupí. "Doma jsme hodně silní, v lize jsme tady ještě nedostali gól," upozorňuje brankář Michal Špit.

"Ale musíme přidat, výkony z ligy nám stačit nebudou," tvrdí záložník Karel Poborský. "Ale dohnat se to dá."

Sparťané se musí od začátku snažit dát gól, ale zároveň nesmějí inkasovat. To by jejich naděje na postup hodně snížilo. "Šance si vytvářet musíme, ale zase příliš ofezivně hrát nemůžeme," varuje kouč Jarabinský před ničivou útočnou silou soupeře. "Ale skloubit dohromady to jde."

Jaký by si přáli vývoj zápasu? "Aspoň jedna nula do půle," říká Sionko. Když zápas skončí vítězstvím Sparty 2:0, prodlužuje se dvakrát patnáct minut. Když se nerozhodne, následují penalty. "Ty by byly naší výhodou," tvrdí kouč. "Jednak bychom byli psychicky nahoře, že jsme dokázali manko smazat. A potom víme, že v přípravě nám penalty jdou."

Na tréninku každý hráč povinně kopal tři pokutové kopy. A kdo by na ně šel v rozhodující chvíli? Tradiční střelec Grygera, určitě Poborský. "A pak ten, kdo se bude cítit nejlíp," dodává Zelenka.

Utkání začíná v úterý ve 20.30, řídí ho řecký rozhodčí Vasaras. Podrobnou on-line reportáž můžete sledovat na iDNES.

Předpokládaná sestava Sparty: Špit - Grygera, Hübschman, Novotný, Mareš - Poborský, Jarošík, Zelenka, Sionko - Pospíšil, Baranek.